İzlenecek En İyi 15 İnternet Özgürlüğü Etkileyicisi

gökyüzünde iki el boyalı dünya


İnternet haklarınızı koruma mücadelesine kimin liderlik ettiğini bilmek ister misiniz? Öyleyse turumuzu kaçırmayın İnternet Özgürlüğü Etkileyen İlk 15 Kişi!

İnternet özgürlüğü hakkımız, hükümetin erişilebilirliği baskılaması ve fikirleri açıkça ifade etme ve paylaşma yeteneğimize dair organize ihlal nedeniyle sürekli olarak zorlanmaktadır. Neyse ki ileri görüşlü insan hakları ve İnternet özgürlüğü aktivistleri, özgürlüklerimizi çevrimiçi ortamda sürdürmek için cesurca mücadele ediyor.

İşte önde gelen 20 İnternet Özgürlüğü Etkileyici’yi seçtik. Haklarınızı korumak için neler yaptıklarından haberdar olmak için bu kuruluşları ve kişileri takip edin!

İnternet Özgürlüğü Etkileyen İlk 15 Kişi

1. EFF – @EFF

https://www.eff.org/

EFF veya Electronic Frontier Foundation, dikkatlerini mevcut ve gelişen teknolojide kullanıcı gizliliğini, özgür ifadesini ve yeniliği savunmaya, korumaya ve oluşturmaya odaklayan, kâr amacı gütmeyen lider bir kuruluştur. Vakıf, özgür konuşmayı savunup yasadışı gözetim ile savaşarak internet özgürlüğü mücadelesinde eşsiz bir üne kavuştu. Onların başarılı mahkeme zaferleri listesi, onları dünyanın en derin internet güvenlik kampanyalarından biri yapıyor.

2. Türkiye Blokları – @TurkeyBlocks

https://turkeyblocks.org/

TurkeyBlocks, Türkiye’de internet sansürü durumlarına odaklanan bağımsız, partizan olmayan bir dijital şeffaflık projesidir. Sansür izleme araçları, bilgi içeriği ve araştırma teknolojisi ve geliştirmeyi kullanarak, ağ olaylarını kamuya gerçek zamanlı olarak bildirebilirler. Bu olaylar bilgi, ifade, güvenlik ve uluslararası ticaret veya ticarete erişimi etkileme ve sınırlama potansiyeline sahiptir..

TurkeyBlocks, Türkiye’deki vatandaşların sivil özgürlüklerini korumak için çok çalışıyor!

3. Özgürlük Evi – @FreedomHouseDC

https://freedomhouse.org

Freedom House, insan hakları ve demokrasi aktivistleri için internet özgürlüğü savunuculuğunda kullanmak üzere güvenli programlar tasarlayarak internet özgürlüğünü korumak için çalışıyor. Bu programlar, aktivistlerin fikirlerini güvenli bir şekilde iletmelerine ve internet üzerinde artan kontrole direnmelerine izin veriyor. Grup, web sitesi düzenlemelerini ve kullanıcıların izlenmesini araştırır ve analiz eder.

Freedom House ayrıca yıllık yayın yapmaktan da sorumludur. Net raporunda özgürlük, çevrimiçi özgürlüğü ölçer ve burada bulunabilir. Harekete bir başka önemli katkı, Freedom House İnternet Özgürlüğü ekibinin 2014 yılında Burma’ya yaptığı ziyaretti ve burada 126 aktivist, blogcu ve insan hakları savunucusu yetiştirmek için yerel bir ortakla birlikte çalıştılar..

4. Hareketler – @movements_org

https://www.movements.org/

“Büyük, kolektif eylemler yalnızca küçük, bireysel eylemlerle mümkündür. Herkesin oynayacağı bir rol var. ”

Movements.org, kapalı toplumlardaki aktivistlerin ve muhaliflerin açık toplumlardaki her türlü yetenekli bireyle bağlantı kurmasını sağlayan bir kitle kaynak platformudur. Bu, iki grup arasındaki boşluğu kapatır ve insan hakları aktivistlerinin seslerini güçlendirerek ve derin değişiklikler yaparak birlikte çalışmalarını sağlar..

Ayrıca, kapalı toplumlarda yaşayan muhaliflere ve aktivistlere anonim ve güvenli VPN erişimi sağlamak için kurulan bir girişim olan #UnblockTheWeb’deki ortaklarımızdır. Web üzerindeki engellemeyi kaldır web sitesinde daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

5. YaLa-Genç Liderler – @YaLa_YL

https://www.yalaacademy.org/

YaLa Akademi’nin Aileen Getty Vatandaş Gazeteciliği Okulu, 2011 yılından bu yana yaklaşık 1 milyon YaLa-Genç Lider’in bir araya gelmesini sağladı. Peres Barış Merkezi ve YaLa Filistin tarafından kurulan grup, Doğu ve Kuzey Afrika (MENA). Siyasi gündeme sahip doğrudan aktivist bir grup olmasa da, grup vatandaş gazeteciliğinin objektifiyle diyaloğu ve değişimi desteklemeye adadı.

