10 tipů pro bezpečnost internetu pro děti a dospívající

Dítě a rodič u počítače


Internet je neuvěřitelný zdroj plný fascinujícího obsahu a nekonečných znalostí. Ale jak všichni víme, může to být nebezpečné místo – zejména pro děti a mládež. Přečtěte si několik vynikajících tipů, které můžete použít k zajištění bezpečného a bezpečného používání internetu pro vaše děti.

Jako dospělý si nejspíš velmi dobře uvědomujete, jak chránit své soukromí a osobní údaje online – stejně jako stinné úskalí a pastí, kterým se musíte vyhnout při surfování na webu. Většina mladých adolescentů se však většinou zaměřuje jen na sdílení svých životů a kontakt s přáteli. Bezpečnost je často jejich poslední prioritou, i když by měla být jednou z jejich prvních.

Zde je několik jednoduchých pravidel pro bezpečnost internetu, která můžete použít k zajištění bezpečí svých dětí na webu – pro některé z nich bude pravděpodobně užitečné i dospělé!

1. Použijte nastavení ochrany osobních údajů na platformách sociálních sítí.

Mnoho sociálních sítí má zcela veřejné nastavení – to znamená, že cokoli, co vaše dospívající nebo podřízené příspěvky vidí pro ostatní uživatele internetu! Pokud jsou vaše děti uživateli sociálních médií, je dobré se s nimi posadit a zajistit, aby všechny jejich účty sociálních médií využívaly nastavení ochrany osobních údajů, které brání přístupu jejich osobních příspěvků a informací k jakýmkoli predátorům nebo hackerům.

Podívejme se na nastavení Facebooku jako příklad nástrojů, které máte k dispozici.

Pokud si chcete zabezpečit účet svého dítěte na Facebooku, můžete začít prozkoumání užitečné příručky o ochraně osobních údajů na Facebooku. Rychlá kontrola toho objasní, jak fungují preference Facebooku, co je viditelné vnějšímu světu, jak odstraňovat příspěvky a informace atd..

Dále budete chtít přejděte do nastavení ochrany osobních údajů na účtu Facebook vašeho dítěte abyste se ujistili, že je vše správně nastaveno – to znamená, že vaše dítě není ohroženo, protože nějaký přepínač, o kterém jste nevěděli, přepíná špatně.

(Mějte na paměti, že podobným způsobem jako níže můžete zajistit další účty sociálních médií, obvykle přejděte na Nastavení.)

Předvolby ochrany osobních údajů na Facebooku můžete zkontrolovat v Nastavení. Dostaňte se tam kliknutím na tento odkaz nebo stiskem šipky dolů na pravé straně horního modrého pruhu na vaší stránce a poté v rozbalovací nabídce klikněte na „Nastavení“..

Až tam budete, budete moci procházet několika nastaveními v různých kategoriích na levé straně. Zde můžete provádět úpravy klepnutím na „Upravit“ nebo kliknutím na modrou ikonu tužky na pravé straně obrazovky v každém řádku.

Nastavení ochrany osobních údajů na Facebooku

Přečtěte si dále a my vám ukážeme, jaké nastavení poskytne vašim dětem maximální preferovanou úroveň soukromí na Facebooku.

