10 Překvapivá fakta o historii internetu

Asiat pomocí počítače v kavárně


Internet právě používáte, ale víte, odkud (a všechny aplikace, které používáte každý den) pochází? Čtěte dále o 10 našich nejoblíbenějších skutečnostech z internetové historie – a dozvíte se o některých překvapivých „příbězích o původu“ World Wide Web.

Infographic: Top 10 příběhů o původu internetu

Infographic: Top 10 překvapivých příběhů o původu internetu

1. Steve Jobs nepřímo pomohl vytvořit internet.

Poté, co byl Steve Jobs v roce 1985 vyloučen z Apple, vytvořil počítač NeXT. To se neprodávalo dobře, ale v roce 1989 ho prodal mladému programátorovi.

Tímto programátorem se stal Tim Berners-Lee, vynálezce World Wide Web. Berners-Lee pracoval ve výzkumné organizaci CERN ve Švýcarsku, kde se vědci z celého světa sešli, aby spolupracovali na špičkových inovacích.

Ale s tím, jak každý vědec přinesl své vlastní počítače a software, nemohli snadno získat přístup k sobě navzájem. Berners-Lee si uvědomil, že by mohl vytvořit program, který by lidem umožňoval výměnu informací:

Koupili jsme si skvělý stroj, počítač NeXT. NeXT byl stroj vyrobený Steveem Jobsem, když byl vyhozen z Apple … měl to skvělého ducha, opravdu dobré vývojářské prostředí … Když jste jej otevřeli, dostali jste předem nahranou zprávu od Steva, která říká: „Vítejte v další. Nejde o osobní výpočetní techniku. Jde o „interpersonální“ výpočetní techniku. “Bylo to perfektní pro navrhování webu.

V roce 1989 Berners-Lee využil této inspirace po celém světě a navrhl globální síť počítačů sdílejících informace prostřednictvím „World Wide Web“. Publikoval úplně první web 6. srpna 1991 a vypadal takto:

první webové stránky tim berners-lee

2. Vynálezce e-mailu se ho pokusil udržet v tajnosti.

V roce 1971 pomohl absolvent MIT Ray Tomlinson vybudovat ARPANET (předchůdce internetu). V těchto dnech mohly být zprávy zasílány pouze těm, kteří používali stejný přesný počítač. Z vlastní iniciativy napsal Tomlinson program, který lidem umožnil posílat zprávy mezi nimi odlišný počítače – a vynalezl e-mail v tomto procesu.

Zpočátku Tomlinson nevěřil, že „@“ je tak velký problém. Ve skutečnosti řekl jednomu ze svých kolegů: „Nikomu to neříkej! Na tom bychom neměli pracovat. “ To je důvod, proč nezachoval první e-mail, který kdy poslal, ani si nemohl vzpomenout na jeho obsah – věřil, že je to snad „něco jako QWERTYUIOP“ (kvůli rozložení klávesnice).

Dnes se denně odesílá více než tři miliardy e-mailů, historie internetu od té doby není stejná!

3. GIF jsou doslova pojmenovány po arašídovém másle.

Steven Wilhite je známý jako vynálezce GIF – tyto animované obrázky, které vidíte všude online. Při rozhodování o výslovnosti svého vynálezu Wilhite uvedl, že se úmyslně rozhodl zopakovat americkou značku arašídového másla, protože jeho kolegové z CompuServe by často říkali (v souvislosti s televizními reklamami Jif): „Vývojáři Choosy si vybrali GIF (jif).“

Ve skutečnosti dodnes Wilhite stále trvá na tom, že jeho stvoření je prohlášeno jemným písmenem „G.“

GIF ve skutečnosti znamená grafický internetový formát. Jedná se o obrazový soubor, který je zkomprimován, aby se zkrátil čas přenosu, a byl vytvořen s cílem pomoci webovým designérům a technikům načíst animace do staromódních modemů a webových prohlížečů. Zpátky v průběhu dne mohlo dvouminutové video YouTube jinak vyžadovat asi 40 minut ukládání do vyrovnávací paměti!

4. YouTube inspirovala Super Bowl „poruchu šatníku“.

Výkon Janet Jackson v Superbowlu v roce 2004 by mohl být jedním z největších virových okamžiků na počátku dvacátých let. Pravděpodobně vás ale překvapí, že tento fiasko vzbudilo více než pouhé bulvární drama – inspirovalo to k vytvoření jedné z nejpopulárnějších platforem UGC (obsah generovaný uživateli) na světě.. 

