Matka Rusko zakazuje súkromie na internete

Zneužívanie súkromia na internete


Ruská vláda sprísňuje online cenzúru a obmedzuje súkromie na internete. Nedávne udalosti viedli k stále sa sprísňujúca ruská internetová cenzúra a zákroky proti súkromiu na internete. Povesti sa objavili na tému toho, čo by sa mohlo stať výlučne ruským internetom; zakladateľ najväčšej ruskej sociálnej siete bol prepustený a utiekol z Ruska; a autority sa obmedzujú na blogerov a zahraničné technologické spoločnosti. Tu je správa o najnovšom vývoji na ruskom internete.

Nové zákony proti blogerom a ruským internetovým spoločnostiam

Duma (dolná komora parlamentu) v apríli zmenila a doplnila zákon o informáciách, ktorý bude vyžadovať, aby sa všetci ruskí blogeri s viac ako 3 000 návštevníkmi denne zaregistrovali na úradoch ako médiá. Patria sem aj osoby s veľkými následkami na Twitteri a na sociálnych médiách, čo znamená, že musia dodržiavať prísnu kontrolu a usmernenia. Nedodržanie bude mať za následok vysoké pokuty orgánu pre dohľad nad médiami Roskomnadzor. Keďže tradičné médiá sú už roky cenzurované a plné vládnej propagandy, vládni oponenti sa obrátili na internet za účelom diskusie a slobody prejavu. Vďaka novým obmedzeniam Kremeľ účinne potlačuje svojich protivníkov zavedením autocenzúry. Roskomnadzor už má právomoc vypnúť „extrémistické“ webové stránky a diskusné fóra.

V tom istom mesiaci Duma hlasovala za zákonodarstvo zahraničných internetových spoločností, aby všetky domáce údaje v Rusku uchovávali najmenej pol roka. Existujú obavy, že firmy ako Facebook a Google budú chcieť znášať náklady na dátové centrá a servery v Rusku. Náklady sa odhadujú na 200 miliónov dolárov na výstavbu a 10 miliónov dolárov ročne na údržbu takýchto veľkých gigantov. Mohlo by ich to viesť k strate trhových podielov k oveľa menším ruským konkurentom. Aj pán Durov z VKontakte však spoločnosti TechCrunch povedal, že „krajina je v súčasnosti nekompatibilná s internetovým obchodom.”

Kremeľ pije najvplyvnejšiu ruskú sociálnu sieť

1. apríla zakladateľ 100 miliónov používateľov sociálnej siete VKontakte oznámil svoju rezignáciu za vtip apríla. Hoci vtip prevzal neskôr zakladateľ Pavel Durov, teraz tvrdí, že priatelia pána Putina prevzali kontrolu nad VKontakte. Durov uviedol, že opustil Rusko bez plánov návratu. Zakladateľ odmietol spolupracovať s orgánmi, odmietol im poskytnúť podrobnosti o ukrajinských protivládnych demonštrantoch a odmietol pomáhať pri zatváraní účtov opozičných skupín..

Homebuiltský ruský internetový server Cheburashka

Starší člen ruského parlamentu navrhol vývoj úplne ruského internetu s názvom Cheburashka, ktorý by bol prístupný iba v Rusku. Senátor neskôr zdôraznil, že sa bude používať iba na vedecké účely a informácie. V podobnom duchu ruské noviny Kommersant informovali, že za lobovanie stojí provízia podporovaná Putinom systém, ktorý umožňuje vláde kontrolovať a cenzurovať všetky údaje ktorý prechádza ruskými servermi.

Rádio Slobodná Európa / Rádio Liberty (RFE / RL) naznačuje, že v krajinách, ktoré trestajú tých, ktorí zverejňujú obsah, ktorý je považovaný za nemorálny alebo ohrozuje režim, prevláda autocenzúra. Glenn Kates, manažérka digitálnych iniciatív RFE / RL, píše v nedávnom článku: „Užívatelia a spoločnosti sú si vedomí, že ich online aktivity môžu byť monitorované kedykoľvek a sami sa stanú hráčmi pri vytváraní prostredia cenzúry.”

Čo bude ďalej v oblasti ochrany osobných údajov a cenzúry internetu?

Môžeme len špekulovať o budúcnosti Kremľa, Roskomnadzoru, cenzúre a ruskom internetovom súkromí. Sme silnými zástancami slobody prejavu a demokracie a veríme, že každý by mal mať právo vyjadriť svoj názor a usporiadaným spôsobom diskutovať o témach. Z tohto dôvodu vždy stojíme za ochranu vašich údajov, vášho súkromia a vášho prístupu ku všetkým informáciám, ktoré chcete. Ako naznačuje súčasný vývoj, môže to byť len špičkou ľadovca stále sa sprísňujúcej politiky cenzúry. Môže sa stať čokoľvek a, kto vie, možno jedného dňa sa stretneme s veľkou bránou Ruska. Dúfajme v to najlepšie!

Aktualizácia správ 27. júla 2014

Russia Beyond the Headlines informoval, že Putin 22. júla podpísal zákon, ktorý vyžaduje domáce uchovávanie osobných údajov Rusov. Nová legislatíva podrobne načrtáva spôsob spracovania týchto informácií a poskytuje spoločnosti Roskomnadzor rozšírené práva na obmedzenie prístupu na stránky, ktoré nie sú v súlade. Spoločnosti online musia do roku 2016 vyhovieť, inak budú v Rusku na čiernej listine a neprístupné.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map