10 porad dotyczących bezpieczeństwa w Internecie dla dzieci i młodzieży

Dziecko i rodzic przy komputerze


Internet to niesamowity zasób pełen fascynujących treści i niekończącej się wiedzy. Ale jak wszyscy wiemy, może to być niebezpieczne miejsce – szczególnie dla dzieci i młodzieży. Zapoznaj się z kilkoma doskonałymi wskazówkami, które możesz wykorzystać, aby zapewnić dzieciom bezpieczny dostęp do Internetu.

Jako osoba dorosła najprawdopodobniej bardzo dobrze wiesz, jak chronić swoją prywatność i dane osobowe w Internecie – a także podejrzane pułapki i pułapki, których należy unikać podczas surfowania w sieci. Ale generalnie większość młodych nastolatków koncentruje się głównie na dzieleniu się swoim życiem i nawiązywaniu kontaktów z przyjaciółmi. Bezpieczeństwo jest zbyt często ich ostatnim priorytetem, choć powinno być jednym z ich pierwszych.

Oto kilka prostych zasad bezpieczeństwa w Internecie, których możesz użyć, aby zapewnić swoim dzieciom bezpieczeństwo w sieci – niektóre z nich również mogą się przydać!

1. Użyj ustawień prywatności na platformach społecznościowych.

Wiele sieci społecznościowych ma całkowicie publiczne ustawienia – co oznacza, że ​​wszystko, co publikuje Twój nastolatek lub dziecko, jest widoczne dla innych użytkowników Internetu! Jeśli twoje dzieci są użytkownikami mediów społecznościowych, dobrze jest usiąść z nimi i upewnić się, że wszystkie ich konta w mediach społecznościowych korzystają z ustawień prywatności, które uniemożliwiają dostęp do ich osobistych postów i informacji przez drapieżników lub hakerów.

Rzućmy okiem na ustawienia Facebooka jako przykład dostępnych narzędzi.

Jeśli chcesz zabezpieczyć konto swojego dziecka na Facebooku, możesz zacząć od zapoznanie się z przydatnym przewodnikiem dotyczącym prywatności na Facebooku. Szybkie skanowanie tego rzuci światło na działanie preferencji Facebooka, co jest widoczne dla świata zewnętrznego, jak usuwać posty i informacje itp..

Następnie będziesz chciał przejdź do ustawień prywatności na koncie swojego dziecka na Facebooku aby upewnić się, że wszystko jest poprawnie skonfigurowane – tj. aby Twoje dziecko nie było zagrożone, ponieważ niektóre przełączniki, o których nie wiesz, zostały przełączone w niewłaściwy sposób.

(Pamiętaj, że możesz wykonać podobne kroki jak poniżej, aby zabezpieczyć inne konta w mediach społecznościowych, zwykle przechodząc do Ustawień.)

Możesz sprawdzić swoje preferencje dotyczące prywatności na Facebooku, przechodząc do Ustawień. Dotrzyj tam, klikając ten link lub naciskając strzałkę w dół po prawej stronie górnego niebieskiego paska na stronie, a następnie klikając „Ustawienia” w menu rozwijanym.

Gdy tam będziesz, możesz nawigować po kilku ustawieniach w różnych kategoriach po lewej stronie. Możesz wprowadzać zmiany tutaj, naciskając „Edytuj” lub klikając niebieską ikonę ołówka po prawej stronie ekranu w każdym rzędzie.

Ustawienia prywatności na Facebooku

Czytaj dalej, a pokażemy Ci, które ustawienia zapewnią Twoim dzieciom maksymalny preferowany poziom prywatności na Facebooku.

