Siguria në internet dhe qëndrimi i mbrojtur


Siguria e Internetit është një shqetësim në rritje për të gjithë ne. Rreth 70% e popullsisë amerikane preken nga hakerat çdo vit! Lexoni më tej për të mësuar më shumë rreth asaj se si të qëndroni të mbrojtur në internet.

Farë është siguria në internet?

Jo vetëm që Interneti u siguron përdoruesve një bollëk informacioni të dobishëm, por gjithashtu mund t’u japë hakerave juaj informacion të vlefshëm. Ashtu si tingëllon, siguria e Internetit është procesi i sigurimit të të gjitha të dhënave hyrëse dhe dalëse nga kompjuteri juaj ndërsa jeni në Internet. Moreshtë më shumë sesa siguri e shfletuesit, është siguria e rrjetit! Ai vërteton dhe mbron të gjitha informacionet e dërguara përmes Internetit.

Shumë nga aktivitetet tona të përditshme përfshijnë internetin në forma të ndryshme si qëndrimi i lidhur në mediat sociale, blerja, financat, argëtimi dhe puna. Me gjithë këtë kohë që kalojmë në Internet, mendoni sa gjëra personale kemi ndarë si informacione bankare, foto dhe të dhëna. Ne presim që Interneti të jetë i sigurt dhe i sigurt por ekzistojnë një numër rreziqesh serioze për privatësinë.

Disa gjëra që e vënë në rrezik Sigurinë e Internetit

Program kompjuterik me qëllim të keq

HostingTribunal.com kohët e fundit publikoi 40 fakte tronditëse në lidhje me hakimin në internet. Midis statistikave, ata zbuluan se ka një sulm të hakerave çdo 39 sekonda, krijohen 300,000 malware të rinj çdo ditë, dhe se kostoja e shkeljeve të të dhënave do të rritet në 2.1 trilion dollarë globalisht në 2019.

Ka disa softwarë dashakeq që janë të rrezikshëm për kompjuterin tuaj për të cilin shumë prej nesh nuk janë të vetëdijshëm. Në varësi të kërkimeve të caktuara dhe uebfaqes, Adware është një reklamë që shfaqet në mënyrë tërheqëse. Extremelyshtë jashtëzakonisht e lehtë për t’u marrë, por gjithashtu e thjeshtë për t’u hequr. Spyware tingëllon si diçka jashtë një filmi, por në realitet, është jashtëzakonisht e rrezikshme. Ai shikon informacionin tuaj në internet dhe vjedh informacionin tuaj si adresat, kartat e kreditit dhe numrat e sigurimeve shoqërore.

Dhe atëherë kemi Malware, për ata prej nesh që janë mjaft naivë për të klikuar në të duke menduar se është një program antivirus përpara se ta kuptoni se është një false. Pas një klikimi, keni një infeksion në kompjuterin tuaj dhe është e vështirë të heqësh qafe. Ashtu si ne mund të kemi një ftohje, kompjuterët tanë gjithashtu mund të marrin një virus që mund t’i bëjë ata të sëmurë. Qëllimi i një virusi është përhapja, dhe kjo është vetëm ajo që ata bëjnë pasi injektojnë kodin në kompjuter.

Fjalëkalime të dobëta

Fjalëkalimet sigurojnë konfidencialitet dhe siguri, kështu që është e rëndësishme që ato janë aq të vështira sa mund t’i bëni dhe mbani mend! Keni marrë ndonjëherë një email nga një mik, por në të vërtetë nuk u dërgua prej tyre? Kjo është për shkak se një haker u mor me fjalëkalimin e tij / saj dhe përdori emailin për të dërguar mesazhe me qëllim të keq për të gjithë në librin e adresave. Fjalëkalimet e dobëta lejojnë gjithashtu që viruse të ndryshme të hyjnë në kompjuterin tuaj. Qëndroni të zgjuar dhe lexoni më tej për të zbuluar se çfarë bëni dhe mos bëni fjalëkalimet!

Wi-Fi publik

A duhet të shqetësoheni kur përdorni Wi-Fi publik? Po! Ne të gjithë e dimë se është mënyra më e lehtë për të marrë Internet kur punoni jashtë shtëpisë ose zyrës, megjithatë, është një lidhje e pambrojtur, e pasigurt. Mos e rrezikoni veten kur përdorni laptopin tuaj për të punuar në një kafene ose duke përdorur Wi-Fi në aeroport për të kontrolluar emailet tuaja. Ju mund të mendoni me veten se nuk keni ndonjë gjë të veçantë ose private për të fshehur, por është shumë e lehtë për hakerat të futen në kompjuterin tuaj nga lidhjet publike të Internetit. Duhet vetëm një email i gabuar në lidhje me një hyrje në Facebook ose fjalëkalim bankar për të prishur ditën tuaj, kështu që mbroni sigurinë tuaj në Internet!

