Światowy Dzień Uchodźcy: Rozpoznawanie wszystkich rodzajów uchodźców

Światowy Dzień Uchodźcy


Globalna imigracja pozostaje palącym problemem społeczno-politycznym, co powoduje naszą potrzebę Światowy Dzień Uchodźcy. 20 czerwca uznajemy wszystkie rodzaje uchodźców w kryzysie za 65 milionów uchodźców i przesiedleńców ubiegających się o azyl na całym świecie. Przeczytaj więcej o tym, jak Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) i niezliczone inne grupy podnoszą świadomość wśród przesiedleńców na całym świecie. 

W dobie nieustającego kryzysu uchodźców rządy, pracownicy organizacji pomocowych, celebrytowie i cywile zwracają uwagę opinii publicznej na osoby, które uciekły z domów z powodu wojny, konfliktów i prześladowań.

Światowy Dzień Uchodźcy, we wtorek, 20 czerwca, to dzień, w którym czcimy siłę, odwagę, ducha i odporność milionów uchodźców. Podnosząc świadomość na temat niesprawiedliwości wobec migrantów i osób ubiegających się o azyl, zachęcamy ludzi do myślenia o życiu uchodźców i ich walce o prawa człowieka.

Światowy Dzień Uchodźcy: Jak zdefiniować uchodźcę?

Istnieje kilka rodzajów uchodźców i osób przymusowo przesiedlonych:

Uchodźcy

Zgodnie z konwencją ONZ o uchodźcach z 1951 r. Uchodźca to ktoś, kto uciekł z domu i kraju z powodu „uzasadnionego strachu przed prześladowaniami z powodu rasy, religii, narodowości, przynależności do określonej grupy społecznej lub polityki opinia”.  

Osoby ubiegające się o azyl

Osoby ubiegające się o azyl mają status podobny do uchodźców, ale kraj, do którego uciekli, nie został formalnie uznany za uchodźcę. Wielu boryka się z tym długim procesem ubiegania się o azyl z powodu lokalnych uprzedzeń, pozostawiając ich w przerażających warunkach życia w obozach dla uchodźców, podczas gdy inni lądują na ulicach.

Osoby wewnętrznie przesiedlone

Osoby wewnętrznie przesiedlone (IDP) to osoby, które musiały opuścić swoje domy, ale nie opuściły własnego kraju. W rezultacie często pozostają w niebezpieczeństwie, szukając pożywienia, schronienia i innych potrzeb.

Bezpaństwowcy

Bezpaństwowcy są zwykle dyskryminowani przez niektóre grupy, przez co nie są uznawani za narodowość lub przynależność do określonego kraju. Nie są w posiadaniu dokumentu tożsamości lub certyfikatu obywatelskiego, co wyklucza ich z dostępu do podstawowych praw człowieka, w tym opieki zdrowotnej, edukacji, zatrudnienia i innych usług rządowych.

Powracający

Powracający to byli uchodźcy, którzy powrócili do swoich krajów ojczystych po ucieczce. Chociaż może to być pozytywny wynik, osoby powracające nadal wymagają wsparcia i reintegracji w celu przywrócenia życia w domu.

Bez względu na ich oficjalny tytuł, jasne jest, że wszystkie rodzaje uchodźców potrzebują naszej pomocy. Niezależnie od tego, czy chodzi o znalezienie nowego domu, czy też dostęp do jedzenia, czystej wody i schronienia, wszystkie rodzaje uchodźców zasługują na wsparcie.

Konwencja dotycząca uchodźców z 1951 r. I protokół do niej z 1967 r

Konwencja dotycząca uchodźców z 1951 r. I protokół z 1967 r. Są jedynymi zarządzeniami chroniącymi uchodźców. Po prostu stwierdza, że ​​wszystkie rodzaje uchodźców zasługują na takie same standardy traktowania jak inni cudzoziemcy. Oczywisty, ale zaskakujący, powszechnie niespełniany standard.

