3 Neochvějné věci, které jsme se dozvěděli o online soukromí v roce 2018

laptop sám v lese, který představuje soukromí na internetu


Loni v titulcích byly plné alarmujících, děsivých a naprosto divných zpráv o kybernetické bezpečnosti. Ale zejména tři příběhy – hack na Facebooku, nová zranitelnost „faxploit“ a vývoj týkající se soukromí v WhatsApp – nám opravdu daly pauzu.

Když přejdeme do roku 2019, přečtěte si níže uvedený náš pohled na tyto tři příběhy – a jejich důležité důsledky pro budoucnost webu!

1. Facebook Hack

ikona facebooku na obrazovce

Facebook dominuje internetu. Koneckonců, web používá denně téměř 1,5 miliardy lidí. Mnoho lidí používá Facebook jako úložiště pro své fotografie – ve skutečnosti přes 350 milionů denně. Uživatelé mladí i staří jsou ochotni prozradit ohromující množství soukromých informací na webu – jejich jméno, umístění, zvyky, přátele, rodné jméno matky atd..

Jako jedna z největších společností na světě byste očekávali, že budou v oblasti kybernetické bezpečnosti na vrcholu své hry.

Možná jste slyšeli paniku nad nedávným příběhem, že Facebook nedávno utrpěl závažné porušení dat, které odhalilo informace o účtu až 30 milionů uživatelů. Hackeři mohli pomocí vývojových rozhraní Facebook (rozhraní pro programování aplikací) získat osobní informace o uživatelích. Zde jsou specifická data, která Facebook řekl, byla porušena:

 • Hackeři mohli vidět 400 000 uživatelů „Příspěvky na jejich časové ose, seznamy přátel, skupiny, kterých jsou členy, a jména posledních konverzací v Messengeru … Pokud byla osoba v této skupině administrátorem stránky, jehož stránka obdržela zprávu od někoho na Facebooku, obsah této zprávy byl útočníkům k dispozici.
 • Hackeři měli přístup k jejich 15 milionům uživatelů jména a kontaktní informace.
 • Hackeři měli přístup ke svým 14 milionům uživatelů jména, kontaktní informace a další podrobnosti jako pohlaví, národní prostředí / jazyk, rodné město, vlastní hlášení o aktuálním městě, datum narození, posledních 10 míst, do kterých se zapsali nebo byli označeni a co je nejvíce alarmující, jejich 15 posledních vyhledávání.

Úžasně, ten hack nebyl nový. Začalo to v červenci 2017 – Facebook si neuvědomil zranitelnost až do září 2018. Stále je neznámo, kdo byli pachateli, ale Facebook požádal FBI, aby se zapojila.

Co Facebook udělal

Facebook se obrátil na každého z těchto uživatelů, aby jim sdělil, jaké soukromé informace byly ohroženy, a zdá se, že společnost se snaží, aby se podobné incidenty neopakovaly. Pokud máte obavy, že jste zmeškali zprávu z Facebooku, můžete další informace navštívit v centru nápovědy.

Nejde o případ Facebooku, ale o ilustraci toho, jakou výhodu mají kybernetičtí zločinci v hledání nových způsobů přístupu k vašim datům. Skutečnost, že velká společnost v oblasti sociálních médií byla tímto způsobem úspěšně hacknuta – za cenu soukromí 30 milionů uživatelů – stačí, abyste se zachvěli.

Vzhledem k hackerům na Facebooku a dalším podobným událostem, které se mohou v budoucnu objevit, doporučujeme provést následující.

 • Omezte citlivé osobní informace zveřejňované online.
 • Používáte-li osobní informace v hesle nebo přihlašovací údaje „tajné otázky“ pro důležité účty (např. Bankovní účet), je třeba je pravidelně měnit – nebo zvažte použití falešné odpovědi.
 • S e-maily od neznámých odesílatelů, kteří o vás stále znají osobní údaje, zacházejte se zvýšenou opatrností. Varování ConsumerReports varuje, že k získání vaší důvěry mohou používat osobní údaje.

2. Chyba zabezpečení „Faxploit“

Negativní obrázek faxu / tiskárny

Nemyslím si, že jsem přemýšlel o faxech v letech. Jako vzdálený pracovník jsem předpokládal, že jsou v technologické hromádce prachu, spolu s pijáky, přehrávači VHS a zpětnými projektory, které mi naši učitelé učili algebru na střední škole.

Ale nějak, nad moje nejdivočejší očekávání, v roce 2019 je mnoho kanceláří stále používá! A bohužel, dnešní faxy přicházejí s chybou, kterou naši rodiče nemohli pochopit.