Tani do t’ju tregojmë saktësisht se si…

Si mund ta mbroni sigurinë tuaj në internet

Sa herë që lidheni me internet, jeni të prekshëm nga hakerat. Ka disa mënyra për të bllokuar të gjitha këto kërcënime të dëmshme kundër nesh dhe kompjuterëve tanë dhe për të mbrojtur veten ndërsa jeni online:

Forconi Fjalëkalimin tuaj

Kur krijoni fjalëkalime të reja, bëjeni ata të fortë dhe krijues ashtu si thotë ajo kuti e vogël e bezdisshme – mos e injoroni, ajo sugjeron që për një arsye! Rezulton se më shumë se gjysma e konsumatorëve nuk e mbrojnë me fjalëkalim pajisjet e tyre mobile gjë që është çmendur sepse është kaq e thjeshtë dhe e lehtë për tu bërë. Almostshtë gati fundi i dekadës dhe njerëzit ende nuk po i veshin kapelet e tyre krijuese kur vijnë me fjalëkalime! Disa nga fjalëkalimet më të njohura përfshijnë, “12345”, “abc123”, “qwerty”, “11111”, “password” Ejani njerëz, përdorni imagjinatat tuaja! Shmangni fjalëkalimet e zakonshme duke përdorur emrin dhe ditëlindjen tuaj.

Herën tjetër që ju kërkohet të krijoni një fjalëkalim të fortë provoni të përdorni një përzierje të karaktereve alfabetike dhe numerike. Për shkak se fjalëkalimet janë përdorim të ndjeshëm ndaj çështjeve të sipërme, integrojnë shkronjat e sipërme dhe të vogla, zëvendësojnë shkronjat për numrat. Përdorni këto këshilla dhe nxirrni jashtë një përpjekje për të hyrë në informacionin tuaj personal. Por sigurohuni që të mbani mend fjalëkalimin tuaj të ri dhe të përmirësuar, kështu që mos e bëni atë shumë të paqartë!

Jini të kujdesshëm në faqet e panjohura

Blerja në internet është argëtuese dhe e lehtë, por blini me mençuri dhe kushtojini vëmendje faqeve të internetit të ligjshme dhe mashtrimeve të phishing. Ju mund të pengoheni në një faqe në internet që mendoni se është shumë e mirë për të qenë e vërtetë, kjo mund të jetë sepse është! Kur bëni blerje në internet, merrni kohën tuaj dhe shmangni dhënien e informacionit tuaj personal kompanive që nuk keni dëgjuar ndonjëherë më parë. Ju mund të blini dyqan në internet dhe të shtoni gjëra në karrocën tuaj, por siç e përmendëm më parë, prisni derisa të jeni në një Wi-Fi të siguruar para se të bëni blerje.

Sigurohuni që URL-ja e faqes në internet fillon me https, jo vetëm me http, sepse “s” do të thotë se është e siguruar. Dhe qëndroni të qartë nga klikimi i banderolave ​​të shfaqura, mos përgjigjuni pyetjeve të papritura dhe jini vigjilent kur shkarkoni aplikacione falas. Gjëja e fundit që dëshironi është të mos merrni gjithçka që keni porositur përmes Internetit dhe një kartë krediti të vjedhur!

Përdorni një VPN

Ju mund ta njihni atë si VPN, Virtual Private Network, ose atë shërbim që ju lejon të merrni akses në shërbimet tuaja të preferuara të transmetimit, ose madje nuk mund të përdorni një të tillë ose mendoni se keni nevojë për një të tillë. Të gjithë duhet të përdorin një VPN! Një nga faktorët më të rëndësishëm që duhet të ofrojë VPN është siguria e tij. Ajo siguron lidhjen në internet të pajisjes që po përdorni dhe garanton që të gjitha të dhënat hyrëse dhe dalëse janë të koduara nga të tjerët.

Siç mund ta shihni, një VPN është më shumë sesa shikimi i shfaqjeve tuaja të preferuara nga kudo në botë, ka të bëjë me administrimin e sigurisë së Internetit tuaj. siç na është thënë nga SEO KRU Lidhja private që ofron një VPN, ju lejon të shfletoni në mënyrë të sigurtë në internet dhe të mbroni informacionin tuaj personal ndërsa përdorni zona publike të Wi-Fi në linjat ajrore, hotele, kafene dhe kudo tjetër jashtë Internetit tuaj të mbrojtur.

Morali i tregimit? Më mirë të qëndroni të sigurt dhe të përdorni një VPN sesa të jeni keq! Shërbimi i SaferVPN ju lejon të fitoni qasje të sigurt në rrjetet private edhe nëse jeni duke përdorur Wi-Fi publik me funksionin tonë inteligjent automatik Wi-Fi të Sigurisë.

Nëse nuk keni ende SaferVPN, merrni një pajtim sot (me një garanci 30-ditore të kthimit të parave, nuk keni asgjë për të humbur!) Ose provoni SaferVPN falas kështu që ju mund të qëndroni larg nga të gjithë ata hakerë të poshtër dhe të siguroni vërtet sigurinë tuaj në Internet!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map