 • Pod Soukromí  Vaše aktivita, můžete změnit, kdo vidí vaši aktivitu.
  • Pro otázku „Kdo může vidět vaše budoucí příspěvky?“ nastavte nastavení na
  • Vedle položky „Zkontrolovat všechny své příspěvky a věci, které jste označeni“, můžete kliknutím na Zkontrolovat protokol aktivity zobrazit vše, co jste zveřejnili, označili jako oblíbení, komentovali atd., A provést úpravy nebo smazat vše, co vidíte.
  • Vedle položky „Omezení publika pro staré příspěvky na časové ose“ můžete kliknout na tlačítko Omezit minulé příspěvky a použít nová nastavení pro všechny vaše příspěvky.
 • Pod Soukromí Jak vás lidé vyhledávají a kontaktují, doporučujeme následující nastavení pro děti a dospívající:
  • V části „Kdo vám může poslat žádost o přátelství?“ vyberte Přátelé přátel.
  • V části „Kdo může vidět seznam vašich přátel?“ vyberte Pouze já.
  • V části „Kdo vás může vyhledat pomocí e-mailové adresy, kterou jste uvedli?“ vybrat
  • V části „Kdo vás může vyhledat pomocí zadaného telefonního čísla?“ vybrat
  • V části „Chcete, aby vyhledávače mimo Facebook odkazovaly na váš profil?“ zrušte zaškrtnutí políčka.
 • Pod Časová osa a značkování Časová osa, doporučujeme následující nastavení pro děti a dospívající:
  • V části „Kdo může zveřejňovat příspěvky na časové ose?“ select (Mohli byste vybrat Only Me, ale tento druh poráží jeden z účelů Facebooku.)
  • V části „Kdo vidí, co ostatní zveřejňují na vaší časové ose?“ select (Opět byste mohli vybrat Only Me, ale to může omezit funkčnost Facebooku příliš mnoho. Jako rodič je to vaše rozhodnutí.)
  • V části Povolit sdílení příspěvků pro příběhy? vyberte Zakázáno.
  • V části Skrýt komentáře obsahující určitá slova z časové osy přidejte všechna slova, která nechcete, aby se objevila v komentářích ostatních lidí na časové ose. Můžete dokonce přidat soubor CSV s celou knihovnou slov, která chcete skrýt.
 • Pod Časová osa a značkování Označování, doporučujeme následující nastavení pro děti a dospívající:
  • V části „Kdo může vidět příspěvky, které jste označili na časové ose?“ vyberte Přátelé nebo Pouze já.
  • V části „Když jste označeni v příspěvku, koho chcete přidat do publika příspěvku, pokud jej již nevidí?“ vyberte Pouze já.
 • Pod Časová osa a značkování Posouzení, doporučujeme následující nastavení pro děti a dospívající.
  • Před zobrazením příspěvku na časové ose v části „Zkontrolovat příspěvky, do kterých jste přihlášeni“. vybrat
  • V části „Zkontrolovat značky lidé přidají do vašich příspěvků dříve, než se značky objeví na Facebooku?“ vybrat

Můžete také vypnout sledování polohy na Facebooku přístupem k nastavení aplikace Facebook na vašem zařízení.

Facebook Ochrana osobních údajů

A konečně, Facebook také umožňuje provést rychlou kontrolu soukromí pro některé z těchto a dalších náležitostí. Stačí kliknout na „?“ bublina na pravé straně lišty v horní části uživatelského rozhraní a Facebook vás provede preferovaným nastavením soukromí na:

 • Kdo může zobrazit vaše příspěvky
 • Jaké osobní informace si veřejnost může zobrazit
 • Kdo uvidí aplikace, které používáte

Z času na čas si projděte tato nastavení a ujistěte se, že je účet vašeho dítěte zabezpečený podle věku. Nikdy není špatný nápad provést rychlou prohlídku!

2. Nikdy nezveřejňujte ani neposílejte osobní informace, jako je vaše telefonní číslo, adresa nebo místo.

I když máte maximální úroveň ochrany soukromí v technologii, je velmi důležité, aby vaše děti věděly, že nikdy nezveřejňují osobní ani soukromé informace. Možná jste zablokovali účty sociálních médií vašeho dítěte za nejvyšší úrovní oprávnění k ochraně osobních údajů, ale to nezabrání někomu, aby pořídil snímek obrazovky svých příspěvků a sdílel je s nechtěným nebo veřejným publikem..

Pokud tyto příspěvky obsahují osobní informace, které vaše dítě považovalo za bezpečné, mohlo by to ohrozit vaše dítě nebo vaši rodinu.