Aileen Getty Vatandaş Gazeteciliği Okulu, çoğu olmasına rağmen profesyonel gazeteciler üretmeyi amaçlamamaktadır. ABD Barış Enstitüsü ile ortaklaşa hazırlanan program, gazeteciliğin temelleri, yeni medya, foto-gazetecilik ve video-gazetecilik konularında güvenli, konforlu ve huzurlu bir ortamda eğitim veriyor. Katılımcılar çevrimiçi dersleri izleyerek, Facebook sohbetlerine katılarak, profesyonel ve akran geribildirimi için ödevleri tamamlayarak ve hatta belirli Orta Doğu ülkelerinde toplantı yaparak katılırlar.

Grup o kadar başarılı oldu ki, Sharon Stone ve Richard Gere ile diğer ünlüler ve siyasi aktivistler arasında bir ortaklık bile kurmuşlar..

Çalışmalarının bir kısmını YaLa Press’te okuyabilirsiniz.

“YaLa-Genç Liderler genç Ortadoğu’ların bir gerçeklik özgürlüğü, eşitlik ve barış yaratan bir hareketidir.”

6. Edward Snowden – @Snowden

Edward Snowden tartışmalı ve kutuplaştırıcı bir figür – bazıları onu bir kahraman ve gerçek bir vatansever olarak görürken, diğerleri onu bir muhbir ve hain olarak görüyor. Ancak tartışmasız söylenebilecek olan şey, bilgi gizliliğiyle ilgili önemli konular hakkında farkındalık yaratarak çevrimiçi özgürlüğe yol açmasıdır..

2013 yılında, eski bir CIA çalışanı olan Snowden, hükümetin sayısız internet ve telefon gözetim programlarının geniş erişimini ortaya koyan sınıflandırılmış NSA belgelerini sızdırdığında ortalama bir sivilin gizlilik düzeylerine ilişkin kavramını bozdu.

Şimdi ABD’den kaçmak ve Rusya’ya sığınma aramak zorunda kalan Snowden, gazetecilere ve muhbirlere özel iletişim kurma imkânı sağlayarak şeffaflık gazeteciliğini savunan bir kurum olan Basın Özgürlüğü Vakfı (@Freedomof Press) Direktörü olarak görev yapıyor. Güvenli.

7. Rebecca MacKinnon – @rmack

https://consentofthenetworked.com/

Rebecca MacKinnon bir İnternet özgürlüğü aktivisti, Çin İnternet sansürü uzmanı, vatandaş medya ağı Global Voices’in kurucu ortağı ve kitabın yazarı: Ağın İzni: Dünya Çapında İnternet Özgürlüğü Mücadelesi 2013 Kuyumculuk Kitap Ödülü.

Tecrübesi, hükümetin ve şirketin teknoloji, sivil özgürlükler ve mahremiyet üzerindeki etkisinin karmaşıklığına ve gücüne ilişkin fikir vermektedir. Bizi dijital platformlarda haklarımızı savunmaya ve internetin geleceği için sorumluluk almaya acilen itiyor. MacKinnon, New America Ranking Digital Rights projesinin direktörü, Gazetecileri Koruma Komitesi’nin yönetim kurulu ve Global Network Initiative’in kurucu yönetim kurulu üyesi, diğer birçok başarı ve katkıların yanı sıra.

8. Michael Anti – @mranti

Kalem adı Michael Anti tarafından bilinen Jing Zhao, İnternet Özgürlüğü için tanınmış bir savunucudur. Köşe yazarı, Uluslararası İlişkiler gazetecisi ve bağımsız blog yazarı olarak bu platformları internetteki haklarımızla ilgili endişeleri dile getirmek için kullanıyor.

2012 TED Konuşması: Çin’in Büyük Güvenlik Duvarının Arkasında örneklenen Çin’deki basın özgürlüğü hakkındaki politik yazıları ile tanınıyor. Aynı zamanda Harvard Nieman Üyesi ’08.

9. La Quadrature du Net- @laquadrature

laquadrature.net

La Quadrature du Net, temel hak ve özgürlükleri savunmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen bir Fransız vatandaşı, topluluğa ait bir savunuculuk grubudur. Kamu tartışmalarını teşvik ederek grup, internette bilginin serbest dolaşımını savunurken internetle ilgili politikalar, ifade özgürlüğü, telif hakkı ve çevrimiçi gizlilik hakkında bilgi sağlar.

10. Herkes için Bayt, PK – @bytesforall

www.bytesforall.pk

Bytes for All, internet özgürlüğü, çevrimiçi ifade özgürlüğü, Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) ve Gizlilik ve Cinsiyet haklarına odaklanan bir dijital ve insan hakları kuruluşudur. Dijital güvenlik konusundaki araştırma ve tartışmaları politika savunuculuğu ve insan hakları savunucularına destek sağlıyor.

Diğer birçok program arasında, Bytes for All, Pakistan’da kadına yönelik şiddete karşı mücadelede ICT’leri kullanan ve dünyaca ünlü Take Back The Tech Kampanyası’ndan sorumludur.