V loňském roce vědci z Check Point odhalili chybu v faxovém protokolu používaném tiskárnami HP OfficeJet. Zde je netechnické vysvětlení problému:

 1. Hackeři mohou poslat speciální soubor z faxového čísla určeného k přetížení a selhání systému, který ukládá data do vašeho počítače.
 2. Dále mohou pomocí této nové chyby zabezpečení odvést cestu do sítě, ke které je faxové zařízení připojeno.
 3. Jakmile tam budou, mohou otrávit vaši síť virem, ukrást data nebo sledovat váš provoz.

Faxy jsou obzvláště nebezpečné, protože většina lidí je nepřidružuje k počítačové zranitelnosti. Ve skutečnosti možná ani nevíte, že je jeden připojen k vaší síti!

Jak zůstat v bezpečí před faxem

Naštěstí se zdá, že společnost HP odstranila tuto chybu zabezpečení na počítačích OfficeJet. Ale tento protokol není pro OfficeJet v žádném případě jedinečný – ve skutečnosti je to nejběžnější mezi moderními faxy. To znamená, že pokud vaše faxová společnost neuvedla aktualizaci, může být váš systém zranitelný.

To neznamená, že je třeba vyhodit tiskárnu / fax z okna, abyste byli v bezpečí. Zde je několik způsobů, jak můžete svou síť chránit před zneužitím:

 • Udržujte své faxy a další zařízení aktuální pomocí záplat. Výrobci vydávají aktualizace firmwaru, aby vás chránili před nejnovějšími trendy v hackování, takže se ujistěte, zda máte povoleny automatické aktualizace, nebo pravidelně kontrolujte, zda není k dispozici nová oprava.
 • Umístěte vaše nejcitlivější zařízení a servery do segmentované části vaší domácí nebo pracovní sítě. To zajistí, že všechna porušení budou mít omezený rozsah a závažnost. Chcete-li přidat další úroveň zabezpečení, použijte VPN na všech svých zařízeních ke zvýšení úrovně ochrany koncových bodů – tj. Zabráňte každému, aby viděl, co děláte, když jste připojeni k síti.

Pravda je, že aktualizace všech zařízení, která se připojují k vaší síti, je jen součástí světa, ve kterém žijeme. k vaší stolní lampě se připojí k webu, budete muset zůstat na vrcholu své kybernetické bezpečnosti – i tam, kde to nejméně očekáváte.

3. Otázky ohledně šifrování WhatsApp

ikona Whatsapp na obrazovce

WhatsApp je jednou z nejlepších dostupných komunikačních aplikací – a je zdarma. Používám jej k odesílání a přijímání zpráv a uskutečňování hovorů v mé vlastní zemi a na mezinárodní úrovni. Díky WhatsApp každý měsíc si užívá neuvěřitelných 1,5 miliardy, mnoho kvůli svému závazku v oblasti soukromí a vysokým šifrovacím protokolům.

Facebook získal WhatsApp v únoru 2014. V roce 2016 WhatsApp začal sdílet některá data s Facebookem, ale tvrdil, že ani on ani Facebook nevidí skutečný obsah zpráv.

V dubnu 2018 před kongresovým výborem Mark Zuckerberg znovu použil existenci šifrování, aby zajistil veřejnosti, že Facebook nemá přístup k obsahu zpráv WhatsApp.

Ale jak Gregorio Zanon vysvětlil v příspěvku na médiu, je to přinejlepším zavádějící. Šifrování neznamená Facebook nemůže číst chaty a sbírat historie bez ohledu na to, co se stane v budoucnosti. Facebook se prostě rozhodl, že to nedělá – to není omezeno technologií. S pouhým pohybem přepínače by Facebook mohl hromadně shromažďovat tato data.

Zanon také upozorňuje na zranitelnost týkající se databáze, která ukládá data WhatsApp do vašeho telefonu, která je chráněna mnohem menším zabezpečením než zprávy doručené, když stisknete „odeslat“. Tato zranitelnost zahrnuje tendence systému iOS ke sdílení dat mezi aplikacemi v posledních letech a pro nepoctivé vývojáře by bylo docela snadné zneužít, pokud by si to přáli..

Neexistuje absolutně žádný důkaz, že by k tomu ještě došlo. Jak však Zanon upozorňuje, nedávné zprávy, že Facebook shromažďoval data uživatelů systému Android alespoň rok, je znepokojující. A odchod spoluzakladatele Jana Kouma ze společnosti v loňském roce – údajně kvůli jeho obavám ohledně respektování osobních údajů na Facebooku – učinil z tohoto problému problém sledovat nás v roce 2019.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map