9 Gjërat që DUHET të bëni për të siguruar Mobilein tuaj dhe Bankarinë Online

9 Këshilla Thelbësore për Sigurinë e Bankave Mobile dhe Online


Me mbi 190 milion amerikanë që bëjnë blerje në internet dhe 51% të të rriturve amerikanë që bëjnë bankat e tyre në internet, është e sigurt të thuhet se ka një nevojë të madhe për të siguruar transaksionet në internet. Ka shumë mashtrime atje, kështu që ju të keni kujdes më të mirë. Ndiqni këshillat tona dhe do të forconi sigurinë tuaj bankare në celular dhe në internet!

1. Siguroni pajisjen tuaj

Gjithmonë përdorni një anti-malware në kompjuterin tuaj ose smartphone për të mbajtur larg ndërhyrës. Azhurnoni atë shpesh dhe sigurohuni që të keni versionin e fundit të shfletuesit tuaj dhe të merrni të gjitha azhurnimet e sigurisë së OS tuaj.

2. Siguroni lidhjen tuaj

Kjo është thelbësore pasi që pa një lidhje të siguruar, të gjitha të dhënat tuaja mund të përgjohen. Para së gjithash, sigurohuni që banka ose dyqani online përdor SSL (Secure Sockets Layer) i cili kodon lidhjen. Për të zbuluar nëse një sit është i sigurt, shikoni URL-në – nëse fillon me https: // është i sigurt, nëse është thjesht http: //kur nuk është i koduar. Sigurohuni që të siguroni lidhjen tuaj në pikat e nxehta publike pasi jeni shumë të prekshëm nga ato. Lexoni më tej dhe do të zbuloni mënyrën më të mirë për të kriptuar lidhjen tuaj për siguri maksimale!

3. Kini kujdes nga phishing, veçanërisht në postat elektronike

Kujdes nga dhënia e informacionit të ndjeshëm në internet. Nuk ka asnjë arsye që banka juaj t’ju dërgojë me postë elektronike dhe t’iu tregoni atyre detajet tuaja të ndjeshme. Nëse një dërgues i pabesueshëm ju pyet për detajet e pagesës ose informacionin e llogarisë bankare, thjesht dërgojeni direkt në dosjen e spam-it dhe harroni atë. Ka shumë mënyra të poshtër që ata hajdutë të identitetit do të përpiqen t’ju mashtrojnë duke u dhënë atyre qasje të plotë në llogaritë tuaja bankare. Mos hapni e-mail nga burime jo të besueshme, veçanërisht kur ata pretendojnë të jenë një bankë, një avokat ose një i afërm i largët që duan të dhurojnë para.

4. Ruani fjalëkalimet tuaja

Shumica e bankave përdorin autentifikimin me dy faktorë në ditët e sotme, do të thotë që ju do të merrni një kod të dërguar në telefonin tuaj celular ose ndonjë lloj dongle – ai ndryshon nga banka në bankë. Sigurohuni që të përdorni autentifikimin me dy faktorë, kjo ju jep atë shtresë shtesë të sigurisë. Nëse një sit që pretendon të jetë një bankë kërkon të dhënat tuaja të gjitha menjëherë, ju duhet të jeni të kujdesshëm. Lexoni më shumë rreth zgjedhjes së fjalëkalimeve të mira këtu.

5. Kaloni shpesh në deklaratat tuaja bankare

Vazhdoni të azhurnoni me shpenzimet tuaja javore, veçanërisht në atë që, ku dhe kur keni shpenzuar. Në këtë mënyrë ju lehtë mund të dalloni blerjet mashtruese dhe menjëherë të bllokoni kartën tuaj.

6. Fshini të gjitha gjurmët

Asnjëherë mos i dërgoni kredencialet tuaja të hyrjes me email ose SMS dhe mos lini asnjë fjalëkalim që fshihet. Kur përdorni kompjuterin e dikujt tjetër ose atë publik, kurrë mos harroni që shfletuesi të mbani mend emrin tuaj të përdoruesit ose fjalëkalimin tuaj. Sigurohuni që të dilni nga faqet e internetit dhe të fshini cookies, cache dhe historinë e gjetjes së shfletuesit kur mbyllen. E kam parë vetë në kafenetë e internetit shumë herë që përdoruesi para meje ka harruar të dalë nga posta elektronike e tij – imagjinoni se çfarë mund të bëjë një person i pandershëm me të gjitha detajet atje!

7. Mbroni edhe celularin tuaj

Me 35% të të rriturve në SH.B.A. që kryejnë bankimin e tyre në internet me celular, është e qartë që pajisjet tuaja të duhura gjithashtu kanë nevojë për siguri. Sigurohuni që të siguroni edhe telefonin tuaj celular nëse e përdorni për bankë ose blini sende me të. Bëni mbyllur automatikisht dhe mbrojeni me fjalëkalim ekranin pas një periudhe të shkurtër mosveprimi. Aktivizoni “Gjeni telefonin tim” të Apple nëse përdorni një iPhone ose “Menaxher të Pajisjeve” të Google nëse përdorni Android. Në këtë mënyrë ju mund ta gjeni telefonin tuaj nëse e humbni atë, ose fshini nga distanca të gjitha të dhënat e ndjeshme në mënyrë që të mos bien në duar të gabuara.

8. Vendosni njoftimet e llogarisë bankare

Disa banka ofrojnë t’ju dërgojnë njoftime falas në kohë reale për çdo veprim të ndërmarrë në llogarinë tuaj bankare, qoftë me postë elektronike ose SMS. Shtë një tipar mjaft i shkëlqyeshëm, veçanërisht nëse jeni duke udhëtuar, kështu që ju të mund të mbani nën kontroll të gjitha shpenzimet dhe të siguroheni në kohë reale se askush nuk ju tepron..

9. Parandalimi i mbylljeve bankare

Para se të udhëtoni, është një zakon i mirë të telefononi kompaninë tuaj të bankave ose kartave të kreditit për t’i informuar ata se ku do të shkoni. Kjo i ndihmon ata në parandalimin e mashtrimit të tyre dhe ju nuk do të përfundoni jashtë vendit me një kartë të bllokuar. Nëse po përpiqeni të regjistroheni në bankën tuaj nga jashtë, ata mund të kërkojnë adresën tuaj IP, dhe me një të huaj është ngritur një flamur i kuq. Sigurohuni që të sjellë së bashku mjetin që siguron bankar tuaj dhe ju lejon të përdorni atë nga kudo në botë…

Sigurimi i bankingut tuaj celular dhe online

SaferVPN do të shifrojë lidhjen tuaj, si në PC ashtu edhe në pajisjet mobile. Askush nuk mund të përgjojë dhe deshifrojë informacionin tuaj pasi ne ofrojmë kriptim në nivelin bankar për të gjitha të dhënat tuaja hyrëse dhe dalëse. Së dyti, duke pasur adresën IP të vendit tuaj, ju nuk do të ngrini flamuj për departamentin e mashtrimit të bankës suaj, duke shmangur rrezikun që ato të bllokojnë kartën tuaj kur jeni jashtë vendit. Si përfundim, një VPN ju lejon të keni qasje të sigurt në bankën tuaj në internet, të paguani faturat tuaja në mënyrë të sigurt dhe të shmangni bllokimin e kartave tuaja të kreditit kur udhëtoni. Provoni SaferVPN falas sot!

Bankë e sigurt!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map