To je obzvláště důležité u populárních mobilních aplikací jako Snapchat nebo Instagram, které jsou velmi populární mezi teenagery a doplněními, protože zábavný a virový vizuální obsah na nich je. Když dospívající zveřejní osobní a soukromé údaje o těchto oblíbených aplikacích, otevřenost a viralita těchto platforem znamená, že uvedené informace mohou snadno spadnout do nesprávných rukou. Proto je velmi důležité, aby si mladí lidé pamatovali, že jakmile budou zveřejněny, mohou se osobní informace okamžitě zveřejnit.

Vezměte si například Snapchat. Je to aplikace, která uživatelům umožňuje posílat si navzájem fotografie a videa. Obrázky a videa by teoreticky měly zmizet během několika sekund, takže někteří dospívající a doplnění mohou pociťovat falešný pocit bezpečí ohledně soukromí toho, co sdílejí.

Je důležité připomenout vašemu dítěti, že jednoduché snímání obrazovky může navždy zvěčnit to, co posílají – i když chtějí, aby zůstalo soukromé. Navíc Snapchat měl v minulosti spravedlivý podíl na hackerských incidentech – což vedlo k 100 000 odcizených uživatelských fotografií a 4,6 milionu uniklých uživatelských jmen a čísel.

Pro Instagram je také důležité zajistit, aby vaše dítě nesdílelo soukromé údaje na svých fotografických nebo video příspěvcích. Navíc s Instagramem můžete chránit soukromí a bezpečnost svých dětí online podle výše uvedené Tip 1, abyste se ujistili, že jejich nastavení ochrany osobních údajů umožňuje pouze přátelům, kteří vědí, aby si prohlíželi obrázky – a jejich funkce geografického umístění je vypnutá.

Kanál YouTube pro binární tetování obsahuje vynikající videa o bezpečnosti aplikací pro děti a dospívající, včetně tohoto na Instagramu:

Stejným způsobem byste měli své dítě vyzvat, aby se s vámi zkontrolovalo před sdílením videí nebo obrázků, které plánují zveřejnit online. Jakmile sdílejí vizuální obsah, tyto obrázky a videa již nejsou výlučně jejich – jsou součástí internetového ekosystému a jsou mimo jejich úplnou kontrolu..

3. Do svého křestního jména nezahrnujte osobní údaje.

Při výběru křestního jména nebo aliasu na webových stránkách je velmi důležité připomenout vašemu dítěti, aby neuvádělo své příjmení nebo datum narození. Mohou si myslet, že to není neškodné, ale může lidem, které neznají nebo již nechtějí s nimi komunikovat, objevit jejich identitu a soukromé informace..

Vyzvěte své dítě, aby si v online nastavení zachovalo plné soukromí – až do svých uživatelských jmen!

4. Nikdy nesdílejte svá hesla.

Vaše dítě nebo dospívající může chtít sdílet svá hesla k účtu se svými blízkými přáteli. Mohlo by to vypadat jako žádný velký problém, ale to ohrožuje jejich účty – a všechny osobní informace o nich. A pokud vaše dítě používá stejné nebo podobné heslo na různých platformách, mohlo by to ohrozit celou řadu účtů, na které by si zpočátku nemysleli – ale přesto může způsobit katastrofu.

Jakmile je jejich heslo z rukou, nelze je udržovat v tajnosti – informace se mohou šířit od člověka k člověku a mohou skončit v rukou někoho nebezpečného. Poslední věc, kterou někdo chce, je, aby úplný cizinec měl přístup k osobním profilům svých dětí – nebo, v nejhorším případě, aby vaše dítě úplně ztratilo přístup ke svým účtům (a všem na nich), jakmile outsider změní heslo.

V této poznámce také připomeňte svému dítěti, aby se při používání veřejného počítače vždy odhlašovalo ze všech účtů, ke kterým má přístup. Je snadné zapomenout, ale může být ještě nebezpečnější než sdílení hesla s přítelem.

5. Nikdy nesouhlasíte, že se setkáte nebo poskytnete informace někomu, koho jste se poprvé setkali na internetu.

Je důležité, aby vaše dítě pochopilo, že existuje mnoho falešných účtů zaměřených na děti a také související nebezpečí při komunikaci s někým, koho zná pouze prostřednictvím online světa. Tato rizika sahají od „catphishingu“ (když lidé vytvářejí falešné účty, aby nalákali lidi na svobodné rozdávání osobních údajů), až po skutečná fyzická nebezpečí spojená s přípravou schůzek s cizími lidmi.