 • Pod Prywatność  Twoja aktywność, możesz zmienić, kto może zobaczyć Twoją aktywność.
  • Na pytanie „Kto może zobaczyć twoje przyszłe posty?” ustaw ustawienie na
  • Obok „Przejrzyj wszystkie swoje posty i rzeczy, w których jesteś oznaczony tagiem”, możesz kliknąć Przejrzyj dziennik aktywności, aby zobaczyć wszystko, co opublikowałeś, polubiłeś, skomentowałeś itp., A także wprowadzić zmiany lub usunąć wszystko, co widzisz.
  • Obok „Ogranicz liczbę odbiorców starych postów na osi czasu” możesz kliknąć przycisk Ogranicz wcześniejsze posty i zastosować nowe ustawienia do wszystkich swoich postów.
 • Pod Prywatność Jak ludzie znajdują i kontaktują się z Tobą, zalecamy następujące ustawienia dla dzieci i młodzieży:
  • W sekcji „Kto może wysyłać Ci zaproszenia do znajomych?” wybierz Friends of Friends.
  • W sekcji „Kto może zobaczyć listę Twoich znajomych?” wybierz Tylko ja.
  • W sekcji „Kto może cię wyszukać za pomocą podanego adresu e-mail?” Wybierz
  • W sekcji „Kto może cię sprawdzić, korzystając z podanego numeru telefonu?” Wybierz
  • W sekcji „Czy chcesz, aby wyszukiwarki spoza Facebooka prowadziły do ​​Twojego profilu?” odznacz pole.
 • Pod Oś czasu i oznaczanie Oś czasu, zalecamy następujące ustawienia dla dzieci i młodzieży:
  • W sekcji „Kto może publikować na Twojej osi czasu?” wybierz (możesz wybrać Tylko ja, ale ten rodzaj pokonuje jeden z celów Facebooka.)
  • W sekcji „Kto może zobaczyć, co inni publikują na Twojej osi czasu?” wybierz (Znowu możesz wybrać Tylko ja, ale może to nieco za bardzo ograniczyć funkcjonalność Facebooka. Jako rodzic, to Twoja decyzja).
  • W sekcji „Zezwolić na udostępnianie postów w opowiadaniach?” wybierz Wyłączone.
  • W obszarze „Ukryj komentarze zawierające określone słowa na osi czasu” dodaj słowa, których nie chcesz, aby pojawiały się w komentarzach innych osób na osi czasu. Możesz nawet dodać plik .csv z całą biblioteką słów, które chcesz ukryć.
 • Pod Oś czasu i oznaczanie Tagowanie, zalecamy następujące ustawienia dla dzieci i młodzieży:
  • W sekcji „Kto może widzieć posty, w których jesteś oznaczony tagami na osi czasu?” wybierz Znajomi lub Tylko ja.
  • W sekcji „Kiedy jesteś oznaczony we wpisie, kogo chcesz dodać do odbiorców wpisu, jeśli jeszcze go nie widzą?” wybierz Tylko ja.
 • Pod Oś czasu i oznaczanie Przejrzeć, sugerujemy następujące ustawienia dla dzieci i młodzieży.
  • W sekcji „Przejrzyj posty, w których jesteś oznaczony tagiem, zanim post pojawi się na osi czasu?” Wybierz
  • W sekcji „Sprawdź tagi, które ludzie dodają do Twoich postów, zanim tagi pojawią się na Facebooku?” Wybierz

Możesz także wyłączyć śledzenie Twojej lokalizacji przez Facebook, uzyskując dostęp do ustawień aplikacji Facebook na swoim urządzeniu.

Kontrola prywatności na Facebooku

Facebook pozwala także szybko sprawdzić prywatność niektórych z tych i innych niezbędnych elementów. Po prostu kliknij „?” bąbelkiem po prawej stronie paska u góry interfejsu użytkownika, a Facebook przeprowadzi Cię przez preferowane ustawienia prywatności na:

 • Kto może wyświetlać Twoje posty
 • Jakie dane osobowe są widoczne publicznie
 • Kto może zobaczyć używane aplikacje

Od czasu do czasu sprawdzaj te ustawienia, aby upewnić się, że konto Twojego dziecka jest bezpieczne, odpowiednie dla jego wieku. Szybkie sprawdzanie nigdy nie jest złym pomysłem!

2. Nigdy nie wysyłaj ani nie wysyłaj danych osobowych, takich jak numer telefonu, adres lub lokalizacja.

Nawet jeśli masz maksymalny poziom ustawień prywatności technologii, bardzo ważne jest, aby Twoje dzieci wiedziały, aby nigdy nie publikować danych osobowych i prywatnych. Możliwe, że zablokowałeś konta swojego dziecka w mediach społecznościowych za najwyższy poziom uprawnień do prywatności, ale to nie powstrzyma kogoś przed zrobieniem zrzutu ekranu z jego postami i udostępnieniem go niezamierzonym lub publicznym odbiorcom.

Jeśli posty te zawierają dane osobowe, które według Twojego dziecka są bezpieczne, może to zagrozić Twojemu dziecku lub Twojej rodzinie.

Jest to szczególnie ważne w popularnych aplikacjach mobilnych, takich jak Snapchat lub Instagram, które są bardzo popularne wśród nastolatków i nastolatków ze względu na to, jak zabawna i wirusowa jest ich zawartość wizualna. Gdy nastolatek publikuje dane osobowe i prywatne dotyczące tych popularnych aplikacji, otwartość i wirusowość tych platform oznacza, że ​​informacje mogą łatwo wpaść w niepowołane ręce. W związku z tym bardzo ważne jest, aby młodzi ludzie pamiętali, że po opublikowaniu dane osobowe mogą natychmiast zostać upublicznione.

