15 najlepszych wpływających na wolność użytkowników Internetu

ziemia namalowana na dwóch rękach na niebie


Chcesz wiedzieć, kto prowadzi walkę o ochronę Twoich praw do Internetu? Nie przegap naszej rundy 15 najlepszych wpływających na wolność Internetu!

Nasze prawo do wolności w Internecie jest stale kwestionowane przez rządowe tłumienie dostępności i zorganizowane naruszenie naszej zdolności do otwartego wyrażania i dzielenia się pomysłami. Szczęśliwie wybiegający w przyszłość działacze na rzecz praw człowieka i wolności w Internecie odważnie walczą o utrzymanie naszych wolności w Internecie.

Oto nasz wybór spośród 20 najlepszych wpływowych osób wpływających na wolność w Internecie. Obserwuj te organizacje i osoby, aby być na bieżąco z tym, co robią, aby zabezpieczyć Twoje prawa!

15 najlepszych wpływających na wolność Internetu

1. EFF – @EFF

https://www.eff.org/

EFF, czyli Electronic Frontier Foundation, jest wiodącą organizacją non-profit, która koncentruje swoją uwagę na obronie, ochronie i ustanawianiu prywatności użytkowników, wolności wypowiedzi i innowacji w obecnych i rozwijających się technologiach. Fundacja osiągnęła niezrównaną reputację w walce o wolność w Internecie, broniąc wolności słowa i zwalczając nielegalną inwigilację. Ich lista pralni udanych zwycięstw sądowych czyni z nich jednego z najgłębszych obrońców bezpieczeństwa internetowego na świecie.

2. Bloki z indyka – @TurkeyBlocks

https://turkeyblocks.org/

TurkeyBlocks to niezależny, bezstronny projekt na rzecz przejrzystości cyfrowej, koncentrujący się na sytuacjach cenzury internetowej w Turcji. Korzystając z narzędzi monitorowania cenzury, treści informacyjnych oraz technologii i rozwoju badań, są w stanie informować społeczeństwo w czasie rzeczywistym o incydentach sieciowych. Wydarzenia te mogą mieć wpływ i ograniczać dostęp do informacji, wypowiedzi, bezpieczeństwa oraz międzynarodowego biznesu lub handlu.

TurkeyBlocks ciężko pracuje, aby chronić swobody obywatelskie obywateli w Turcji!

3. Freedom House – @FreedomHouseDC

https://freedomhouse.org

Freedom House działa na rzecz ochrony wolności w Internecie, projektując bezpieczne programy działające na rzecz praw człowieka i działaczy na rzecz demokracji, które można wykorzystać w ich obronie wolności w Internecie. Programy te pozwalają aktywistom bezpiecznie komunikować swoje pomysły i przeciwstawiać się rosnącej kontroli nad Internetem. Grupa bada i analizuje regulamin strony internetowej i monitorowanie użytkowników.

Freedom House jest również odpowiedzialny za publikację tego rocznika Raport Freedom on the Net, który mierzy wolność online i można go znaleźć tutaj. Kolejnym znaczącym wkładem w ruch była wizyta zespołu Freedom House Internet Freedom w Birmie w 2014 r., Gdzie współpracowali z lokalnym partnerem w celu przeszkolenia 126 aktywistów, blogerów i obrońców praw człowieka.

4. Ruchy – @movements_org

https://www.movements.org/

„Duże, zbiorowe działania są możliwe tylko przez małe, indywidualne. Każdy ma do odegrania pewną rolę. ”

Movements.org to platforma crowdsourcingowa, która umożliwia aktywistom i dysydentom w zamkniętych społeczeństwach kontakt z wszelkiego rodzaju wykwalifikowanymi osobami w otwartych społeczeństwach. Niweluje to przepaść między obiema grupami i umożliwia działaczom na rzecz praw człowieka współpracę poprzez wzmocnienie głosu i dokonanie głębokich zmian.

Są także naszymi partnerami w #UnblockTheWeb, inicjatywie mającej na celu anonimowy i bezpieczny dostęp VPN dla dysydentów i aktywistów żyjących w zamkniętych społeczeństwach. Możesz dowiedzieć się więcej na stronie Odblokuj stronę internetową.

5. YaLa-Young Leaders – @YaLa_YL

https://www.yalaacademy.org/

Szkoła dziennikarstwa obywatelskiego Aileen Getty School of Citizen w YaLa od 2011 roku zgromadziła prawie 1 milion YaLa-Young Leaders. Współzałożona przez Peres Center for Peace i YaLa Palestine, grupa ta jest ruchem pokojowym kierowanym przez młodych ludzi ze środkowej Afryka Wschodnia i Północna (MENA). Chociaż nie jest to bezpośrednio grupa aktywistów z programem politycznym, grupa jest zaangażowana we wspieranie dialogu i zmian poprzez pryzmat dziennikarstwa obywatelskiego.