Ve skutečnosti se v roce 2015 odhadovalo, že 11,2 procenta účtů Facebook, 10 procent Instagramových účtů a 8,5 procenta Twitter účtů bylo falešných – navzdory snahám bojovat proti falešným profilům.

Povzbuzujte otevřený dialog se svým dítětem a požádejte je, aby vám kdykoli řekli, že obdrží první schůzku nebo žádost o informace s někým, koho potkali online. Osoba na druhé straně nemusí být tím, čím se zdá!

6. Nikdy neposílejte hrubé nebo střední zprávy nebo e-maily a nereagujte na ně.

Povzbuzujte své dítě, aby se při komunikaci s někým v napjatých (nebo jiných) okolnostech vždy postavilo na vyšší úroveň. Řekněte jim, že pokud někdy dostanou hrubou nebo nevhodnou komunikaci, prostě ji ignorujte. Připomeňte svým dětem, že zprávy, které posílají zpět prostřednictvím textu a e-mailu, nemohou být na druhém konci nikdy vymazány a mohou být snadno sdíleny – s kýmkoli.

Pokud škodlivé zprávy přetrvávají, měli byste je a vaše dítě okamžitě odstranit a zablokovat jednotlivce, který je obtěžuje, aby se zabránilo další komunikaci.

Kyberšikana je v dnešním světě obrovským problémem. Podle posledních údajů bylo více než polovina dospívajících šikanováno online. Dosud rodičům řekne pouze 1 z 10 dospívajících pokud se stali obětí kybernetického šikany – tak se ujistěte, že s vaším dítětem zahájíte otevřený dialog brzy a vždy buďte připraveni a otevřeni s nimi mluvit o jejich online aktivitách. Nechte je, aby čelili samotnému internetu!

7. Nikdy nestahujte nebo neinstalujte neznámý software nebo aplikace.

Je důležité poradit dětem, co by měli nebo neměli stahovat do svých zařízení. (I my dospělí jsme často podváděni falešným softwarem a spamem, takže si představte, jak to musí být pro děti!)

Nejlépe je stahovat pouze soubory z důvěryhodných zdrojů. V případě pochybností nainstalujte poradce webu, jako je Web of Trust nebo Norton Safe Web, který vám pomůže rozhodnout, zda je web ke stažení důvěryhodný nebo ne..

Jako další preventivní opatření povzbuzujte své děti, aby vás před stažením neznámých souborů vždy konzultovaly.

8. Při nákupu online buďte velmi opatrní.

Internet otevírá celý svět nákupních možností pro mladistvé a dospívající, ale vyžaduje také velkou opatrnost a bezpečné výdaje.

Podle Statistic Brain’s Credit Card Fraud Statistics z 10 procent Američanů, kteří se stali oběťmi podvodů s kreditními kartami, bylo 48% počátečním bodem podvodu e-mail a 12% to byl web – což znamená, že 60 procent podvodů s kreditními kartami začíná online.

Povzbuzujte své dospívající, aby vás vždy před provedením jakéhokoli nákupu online konzultovali. Při nákupu z webu se navíc ujistěte, že je od spolehlivého, důvěryhodného dodavatele a používá šifrování. Šifrování je důležité, protože převádí data do nečitelného formátu, který lze dekódovat pouze pomocí speciálního „dekódovacího klíče“ na druhém konci – což pomáhá zabránit nežádoucím třetím stranám..

Jak zjistíte, zda je web šifrovaný? Pokud adresa URL začíná řetězcem „HTTPS“, je web šifrovaný a pravděpodobně bezpečný pro online nákupy. Pokud na konci protokolu HTTP není žádné číslo S, znamená to, že web může být nešifrovaný, takže citlivá data vaší rodiny jsou zranitelná vůči přístupu třetích stran.

