Strzeż się zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem w tym sezonie świątecznym

Straszny dziadek do orzechów


Uważaj na te zagrożenia cybernetyczne przed sezonem wakacyjnym, w jego trakcie i po jego zakończeniu.

Sezon wakacyjny to czas dla rodziny, przyjaciół, zabawy, kasztanów pieczonych na kominku i – podoba się to lub nie – mnóstwo zakupów.

W czasach rodziców największe ryzyko związane z zakupami świątecznymi wiązało się z kieszonkowcami, przerażającymi mikołajami i wysiadaniem z parkingu centrum handlowego z torbami wciąż na wierzchu samochodu. Ludzie żyjący wtedy nigdy śniłem konieczności obrony przed cyberprzestępcami, unikania kradzieży kart kredytowych lub sprawdzania szyfrowania przed dokonaniem zakupu.

Nie musieli się też martwić, że prezenty, takie jak zegarki, telewizory czy misie, zostaną zhakowane przez prawdziwe uśmiechy. Ale wraz z pojawieniem się „Internetu rzeczy” wydaje się, że wszystko, co w dzisiejszych czasach ma sposób na połączenie się z siecią i umieszczenie naszych danych w miejscach, w których nie oczekujemy.

Pięćdziesiąt lat później, pomimo całej wygody, jaką przyniosła nam nowoczesna technologia, wiąże się z nią wiele niebezpieczeństw. Przeczytaj wcześniej, aby dowiedzieć się o niektórych z największych zagrożeń online, które powinieneś wiedzieć o tym sezonie wakacyjnym.

Miś na chodniku

^ Ten miś wymaga połączenia z Internetem, więc nie zapomnij swojego hasła.

Ryzyko zakupowe

W dawnych czasach trzeba było chodzić po centrum handlowym z obolałymi stopami, zmęczonymi rękami i zbyt dużą ilością świątecznej muzyki w sklepach dźwięczących w uszach. Ale te czasy minęły. Teraz możesz robić świąteczne zakupy dosłownie prawie wszędzie na Ziemi – podczas gdy czekasz na swój następny lot, gdy dostajesz filiżankę kawy w kawiarni na rogu ulicy lub po prostu z wygodnej kanapy.

Jeśli jesteś podobny do większości Amerykanów, w tym roku będziesz robić większość zakupów online. I kiedy to robisz, najważniejszą rzeczą, którą powinieneś upewnić się, że to robisz kupuj za pomocą szyfrowanego połączenia. Nie ma znaczenia, jeśli korzystasz z niezabezpieczonej witryny lub sieci internetowej – jeśli Twoje połączenie zostanie naruszone, szpiedzy mogą łatwo dowiedzieć się:

 • Co kupiles
 • Gdzie jest wysyłany
 • Twoje hasła i informacje o koncie
 • Informacje o karcie kredytowej
 • Informacje o karcie debetowej
 • Twój adres rozliczeniowy

człowiek korzysta z laptopa w kawiarni

^ Ten facet jest bardzo szczęśliwy, że wykonał wszystkie swoje świąteczne zakupy … ale sieć publiczna, w której był, nie była zaszyfrowana, więc facet w tle ukradł mu numer karty debetowej.

Jakie rodzaje połączeń internetowych są najbardziej narażone? Po pierwsze, sieci publiczne są dość niebezpieczne. (Pomyśl o bibliotekach, hotelach, poczekalniach na lotniskach, kawiarniach itp.) Wystarczy wystarczająco wykwalifikowanego hakera, aby skorzystać z kilku tanich narzędzi „wąchania” do identyfikacji haseł podczas ich wprowadzania – a nawet przechwycić dane finansowe, gdy tylko je wprowadzisz klikasz „Złóż zamówienie”.

Nawet Twoja sieć domowa może nie być tak bezpieczna, jak myślisz. Pewnie, możesz upewnić się, że router ma wszystkie najnowsze aktualizacje i zmieniać hasło co dwa tygodnie. Może to powstrzymać nieznajomych przed zalogowaniem się do sieci domowej, ale nie powstrzyma samego dostawcy Internetu przed monitorowaniem tego, co robisz online. Informacje te mogą zostać sprzedane reklamodawcom i innym korporacjom tworzącym Twój profil online.

Ryzyko związane z Twoimi prezentami

Więcej urządzeń podłączonych do Internetu zostanie zakupionych i sprzedanych w te Święta Bożego Narodzenia niż kiedykolwiek wcześniej. Rzeczy takie jak termostaty, drony, rowery treningowe, a nawet nianie, używają połączeń internetowych dla wygody użytkowników.

Niestety nie wszystkie urządzenia z dostępem do Internetu mają ten sam poziom bezpieczeństwa.

Na przykład twój PlayStation 4 używa szyfrowania – co jest dobre! Może jednak udostępniać twoje dane stronom trzecim – i prawdopodobnie powinieneś skonfigurować uwierzytelnianie dwuskładnikowe na swoim koncie, aby podwójnie zabezpieczyć się przed osobami dokonującymi nieautoryzowanych zakupów. Poza tym twój PlayStation jest dość bezpiecznym produktem.

Z drugiej strony spektrum niania FREDI rzekomo nie używa szyfrowania, nie ma automatycznych aktualizacji zabezpieczeń, a firma nie wydaje się dobrze zarządzać lukami w zabezpieczeniach. A jeśli zapomnisz zmienić domyślne hasło, to najwyraźniej nie ma problemu z odgadnięciem – dla ciebie lub pnączy. (To dlatego, że jest to „123”).

Białe pudełko prezentowe przed szyszkami i gorącą czekoladą

^ Co jest w pudełku? Nie jesteśmy pewni, ale prawdopodobnie łączy się z Internetem.

Możesz sam sprawdzić swoje urządzenia w raporcie „Prywatność nieuwzględniona” Mozilla Foundation. Nie, nie chcemy rzucać cienia na prezenty świąteczne – ale podekscytowani konfiguracją nowych urządzeń w te Święta Bożego Narodzenia, powinieneś zachować ostrożność.

Jak VPN może pomóc Ci zachować bezpieczeństwo

VPN może pomóc chronić cię przed wieloma z tych zagrożeń. Wynika to z faktu, że kiedy uruchamiasz połączenia internetowe swoich urządzeń przez VPN, to uruchamiasz je przez bezpieczny „tunel”. (SaferVPN sięga nawet do 256-bitowego standardu szyfrowania na poziomie banku, więc wiesz, że twoje dane są chronione.) Możesz nawet podłączyć sam router do SaferVPN.

Bez względu na to, co kupujesz, sprzedajesz lub robisz online, VPN chroni Twoją aktywność online.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map