Aileen Getty School of Citizen Journalism nie ma na celu produkowania profesjonalnych dziennikarzy, choć wielu z nich jest. Program, we współpracy z U.S. Institute of Peace, zapewnia szkolenie w zakresie podstaw dziennikarstwa, nowych mediów, dziennikarstwa fotograficznego i dziennikarstwa wideo w bezpiecznym, wygodnym i spokojnym otoczeniu. Uczestnicy uczestniczą, oglądając wykłady online, uczestnicząc w czatach na Facebooku, wypełniając zadania w celu uzyskania profesjonalnych i wzajemnych opinii, a nawet spotykając się w wybranych krajach Bliskiego Wschodu.

Grupa odniosła tak duży sukces, że nawet nawiązała współpracę z Sharon Stone i Richardem Gere wśród innych celebrytów i działaczy politycznych.

Niektóre z ich prac można przeczytać w YaLa Press.

„YaLa-Young Leaders to ruch młodych Bliskiego Wschodu, tworzący rzeczywistość wolności, równości i pokoju.”

6. Edward Snowden – @ Śnieg

Edward Snowden jest postacią kontrowersyjną i spolaryzowaną – niektórzy uważają go za bohatera i prawdziwego patriotę, inni zaś uważają go za demaskatora i zdrajcę. Ale bezsprzecznie można stwierdzić, że utorował drogę do wolności w Internecie, podnosząc świadomość na temat kluczowych kwestii związanych z prywatnością informacji.

W 2013 r. Snowden, były pracownik CIA, zakłócił koncepcję poziomu prywatności przeciętnego cywila, gdy ujawnił niejawne dokumenty NSA ujawniające ogromny zasięg licznych rządowych programów inwigilacji Internetu i telefonu.

Teraz Snowden, który został zmuszony do ucieczki ze Stanów Zjednoczonych i ubiegania się o azyl w Rosji, działa jako dyrektor Fundacji Freedom of Press Foundation (@Freedomof Press), organizacji, która broni dziennikarstwa przejrzystości, zapewniając dziennikarzom i informatorom środki do prywatnej komunikacji i bezpiecznie.

7. Rebecca MacKinnon – @rmack

https://consentofthenetworked.com/

Rebecca MacKinnon jest działaczką na rzecz wolności Internetu, ekspertem chińskiej cenzury Internetu, współzałożycielką obywatelskiej sieci medialnej Global Voices i autorką książki: Zgoda sieci: ogólnoświatowa walka o wolność Internetu, która przyniosła jej Nagroda Goldsmith Book 2013.

Jej doświadczenie oferuje wgląd w złożoność i siłę wpływu rządu i korporacji na technologię, wolności obywatelskie i prywatność. Pilnie namawia nas do obrony naszych praw na platformach cyfrowych i do wzięcia odpowiedzialności za przyszłość Internetu. MacKinnon jest dyrektorem w projekcie New America of the Ranking Digital Rights, w radzie dyrektorów Komitetu Ochrony Dziennikarzy i członkiem-założycielem Global Network Initiative, pośród wielu innych znaczących osiągnięć i wkładu.

8. Michael Anti – @mranti

Jing Zhao, znany pod pseudonimem Michael Anti, jest znanym zwolennikiem wolności Internetu. Jako felietonista, dziennikarz do spraw międzynarodowych i niezależny bloger wykorzystuje te platformy do wyrażania obaw o nasze prawa w Internecie.

Najbardziej znany jest ze swoich postów politycznych na temat wolności prasy w Chinach, czego przykładem jest jego wykład TED 2012: Behind the Great Firewall of China. Jest także członkiem Harvard Nieman F’08.

9. La Quadrature du Net- @laquadrature

laquadrature.net

La Quadrature du Net to francuska grupa non-profit, będąca własnością społeczności, działająca na rzecz obrony, której celem jest obrona podstawowych praw i wolności. Promując debaty publiczne, grupa zapewnia informacje na temat polityk związanych z Internetem, wolności wypowiedzi, praw autorskich i prywatności w Internecie, jednocześnie opowiadając się za swobodnym przepływem wiedzy w Internecie.

10. Bajty dla wszystkich, PK – @bytesforall

www.bytesforall.pk

Bytes for All to cyfrowa organizacja zajmująca się prawami człowieka, która koncentruje się na wolności w Internecie, wolności wypowiedzi w Internecie, technologiach informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) oraz prywatności i prawach płci. Ich badania i dyskusje na temat bezpieczeństwa cyfrowego zapewniają wsparcie dla działań politycznych i obrońców praw człowieka.

Spośród wielu innych programów Bytes for All odpowiada za uznaną na całym świecie kampanię Take Back The Tech, która wykorzystuje ICT do walki z przemocą wobec kobiet w Pakistanie.