Nakazy uchodźców państwowych również nie powinny być odsyłane do kraju, w którym grożą im życie lub wolność. Dzięki temu kraje takie jak Hiszpania nie będą mogły automatycznie odrzucać osób ubiegających się o azyl, które próbują przekroczyć swoje granice przez enklawy Afryki Północnej.

Nakaz ten, wraz z innymi podstawowymi prawami, dotyczy wszystkich rodzajów uchodźców, chyba że uchodźca jest uważany za zagrożenie dla społeczności lub bezpieczeństwa kraju.

Prawa zawarte w konwencji z 1951 r. Obejmują:

 • Prawo do niewydalenia, z wyjątkiem określonych, ściśle określonych warunków;
 • Prawo do niekarania za nielegalny wjazd na terytorium Umawiającego się Państwa;
 • Prawo do pracy;
 • Prawo do mieszkania;
 • Prawo do nauki;
 • Prawo do publicznej pomocy i pomocy;
 • Prawo do wolności wyznania;
 • Prawo dostępu do sądów;
 • Prawo do swobodnego przemieszczania się na terytorium;
 • Prawo do wydawania dokumentów tożsamości i dokumentów podróży.

Nagromadzenie dodatkowych praw zwiększa się wraz ze wzrostem liczby uchodźców w kraju przyjmującym.

Sytuacja dla wszystkich rodzajów uchodźców

Sześćdziesiąt pięć milionów ludzi uciekło z domów, aby uciec przed wojną i przemocą. Ta oszałamiająca liczba rośnie każdego dnia o tysiące, gdy ofiary uciekają z obszarów takich jak Syria, Burundi, Republika Środkowoafrykańska, Irak, Myanmar, Nigeria, Sudan Południowy, Ukraina, Jemen i nie tylko.

Przeczytaj tylko ułamek ich historii udostępnionych przez UNHCR tutaj:

 • W Nigerii: Chłopiec, który został pochowany żywcem i przeżył
  Kiedy jego wioska w Nigerii została zaatakowana, 10-letni Ibrahim był świadkiem brutalnego morderstwa ojca. Potem powstali za nim powstańcy.
 • W Iraku: Cywile żyjący w „pensji i panice” podczas bitwy w Mosulu
  Spośród 862 000 wysiedlonych w wyniku konfliktu UNHCR stwierdza, że ​​100 000 cywilów jest trzymanych jako ludzkie tarcze przez bojowników ISIS w Zachodnim Mosulu, gdzie żyją bez jedzenia, wody i paliwa.
 • W Jemenie: Społeczność światowa musi rozwiązać kryzys wodny w Jemenie, aby powstrzymać spiralny wybuch cholery
  Obawia się, że ponad 135 000 osób zaraziło się chorobą przenoszoną przez wodę, ponieważ kraj zmaga się z konfliktem. Dane WHO pokazują, że ponad 950 osób już zmarło.
 • W Syrii: Pomoc dla 9 milionów dzieci w Syrii i krajach sąsiednich zagrożonych
  Programy wspierane przez UNICEF dla ponad 9 milionów dzieci w Syrii i krajach sąsiednich są bliskie odcięcia ze względu na krytyczną lukę w finansowaniu w wysokości 220 milionów USD
 • Na Ukrainie: Ukraina: Ponad 750 000 dzieci jest zagrożonych odcięciem od bezpiecznej wody pitnej
  Dzieci zmuszone do pobierania wody z alternatywnych źródeł lub zmuszone do opuszczenia domu z powodu zakłóceń w bezpiecznych dostawach wody, stoją w obliczu niebezpieczeństw wynikających z toczących się walk i innych form wykorzystywania.