Jawed Kim, tehdejší zaměstnanec PayPal, byl zmatený tím, že mu chyběla poločasová show, a on nemohl najít žádná online momentka online. To vyvolalo inspiraci pro něj a jeho dva kolegy Steve Chen a Chad Hurley pro vytvoření webu, kde by uživatelé mohli nahrávat svá vlastní videa – která známe jako YouTube.

První video, které obsahuje spoluzakladatele Jaweda Kima v zoo San Diego, bylo nahráno 23. dubna 2005.

Od té doby získalo YouTube přes 1 miliardu uživatelů a momentálně vidí každou minutu přes 300 hodin videa nahraného. Tato videa představila nespočet vycházející hvězdy a nezapomenutelné, srdečně oteplovací, vtipné a život měnící momenty. A myslet – to všechno by se nestalo bez „poruchy skříně“.

5. Facebook sestupuje z „horké nebo ne“ stránky.

V roce 2004 byl studentovi Harvardu Markovi Zuckerbergovi zakázán přístup na Harvardův internet po vytvoření kontroverzního webu „FaceMash“. Docela strašidelným způsobem FaceMash „rozdrtil“ tváře studentů vedle sebe a umožnil návštěvníkům vybrat, kdo byl „horký“ nebo „ne“.

Aby získal obrázky, aby naplnil své stránky, Zuckerberg prolomil „facebooky“, které Harvard udržoval, aby pomohl studentům navzájem se identifikovat. V důsledku toho byl FaceMash okamžitě vypnut. Ukázalo se však, jak velká je poptávka po univerzálně „sociálním“ webu.

A ačkoli to bylo krátkotrvající, inspirovalo to vytvoření jeho dalšího webu: „Facebook“.

Když Zuckerberg dokončil svůj web – nyní jen známý jako „Facebook“ – umístil jej na univerzitní poštovní seznam, který oslovil 300 lidí. Do 24 hodin měla stránka 1 200 až 1 500 žadatelů o registraci.

Originální domovská stránka FacebookuOriginální domovská stránka Facebooku. Dokážete najít Al Pacino?

Rychle vpřed a dnes Zuckerberg rozšířil svou sociální síť do obrovských rozměrů. Facebook má nyní po celém světě přes 2,27 miliardy aktivních uživatelů měsíčně – což z něj činí neuvěřitelně důležitou součást historie internetu.

6. Twitter vyšel z „hackathonu“.

V roce 2006 společnost s názvem Odeo, která byla založena jako platforma podcastingu, selhala kvůli nedostatku růstu a investorů. Rozhodli se tedy začít pořádat celopodnikové „hackathony“ a vytvářet nějaké nápady.

Jedním z těchto nápadů byl Twttr.

Myšlenka za Twttrem, kterou představili společníci společnosti Jack Dorsey, Noah Glass a Florian Weber, byl systém, ve kterém můžete poslat text na jedno číslo a bude vyslán všem vašim přátelům. Twttr se vyvinul na Twitter – což je nyní jedna z nejpopulárnějších služeb sociálních sítí, kde uživatelé mohou odesílat a odesílat zprávy 280 znaků prostřednictvím „tweety“.

Dorsey 21. března 2006 v 21:50 PST času zveřejnila první zprávu Twitter: „Jen nastavuji můj twttr.“

první tweet jack dorseyÚplně první pípání vůbec.

Dnes má služba nyní více než 330 milionů aktivních uživatelů, kteří denně zveřejňují více než 500 milionů tweetů. Ne příliš ošuntělý pro „hackathon!“

7. Instagram se narodil z neúspěšné aplikace s názvem „Burbn“.

Burbn, inspirovaný úspěchem Foursquare, byla aplikace pro iPhone založená na místě, kterou vyvinuli Kevin Systrom a Mike Krieger. Umožňuje uživatelům odbavit se na určitých místech, plánovat budoucí odbavení, získávat body za setkání s přáteli a zveřejňovat obrázky setkání. 

Aplikace se nezdařila. Zakladatelé však učinili jedno velmi důležité pozorování – lidé funkci check-in vůbec nepoužívali. Místo toho používali sdílení fotek.

V roce 2010 se tedy narodil Instagram. Systrom a Krieger vytvořili snadno použitelnou aplikaci pro aplikaci skvělých filtrů a sdílení fotografií. První nahraný příspěvek na Instagramu byl Dolly, Systromův pes.

první příspěvek na Instagramu

Naštěstí pro ni má teď dokonce svůj vlastní profil na Instagramu. Dnes je jednou z miliard aktivních uživatelů Instagramu, kteří pořizují a filtrují své skvělé fotografie.