Weźmy na przykład Snapchata. Jest to aplikacja, która pozwala użytkownikom wysyłać sobie zdjęcia i filmy. Teoretycznie zdjęcia i filmy powinny znikać w ciągu kilku sekund, więc niektórzy nastolatkowie i nastolatki mogą odczuwać fałszywe poczucie bezpieczeństwa związane z prywatnością udostępnianych treści.

Ważne jest, aby przypomnieć dziecku, że proste przechwytywanie zrzutu ekranu może na zawsze uwiecznić to, co wysyła – nawet jeśli chce zachować prywatność. Co więcej, Snapchat miał w przeszłości uczciwy udział w incydentach hakerskich – co doprowadziło do 100 000 skradzionych zdjęć użytkowników i 4,6 mln wyciekłych nazw użytkowników i numerów.

Upewnij się, że Twoje dziecko nie udostępnia prywatnych danych na swoich zdjęciach lub postach wideo, jest również ważne dla Instagrama. Ponadto dzięki Instagramowi możesz chronić prywatność i bezpieczeństwo dzieci w Internecie, postępując zgodnie z powyższą wskazówką 1, aby upewnić się, że ustawienia prywatności są ustawione tak, aby zezwalać tylko znajomym, którzy wiedzą, aby zobaczyć zdjęcia – a ich funkcja geolokalizacji jest wyłączona.

Kanał Binary Tattoo na YouTube zawiera doskonałe filmy na temat bezpieczeństwa aplikacji dla dzieci i nastolatków, w tym ten na Instagramie:

Z tego samego powodu należy zachęcić dziecko do sprawdzenia przed udostępnieniem filmów lub zdjęć, które zamierzają opublikować online. Po udostępnieniu treści wizualnych te obrazy i filmy nie są już wyłącznie ich własnością – są częścią ekosystemu internetowego i są poza ich pełną kontrolą.

3. Nie umieszczaj danych osobowych w nazwie pseudonimu.

Wybierając pseudonim lub alias w witrynach internetowych, bardzo ważne jest przypomnienie dziecku, aby nie podawało swojego nazwiska ani daty urodzenia. Mogą uważać, że takie postępowanie jest nieszkodliwe, ale może pozwolić osobom, których nie znają lub nie chcą dłużej wchodzić w interakcje, aby odkryć swoją tożsamość i prywatne informacje.

Zachęcaj swoje dziecko do zachowania pełnej prywatności w ustawieniach online – aż do ich nazw użytkowników!

4. Nigdy nie udostępniaj swoich haseł.

Twoje dziecko lub nastolatek może chcieć udostępnić hasło do swojego konta bliskim znajomym. Może to wydawać się niczym wielkim, ale naraża to ich konta – i wszystkie dane osobowe. A jeśli twoje dziecko używa tego samego lub podobnego hasła na różnych platformach, może to zagrozić całej grupie kont, o których początkowo nie pomyśleliby – ale mimo to spowodowały katastrofę.

Gdy ich hasło jest poza ich zasięgiem, nie można zachować go w tajemnicy – informacje mogą rozprzestrzeniać się między osobami i trafiać w ręce nikczemnych osób. Ostatnią rzeczą, jakiej ktokolwiek chce, jest to, aby całkowicie nieznajomy miał dostęp do osobistych profili swoich dzieci – lub, w najgorszym przypadku, aby Twoje dziecko całkowicie utraciło dostęp do swoich kont (i wszystkiego na nich), gdy osoba z zewnątrz zmieni hasło.

Oprócz tego przypomnij dziecku, aby zawsze wylogowywało się z kont, do których uzyskał dostęp podczas korzystania z komputera publicznego. Łatwo zapomnieć, ale może być nawet bardziej niebezpieczne niż udostępnianie hasła znajomym.

5. Nigdy nie zgadzaj się na spotkanie lub udzielenie informacji nikomu, kogo pierwszy raz „spotkałeś” w Internecie.

Ważne jest, aby Twoje dziecko rozumiało, że istnieje wiele fałszywych kont skierowanych do dzieci, a także związane z nimi niebezpieczeństwa podczas komunikowania się z kimś, kogo znają tylko przez Internet. Zagrożenia te obejmują zarówno „catphishing” (kiedy ludzie zakładają fałszywe konta, aby zwabić ludzi do swobodnego podawania danych osobowych), a także faktyczne fizyczne zagrożenia związane z organizowaniem spotkań z nieznajomymi.