Samozřejmě, pokud jste na sdíleném hotspotu, někdo jiný v síti by se mohl stále vrhnout na to, co děláte, bez ohledu na to, zda je web šifrovaný. Za těchto okolností poskytuje připojení pomocí VPN zabezpečené připojení k Internetu šifrované na úrovni banky, čímž přidává další vrstvu zabezpečení a zabraňuje krádeži identity online..

9. Bezpečně hledejte pomocí nastavení „Bezpečné vyhledávání“ a ochranných filtrů.

Vyhledávače mohou vašemu dítěti otevřít svět úžasných znalostí, ale mohou je také vystavit obsahu méně než PG.

Existuje mnoho skvělých postupů, jak zajistit, aby byl váš rodinný počítač bezpečný pro vaše děti při procházení webu, včetně udržování počítače na otevřeném prostranství, nepovolení počítačů nebo notebooků v ložnicích dětí a nedovolení dětem používat internet poté, co jsi v noci šel spát.

Jedním z bezpečných způsobů, jak sledovat, když nejste poblíž, je zajistit, aby všechny vyhledávače byly přednastaveny pro „Bezpečné vyhledávání“ a nainstalovat spolehlivý software pro rodičovskou kontrolu..

Kromě zapnutí Bezpečného vyhledávání ve svých prohlížečích můžete pro své děti otevřít také speciální bezpečné prohlížeče. Safesearchkids.com například nabízí skvělý bezpečný vyhledávač Google a YouTube pro děti.

Software rodičovské kontroly vám umožní filtrovat nevhodné weby a také blokovat nevhodné bannerové reklamy na webových stránkách..

Společnost Digital Trends zveřejnila vynikající článek o opatřeních rodičovské kontroly online, který zahrnuje vestavěné funkce pro Windows a Mac, jakož i doporučené stolní programy, prohlížeče a rozšíření..

Navzdory všem opatřením, opatřením a nejlepším záměrům je internet tak obrovský zdroj, že vaše dítě nemusí být vždy zcela chráněno. Pokud se vaše dítě nebo dospívající někdy setkají s jakýmkoli nevhodným obsahem, ujistěte se, že vědí, že by se měli cítit pohodlně a okamžitě vám to sdělit..

10. Dávejte pozor na informace, které sdílíte, a na to, k čemu máte přístup přes veřejné Wi-Fi.

Veřejné Wi-Fi hotspoty se mohou zdát bezpečné, ale často mohou být pro kybernetické útoky nulové. Proč? Tyto sítě jsou obvykle zcela nezajištěné, což znamená, že snoopers mohou snadno nahlédnout do vaší online aktivity – aniž byste to věděli. Tito snoopers mohou být mimo párty, nebo dokonce sedět přes rameno ve stejné síti, skenovat vaše webové aktivity na užitečné informace, které pak mohou použít k podvodům nebo hackům vás nebo vaše děti.

Pokud váš teenager cestuje nebo dokonce potkává přátele v kavárně s veřejným Wi-Fi, vyzvěte je, aby procházely tyto hotspoty pomocí VPN. Používání jednoho nasměruje veškerý jejich provoz prostřednictvím zabezpečeného šifrovaného spojení „tunel“ a pomůže udržet jejich osobní údaje v bezpečí.

V SaferVPN chápeme důležitost bezpečnosti internetu, soukromí a zabezpečení pro celou rodinu – proto nabízíme zvýhodněný plán pro více zařízení.

Nabízíme také nativní aplikace pro systémy iOS a Android, aby bezpečné a šifrované procházení probíhalo hladce na mobilních telefonech a tabletech vaší rodiny..

Pokud jste ještě nezkoušeli naši službu VPN a chcete, můžete si dnes užít bezplatnou zkušební verzi.

Doufáme, že vám tyto tipy pomohou při vedení vašich dětí k používání internetu zdravým, odpovědným a bezpečným způsobem. Máte-li jakékoli dotazy nebo doporučení, jak zajistit své nejlepší online bezpečnosti pro vaše dítě nebo dospívající, spojte se s námi na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map