Pokud jde o zakladatele, Instagram byl nakonec prodán za 1 miliardu USD v hotovosti a akciích, což nám všem připomnělo, abychom hledali příležitosti k úspěchu v důsledku selhání.!

8. Wikipedia vyšla z vedlejšího projektu s kódováním závislých.

Jimmy Wales, ředitel výzkumu pro firmu v Chicagu, byl tak závislý na internetu, že trávil volný čas psaním počítačových kódů. Jeho vášeň nakonec vedla k vytvoření jednoho z nejpopulárnějších webů na webu: Wikipedia.

Wales, inspirovaný počáteční veřejnou nabídkou společnosti Netscape, opustil svou finanční kariéru, aby se stal internetovým podnikatelem. V roce 2000 začal s recenzovanou encyklopedií s názvem Nupedia. Poté začal vytvářet novou encyklopedii pomocí softwaru Wiki zaměřeného na spolupráci. To znamenalo, že mohl přispět kdokoli, což umožnilo neomezený dosah a potenciál.

Dnes je Wikipedia k dispozici ve 303 jazycích. Jeho anglická verze obsahuje více než 5 700 000 článků a 35 000 000 uživatelů.

Nejstarší dochovaná editace v aktuální databázi Wikipedie.Nejstarší dochovaná editace v aktuální databázi Wikipedie.

9. Google se téměř jmenoval „BackRub“.

V roce 1995 byl Sergej Brin, 21letý postgraduální student na Stanfordu, pověřen ukázáním Larryho Page, 22letého budoucího studenta, kolem kampusu. “Myslel jsem, že je docela nepříjemný,” řekl Page o Brinovi. Brin se cítil podobně: „Oba jsme se navzájem považovali za nepříjemných… Ale říkáme to trochu vtipně. Očividně jsme spolu trávili spoustu času, takže tam něco bylo. Měli jsme jakýsi úšklebek. “

Larry Page a Sergey Brin zpočátku vytvořili vyhledávač nazvaný BackRub. Vyhledávací stroj fungoval na stanfordských serverech déle než rok, ale po příliš velké šířce pásma musel být vypnut.

Page a Brin pak obrátili svou pozornost na vybudování nového vyhledávače: Google. Název je hra na slovo „googol“, což je matematický termín pro číslo představované číslem 1 následovaným 100 nulami. Počet dále odráží jejich poslání uspořádat na webu zdánlivě nekonečné množství informací.

Originální domovská stránka GooglePůvodní domovská stránka Google z roku 1998.

Dnes Google zpracovává přes 40 000 vyhledávacích dotazů každou sekundu, 3,5 miliard vyhledávání denně a 1,2 bilionů vyhledávání ročně. A je to víc než jen vyhledávač – je to poskytovatel e-mailu, interaktivní mapa světa, překladatelská služba, nástroj pro vytváření dokumentů, cloudová platforma a mnohem více.

Zajímavé je, že se všemi uživateli a vyhledáváními, 16 až 20 procent vyhledávání, které Google dostane každý den, nikdy předtím nebylo Googledem. 

10. Technologie VPN sahá do 90. let.

V polovině devadesátých let pomohl Gurdeep Singh-Pall, softwarový inženýr společnosti Microsoft, vyvinout technologii nazvanou PPTP: tunelovací protokol peer-to-peer.

PPTP umožňoval počítači nastavit bezpečné připojení nebo „tunel“ ke vzdálenému serveru a pro společnosti, jako je Microsoft, bylo nezbytné navázat soukromé připojení k jejich pracovním sítím ze vzdálených umístění.

To byl začátek historie VPN, jak ji známe. Dnes, díky segmentaci internetu na základě geografického umístění a zvýšenému povědomí o vládním internetovém dohledu, se tato technologie stala na spotřebitelském trhu velmi populární. Až 410 milionů lidí na celém světě používá VPN (virtuální soukromé sítě) k bezpečnému, bezpečnému a anonymnímu surfování po webu.

S VPN se mohou uživatelé chránit před sledováním třetích stran, vládními agenturami, snoopery a hackery. Mohou také obejít internetovou cenzuru a / nebo geografická omezení pro přístup k jejich oblíbeným webům, streamování zábavních a sociálních médií platforem.

To jsou jen některé z našich oblíbených faktů o historii internetu. Pro více obsahu o World Wide Web, VPN, kybernetických trikech a kybernetických novinkách nás sledujte na Facebooku, Twitteru a Instagramu!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map