Dejte si pozor na rizika kybernetické bezpečnosti v této sváteční sezóně

Strašidelný louskáček


Podívejte se na tato počítačová rizika před, během a po této prázdninové sezóně.

Prázdninová sezóna je čas pro rodinu, přátele, zábavu, kaštany pečené na otevřeném ohni a – ať už je to nebo ne – spoustu nákupů.

V době vašich rodičů byla největší vánoční nákupní rizika spojena s kapesními kapsami, strašidelným Santasem a vytažením z nákupního centra s taškami stále na vrcholu auta. Lidi žijící tehdy nikdy snil nutnosti odrazit zločince, zabránit krádeži kreditní karty nebo zkontrolovat šifrování před provedením nákupu.

Také se nemuseli obávat, že by dary, jako jsou hodinky, televizory nebo medvídci, byly hacknuty skutečnými šklebky. Ale s příchodem „internetu věcí“ se zdá, že v dnešní době je všechno způsob, jak se připojit k webu a umístit naše data na místa, která neočekáváme, že půjde.

O padesát let později, pro všechny pohodlí, které nám moderní technologie přinesla, přichází se spoustou nebezpečí. Přečtěte si dopředu a dozvíte se o některých největších online rizicích, o kterých byste měli vědět v této sezoně.

Medvídek na chodníku

^ Tento medvídek vyžaduje připojení k internetu, takže nezapomeňte své heslo.

Rizika nakupování

Za několik dní budete muset projít obchoďákem s bolavými nohama, unavenými pažemi a příliš velkým množstvím vánočních hudebních zvonění v uších. Ale ty časy jsou pryč. Nyní můžete své vánoční nákupy dělat doslova téměř kdekoli na Zemi – zatímco čekáte na další let, když se chystáte šálek kávy v kavárně na rohu ulice nebo jednoduše z teplého pohodlí na gauči.

Pokud jste jako většina Američanů, letos budete dělat většinu svátků online. A jako vy, jedna věc číslo jedna byste se měli ujistit, že ano nakupovat pomocí šifrovaného připojení. Nezáleží na tom, zda jste na nezabezpečeném webu nebo v internetové síti – pokud bude vaše připojení ohroženo, snoopers snadno zjistí:

 • Co jste koupili
 • Kam se dostane?
 • Vaše hesla a informace o účtu
 • Informace o vaší kreditní kartě
 • Informace o debetní kartě
 • Vaše fakturační adresa

muž pomocí přenosného počítače v kavárně

^ Tento chlap je docela šťastný, že dokončil veškeré sváteční nákupy … ale veřejná síť, na které byl, nebyla šifrována, takže ten v pozadí ukradl číslo své debetní karty.

Jaké druhy webových připojení jsou tedy nejzranitelnější? Veřejné sítě jsou pro jednoho docela nebezpečné. (Knihovny, hotely, letištní salonky, kavárny atd.) Stačí, když rozumně zručný hacker použije několik levných „čichajících“ nástrojů k identifikaci svých hesel, jakmile je zadáte – nebo dokonce zachytí vaše finanční údaje, jakmile kliknete na „Zadat objednávku“.

Dokonce ani vaše domácí síť nemusí být tak bezpečná, jak si myslíte. Jistě, můžete se ujistit, že váš router má všechny nejnovější aktualizace a měnit své heslo každé dva týdny. Mohlo by to zabránit cizincům v přihlášení do vaší domácí sítě, ale to nezabrání samotnému poskytovateli internetových služeb v monitorování toho, co děláte online. Tyto informace mohou být prodány inzerentům a jiným společnostem, které si vytvářejí online profil.

Rizika z vašich darů

O Vánocích se bude kupovat a prodávat více zařízení připojených k internetu než kdykoli předtím. Věci, jako jsou termostaty, drony, rotopedy nebo dokonce dětské monitory, využívají připojení k internetu pro pohodlí uživatelů.

Bohužel ne všechna webová zařízení mají stejnou úroveň zabezpečení.

Například vaše PlayStation 4 používá šifrování – což je dobré! Může však sdílet vaše informace s třetími stranami – a pravděpodobně byste na svém účtu měli nastavit dvoufázové ověření, abyste se před lidmi, kteří provádějí neautorizované nákupy, chránili dvojnásobně. Kromě toho je vaše PlayStation docela bezpečným produktem.

Na opačném konci spektra dětský monitor FREDI údajně nepoužívá šifrování, nemá automatické aktualizace zabezpečení a společnost podle všeho neřeší bezpečnostní chyby dobře. A pokud zapomenete změnit výchozí heslo, zjevně není žádný problém uhodnout – pro vás nebo popínavé rostliny. (Je to proto, že je to „123“.)

Bílá dárková krabička před šišky a horkou čokoládou

^ Co je v krabici? Nejsme si jistí, ale pravděpodobně se připojí k internetu.

Své zařízení si můžete prohlédnout v přehledu Mozilla Foundation „Privacy Not Included“. Ne, nechceme vrhat stín na vánoční dárky – ale ve vzrušení z nastavení nových elegantních zařízení tento Vánoce, měli byste být stále opatrní.

Jak vám VPN může pomoci udržet vás v bezpečí

VPN vám může pomoci ochránit před mnoha těmito nebezpečími. Důvodem je, že když spouštíte webová připojení svých zařízení prostřednictvím sítě VPN, provozujete je prostřednictvím zabezpečeného „tunelu“. (SaferVPN jde až tak daleko, že používá 256bitový standard šifrování na úrovni banky, takže víte, že vaše data jsou chráněna.) K SaferVPN můžete připojit i samotný router..

Bez ohledu na to, co kupujete nebo prodáváte nebo děláte online, VPN chrání vaši online aktivitu.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map