Ponadto poświęć chwilę na przeczytanie następującej grafiki:

65,3 milionów na całym świecie przymusowo przesiedlonych Światowy Dzień Uchodźcy

Co minutę 24 osoby wysiedlają Światowy Dzień Uchodźcy

1 na 113 osób to Światowy Dzień Uchodźcy ubiegający się o azyl

Co możesz zrobić

Tego dnia mamy nadzieję zwiększyć świadomość na temat tych delikatnych rodzajów uchodźców. Uznajemy tych wrażliwych ludzi i ich zdolność do przetrwania w tych niemożliwych okolicznościach. Koncentrujemy się na tym, jak możemy się zaangażować i pomóc tym, którzy cierpią na całym świecie. Czas pokazać, że światowa opinia publiczna stoi za uchodźcami.

W 2016 r. Agencja ONZ ds. Uchodźców uruchomiła program #WithRefugees petycja promująca współpracujące rządy i liderów do współpracy i zapewnienia odpowiedniego wsparcia dla wszystkich rodzajów uchodźców.

„Poznałem tak wielu, którzy tyle stracili. Ale nigdy nie tracą marzeń o dzieciach ani chęci ulepszenia naszego świata. W zamian proszą o niewiele – tylko nasze wsparcie w czasie największej potrzeby ”- Sekretarz Generalny ONZ, António Guterres

Ci, którzy zostawili wszystko w nadziei na bezpieczniejszą przyszłość, zasługują na bezpieczeństwo.

Wyrażając poparcie dla ruchu #WithRefugees, opowiesz się za petycją, która wzywa rządy do:

 • Upewnij się, że każde dziecko-uchodźca otrzymuje wykształcenie.
 • Upewnij się, że każda rodzina uchodźców ma bezpieczne miejsce do życia.
 • Upewnij się, że każdy uchodźca może pracować lub uczyć się nowych umiejętności, aby wnieść pozytywny wkład w swoją społeczność.

Zajmij się globalnym ruchem i stoisko #WithRefugees dzisiaj. Podpisz petycję tutaj.

Światowy Dzień Uchodźcy. Podpisz petycję #WithRefugees Kliknij, aby Tweetnąć

Zapraszamy również do przyłączenia się # Odblokuj sieć, nasze partnerstwo z platformą crowdsourcingową dotyczącą praw człowieka Movements.org. Dzięki tej inicjatywie zapewniamy aktywistom i dysydentom w zamkniętych społeczeństwach bezpłatny dostęp VPN, aby mogli oni bezpiecznie przeglądać Internet przed rządowym monitoringiem i korzystać z prawa do wolności wypowiedzi w Internecie.

W trakcie naszej pracy z Movements.org poznaliśmy wiele odważnych osób, takich jak wybitny dziennikarz i działacz na rzecz praw człowieka Kaveh Taheri, którzy nie mieli innego wyjścia, jak tylko uciec z ojczyzny z powodu braku podstawowych wolności, bezpieczeństwa i prawa.

Po tym, jak został aresztowany przez irańskie służby wywiadowcze za zawartość swoich osobistych blogów, a następnie poddany 10-miesięcznym nie do pomyślenia psychologicznym i fizycznym torturom w więzieniu, Taheri, z którym niedawno przeprowadziliśmy wywiad, uciekł z ojczyzny Iranu w poszukiwaniu bezpieczeństwa i schronienia politycznego w indyk. 

Dziś Taheri nadal przemawia w imieniu bezdźwięcznych w ACUNews, wyjątkowej witrynie, która stara się rzucić światło na nieopowiedziane historie na temat praw człowieka, dostarczone przez zespół niezależnych dziennikarzy śledczych i obrońców praw człowieka.  

„Jako niezależny dziennikarz i działacz na rzecz praw człowieka, który spędził życie walcząc o wolność i sprawiedliwość, wzywam wszystkich globalnych mieszkańców wsi do poparcia tych, którzy zostali prześladowani za zwykłe korzystanie z ich prawa do wolności informacji i wypowiedzi”, mówi Taheri.

To bojownicy o wolność, tacy jak Taheri, i inicjatywy takie jak #WithRefugees i #UnblockTheWeb ułatwiają niezbędne kroki w pilnej walce o wolność dla wszystkich rodzajów uchodźców. Dziś, w Światowy Dzień Uchodźcy, honorujemy tę walkę.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map