11. Birgitta Jonsdottir – @birgittaj

birgitta.is

Birgitta Jonsdottir, 2009 yılından bu yana İzlanda parlamentosunun bir üyesi olan ve WikiLeaks Teminat Cinayeti videosunu ortak editör olarak halka tanıtan İzlandalı bir politikacı olarak güçlü bir konuşma sesidir. Chelsea Manning’in kamu destekçisidir. & Snowden, Harekete katılmadan önce 2009’da Vatandaş Hareketi için Milletvekili seçildi ve Uluslararası Modern Medya Enstitüsü’nü kurdu ve 2011’de genel müdür oldu.

Ayrıca ABD hükümetine NDAA tasarısı tarafından önerilen gözetim güçleri hakkında dava açan davacılardan biri.

12. Tim Berners-Lee – @timberners_lee

https://www.w3.org/People/Berners-Lee/

1989 yılında dünya çapında ağın mucidi olan Tim Berners-Lee, küresel açık hükümet verileri için itici bir güçtür ve iki katmanlı bir internet kavramına şiddetle karşıdır. Web’in gizliliği, özgürlüğü ve açıklığı gibi haklara katkısı yadsınamaz.

WWW’nin İnsanlığa hizmet etmesi için ayakta duran Web Vakfı, Londra’daki Açık Veri Enstitüsü, Web’in teknik gelişimine odaklanan Dünya Çapında Konsorsiyumu (W3C) gibi gruplar kurdu ve MIT’s Computer’da bir araştırma grubu var. Web’i yeniden yerelleştirmek için çalışan Bilim ve Yapay Zeka Laboratuarı (“CSAIL”).

Aynı zamanda İngiltere Şeffaflık Kurulu üyesidir ve 2011 yılında Ford Vakfı Mütevelli Heyeti’ne seçilmiştir..

13. Heather Brooke – @newsbrooke

http://heatherbrooke.org/

Heather Brooke, bilgi özgürlüğü ve gözetim durumuna muhalefet kampanyasıyla tanınan ödüllü bir yazar, gazeteci ve aktivist. WikiLeaks elçilik kablolarını elde eden WikiLeaks projesinde çalışan gazetecilerden biriydi ve milletvekillerinin masraf sisteminin kötüye kullanılmasını gösteren yasal işlemlerde önemli bir varlıktı.

Brooke şu anda Açık Haklar Grubu danışma kurulunda, Sessiz Devlet’in (Heinemann), Hakkınız (Pluto Press) yazarı ve Devrim Sayısallaştırılacak: Bilgi Savaşı’ndan Gönderiler.

14. Senatör Ron Wyden – @RonWyden

https://www.wyden.senate.gov/

Ron Wyden, kariyerinin çoğunu internet ve gizliliğini korumaya adamış bir ABD Senatörü Oregon. Senato İstihbarat Komitesi’nin bir üyesi olarak Wyden, NSA’nın neredeyse tüm Amerikalıların telefon verilerini toplaması şartıyla nihayet kanıtlar elde edilinceye kadar Ulusal Zeka Direktörüne doğrudan NSA programları bastı..

Kampanyası, nihayetinde son kullanma tarihi olmayan İnternet Vergi Özgürlüğü Yasası’nı (ITFA) geçerek sınırsız İnternet Vergi Özgürlüğünü başarıyla güvence altına aldı..

15. Sina Khanifar – @sinak

https://taskforce.is

Sina Khanifar, NSA’ların programlarına karşı 575.000 dilekçe imzalarını başarıyla düzenleyen ve Kongreye sunan web sitesi Stop Watching Us tarafından tanınan bir web geliştiricisidir. EFF, Reddit, Occupy Wall Street ve Gelecek İçin Mücadele gibi kuruluşlarla müttefik olarak daha iyi teknoloji yasalarının güçlü bir savunucusu oldu..

EFF’nin teknoloji uzmanı olan Khanifar, EFF’in açık kaynak eylem merkezi araç setinin geliştirilmesine yardımcı oldu. İnternet kullanıcıları için araçlar geliştirdi ve Dijital Koalisyon Hakkı yönetim kurulu üyesi olarak DMCA reformu üzerinde çalışıyor, @RepeaterStore kurucu ortağı ve Taskforce.is’in kurucusu @OpenSignal..

Hükümetler, çevrimiçi ifademizi manipüle ederek, izleyerek ve filtreleyerek haklarımıza meydan okumaya devam ettikçe, bu listenin İnternet Özgürlüğü Etkileyen İlk 15 Kişi haberdar olmanıza ve dahil olmanıza yardımcı olur.

Listede bulunmayan kişi veya kuruluşlara önermek isterseniz, lütfen bize bildirmekten çekinmeyin.!

En son İnternet özgürlük ve gizlilik haberleri hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz? Facebook, Twitter, LinkedIn ve Google + ‘daki sohbete katılın. Sizden duymak isteriz!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map