W rzeczywistości w 2015 r. Oszacowano, że 11,2 procent kont na Facebooku, 10 procent kont na Instagramie i 8,5 procent kont na Twitterze były fałszywe – pomimo wysiłków na rzecz walki z fałszywymi profilami.

Zachęcaj dziecko do otwartego dialogu i poproś go, aby poinformował cię za każdym razem, gdy otrzyma pierwsze spotkanie lub prośbę o informacje z osobą, którą spotkał online. Osoba na drugim końcu może nie być tym, na co wygląda!

6. Nigdy nie wysyłaj ani nie odpowiadaj na niegrzeczne lub wredne wiadomości lub wiadomości e-mail.

Zachęcaj swoje dziecko, aby zawsze stawało na wyższym poziomie, komunikując się z kimś w napiętych (lub w jakichkolwiek innych) okolicznościach. Powiedz im, że jeśli kiedykolwiek otrzymają niegrzeczną lub nieodpowiednią komunikację, zignoruj ​​ją. Przypomnij dzieciom, że wiadomości, które wysyłają za pośrednictwem wiadomości SMS i e-mail, nigdy nie można usunąć z drugiej strony i można je łatwo udostępnić – każdemu..

Jeśli bolesne wiadomości będą się utrzymywać, ty i twoje dziecko powinniście je niezwłocznie usunąć i zablokować osoby nękające je, aby uniemożliwić dalszą komunikację.

Cybernękanie jest ogromnym problemem w dzisiejszym świecie. Według najnowszych danych ponad połowa nastolatków była zastraszana w Internecie. Jeszcze tylko 1 na 10 nastolatków informuje rodzica jeśli padły ofiarą cyberprzemocy – pamiętaj, aby wcześnie nawiązać otwarty dialog z dzieckiem i zawsze być gotowym i otwartym na rozmowę z nimi na temat ich działań w Internecie. Nie pozwól im stawić czoła samemu Internetowi!

7. Nigdy nie pobieraj ani nie instaluj nieznanego oprogramowania lub aplikacji.

Ważne jest, aby doradzać dzieciom, co powinny, a czego nie powinny pobierać na swoje (lub twoje) urządzenia. (Nawet my, dorośli, jesteśmy często oszukani przez fałszywe oprogramowanie i spam, więc wyobraź sobie, jak to musi być dla dzieci!)

Najlepszą praktyką jest pobieranie plików tylko z zaufanych źródeł. W razie wątpliwości zainstaluj doradcę witryny, takiego jak Web of Trust lub Norton Safe Web, aby pomóc zdecydować, czy witryna pobierania jest godna zaufania, czy nie.

Jako dodatkowe środki ostrożności zachęć dzieci, aby zawsze skonsultowały się z Tobą przed pobraniem nieznanych plików.

8. Zachowaj szczególną ostrożność podczas zakupów online.

Internet otwiera cały świat możliwości zakupów dla nastolatków i nastolatków, ale wymaga również dużej ostrożności i bezpiecznych wydatków.

Według statystyk statystycznych firmy Brain dotyczących oszustw związanych z kartami kredytowymi 10 procent Amerykanów, którzy padli ofiarą oszustw związanych z kartami kredytowymi, dla 48 procent początkowym punktem oszustwa był e-mail, a dla 12 procent była to strona internetowa – co oznacza, że ​​60 procent oszustw związanych z kartami kredytowymi rozpoczyna się w Internecie.

Zachęć nastolatka, aby zawsze konsultował się z Tobą przed dokonaniem jakichkolwiek zakupów online. Ponadto, kupując w witrynie, upewnij się, że pochodzi ona od wiarygodnego, zaufanego dostawcy i wykorzystuje szyfrowanie. Szyfrowanie jest ważne, ponieważ konwertuje dane do nieczytelnego formatu, który można dekodować tylko za pomocą specjalnego „klucza dekodującego” na drugim końcu – co pomaga powstrzymać niepożądane strony trzecie.

Jak sprawdzić, czy witryna jest zaszyfrowana? Jeśli adres URL zaczyna się od „HTTPS”, witryna jest zaszyfrowana i prawdopodobnie jest bezpieczna dla zakupów online. Jeśli na końcu HTTP nie ma litery S, oznacza to, że witryna może być niezaszyfrowana, co naraża wrażliwe dane Twojej rodziny na narażenie na dostęp osób trzecich.