11. Birgitta Jonsdottir – @birgittaj

birgitta.is

Birgitta Jonsdottir jest silnym głosem na rzecz wolności słowa jako islandzki polityk, członek islandzkiego parlamentu od 2009 r., Który jest dobrze znany z publicznego udostępniania wideo WikiLeaks Collateral Murder jako współredaktora. Jest publiczną zwolenniczką Chelsea Manning & Snowden, został wybrany jako poseł do Ruchu Obywatelskiego w 2009 roku, zanim dołączył do Ruchu, i utworzył Międzynarodowy Instytut Mediów Nowoczesnych, stając się dyrektorem wykonawczym w 2011 roku.

Jest także jedną ze stron wnoszących pozew przeciwko rządowi USA w związku z proponowanymi uprawnieniami do nadzoru przyznanymi na mocy ustawy NDAA.

12. Tim Berners-Lee – @timberners_lee

https://www.w3.org/People/Berners-Lee/

Tim Berners-Lee, wynalazca sieci WWW w 1989 roku, jest siłą napędową globalnych otwartych danych rządowych i zdecydowanie sprzeciwia się koncepcji dwupoziomowego Internetu. Jego wkład w takie prawa, jak prywatność, wolność i otwartość sieci są niezaprzeczalne.

Założył grupy takie jak Web Foundation, która reprezentuje WWW jako usługę dla ludzkości, Open Data Institute w Londynie, World Wide Consortium (W3C) zajmującą się rozwojem technicznym sieci, a także ma grupę badawczą w MIT’s Computer Science and AI Lab („CSAIL”) pracujący nad ponowną decentralizacją sieci.

Jest również członkiem brytyjskiej rady ds. Przejrzystości, aw 2011 r. Został powołany do rady powierniczej Fundacji Forda.

13. Heather Brooke – @newsbrooke

http://heatherbrooke.org/

Heather Brooke jest wielokrotnie nagradzaną pisarką, dziennikarką i aktywistką znaną z kampanii na rzecz wolności informacji i sprzeciwu wobec państwa inwigilacji. Była jednym z dziennikarzy pracujących nad projektem WikiLeaks, uzyskując kable ambasady WikiLeaks, i była ważnym atutem w postępowaniach sądowych ujawniających nadużycie systemu wydatków posłów.

Brooke jest teraz członkiem rady doradczej Open Rights Group, autora Silent State (Heinemann), Your Right to Know (Pluto Press), a rewolucja zostanie zdigitalizowana: wiadomości z wojny informacyjnej.

14. Senator Ron Wyden – @RonWyden

https://www.wyden.senate.gov/

Ron Wyden to amerykański senator z Oregonu, który poświęcił znaczną część swojej kariery na ochronę Internetu i jego prywatności. Jako członek senackiej komisji wywiadowczej Wyden naciskał na określone programy NSA, kierując bezpośrednie pytania do dyrektora wywiadu narodowego, aż ostatecznie uzyskano dowód, że NSA faktycznie gromadzi dane telefoniczne prawie wszystkich Amerykanów.

Jego kampania zapewniła nawet nieograniczoną swobodę w zakresie podatków internetowych, uchwalając ustawę o swobodzie opodatkowania w Internecie (ITFA), która ostatecznie nie ma daty wygaśnięcia.

15. Sina Khanifar – @sinak

https://taskforce.is

Sina Khanifar jest programistą, popularnie znanym ze swojej witryny Stop Watching Us, która z powodzeniem zorganizowała 575 000 podpisów składających petycję przeciwko programom NSA i przedstawiła je Kongresowi. Stając się sojusznikiem organizacji takich jak EFF, Reddit, Occupy Wall Street i Fight For the Future, stał się silnym orędownikiem lepszych przepisów technologicznych.

Jako specjalista ds. Technologii w EFF, Khanifar pomagał w opracowywaniu zestawu narzędzi centrum akcji open source EFF. Zbudował narzędzia dla internautów i pracuje nad reformą DMCA jako członek zarządu Digital Right to Repair Coalition, jest współzałożycielem / doradcą @OpenSignal, współzałożycielem @RepeaterStore i założycielem Taskforce.is.

Ponieważ rządy nadal kwestionują nasze prawa, manipulując, monitorując i filtrując nasze wypowiedzi w Internecie, mamy nadzieję, że ta lista 15 najlepszych wpływających na wolność Internetu pomaga być na bieżąco i angażować się.

Jeśli chcesz zasugerować osoby lub organizacje, które nie znalazły się na liście, skontaktuj się z nami!

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami na temat wolności i prywatności w Internecie? Dołącz do rozmowy na Facebooku, Twitterze, LinkedIn i Google+. Chcielibyśmy usłyszeć od ciebie!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map