Oczywiście, jeśli korzystasz z udostępnionego punktu dostępu, ktoś inny w sieci może nadal podglądać to, co robisz, niezależnie od tego, czy witryna jest zaszyfrowana. W tych okolicznościach połączenie z VPN zapewnia bezpieczne, szyfrowane połączenie internetowe na poziomie banku, aby dodać dodatkową warstwę bezpieczeństwa i zapobiec kradzieży tożsamości online.

9. Szukaj bezpiecznie za pomocą ustawień „Bezpiecznego wyszukiwania” i filtrów ochronnych.

Wyszukiwarki mogą otworzyć światu niesamowitą wiedzę dla Twojego dziecka, ale mogą też narazić je na treści mniej niż PG.

Istnieje wiele świetnych praktyk, aby chronić komputer rodzinny dla dzieci podczas przeglądania Internetu, w tym utrzymywanie komputera na otwartej przestrzeni, niedopuszczanie komputerów lub laptopów do sypialni dzieci oraz korzystanie z nich przez dzieci Internet po pójściu spać w nocy.

Pewnym sposobem monitorowania podczas Twojej nieobecności jest upewnienie się, że wszystkie wyszukiwarki są ustawione na „Bezpieczne wyszukiwanie” i zainstalowanie niezawodnego oprogramowania do kontroli rodzicielskiej.

Oprócz włączenia Bezpiecznego wyszukiwania w przeglądarkach możesz także otwierać specjalne bezpieczne przeglądarki dla swoich dzieci. Na przykład Safesearchkids.com oferuje świetną bezpieczną wyszukiwarkę Google i YouTube dla dzieci.

Aby dodatkowo upewnić się, że Twoje dzieci nie są narażone na jakiekolwiek wątpliwe treści, oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej może umożliwiać filtrowanie nieodpowiednich stron internetowych oraz blokowanie nieodpowiednich banerów reklamowych na stronach internetowych.

Digital Trends opublikował doskonały artykuł na temat środków kontroli rodzicielskiej online, który obejmuje wbudowane funkcje dla systemów Windows i Mac, a także zalecane programy komputerowe, przeglądarki i rozszerzenia.

Pomimo wszelkich środków ostrożności, środków i najlepszych intencji Internet jest tak ogromnym zasobem, że całkowite osłonięcie dziecka może nie zawsze być możliwe. Jeśli Twoje dziecko lub nastolatek kiedykolwiek spotka się z nieodpowiednimi treściami, upewnij się, że powinny czuć się komfortowo, aby przyjść i powiedzieć Ci od razu.

10. Uważaj na informacje, które udostępniasz i na co masz dostęp przez publiczną sieć Wi-Fi.

Publiczne hotspoty Wi-Fi mogą wydawać się bezpieczne, ale często mogą być zerowe dla ataków cyberprzestępczych. Czemu? Sieci te są zwykle całkowicie niezabezpieczone, co oznacza, że ​​szpiedzy mogą łatwo zajrzeć do Twojej aktywności online – nawet o tym nie wiedząc. Ci szpiedzy mogą przebywać na zewnątrz lub nawet siedzieć przez ramię w tej samej sieci, skanując aktywność w sieci w poszukiwaniu użytecznych informacji, których mogą użyć do oszustwa lub włamania się do ciebie lub twoich dzieci.

Jeśli twój nastolatek podróżuje lub nawet spotyka się z przyjaciółmi w kawiarni z publicznym Wi-Fi, zachęć ich do przeglądania tych punktów dostępowych za pomocą VPN. Użycie jednego z nich przekieruje cały ich ruch przez bezpieczne, szyfrowane połączenie „tunelowe” i pomoże zachować bezpieczeństwo danych osobowych.

W SaferVPN rozumiemy znaczenie bezpieczeństwa w Internecie, prywatności i bezpieczeństwa dla całej rodziny – dlatego oferujemy zniżkowy plan dla wielu urządzeń.

Oferujemy również natywne aplikacje na iOS i Androida, dzięki czemu bezpieczne, szyfrowane przeglądanie może odbywać się płynnie na dowolnym telefonie komórkowym i tablecie Twojej rodziny.

Jeśli nie wypróbowałeś naszej usługi VPN i chciałbyś, możesz dziś skorzystać z bezpłatnego okresu próbnego.

Mamy nadzieję, że te wskazówki okażą się pomocne w prowadzeniu dzieci w korzystaniu z Internetu w zdrowy, odpowiedzialny i bezpieczny sposób. Jeśli masz jakieś pytania lub zalecenia, jak zapewnić najlepsze bezpieczeństwo online swojemu dziecku lub nastolatkowi, skontaktuj się z nami na Facebooku, Twitterze lub Instagramie!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map