İnternet Sansürüyle Mücadele: Web Sitelerinin ve Sansürlü İçeriklerin Engelini Kaldırma

İnternet Sansürüyle Mücadele, Web Sitelerinin ve Sansürlü İçeriğin Engelini Kaldırma


Coğrafi kısıtlamalar ve bölgesel baskı, çevrimiçi içeriğe erişimi kısıtlayabilir. Sansürlü İnternet’in üstesinden nasıl geleceğinizi ve web sitelerinin engelini nasıl kaldıracağınızı öğrenin – her yerden!

İnternet, yaratılışından bu yana hızla dünya çapında ifade özgürlüğü sağlayan fikir ve bilgi paylaşım yeri haline geldi.. 

Bugün 3,77 milyardan fazla insanın internet erişimi var. Ancak burada tartışmak istediğimiz şey, çevrimiçi bilgilere serbestçe erişemeyen şaşırtıcı 1,5 milyar insan – bazıları değil, bazıları.  

Birçoğu için İnternet, bireylerin çevrimiçi eylemleri için gözetim altında tutulduğu ve hatta bazen cezalandırıldığı, son derece korunan, kısıtlı ve sansürlenmiş bir dünyadır..

SaferVPN’de, sansürsüz internet kullanılabilir olmalıdır herkes.

Nerede olursanız olun, İnternet sansürü ve web sitelerinin engellemesini kaldırmak ve sansür içeriklerine erişmek için hizmetlerimizi nasıl kullanabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Çevrimiçi Sansür Nedir??

İnternet sansürü birçok şekilde gelir, ancak temeli, istenen bir anlatıyı gizlemek, sınırlamak veya tasarlamak için Internet’e erişilen veya yayınlanan bilgilerin kontrolünde yatar..

İnternet filtrelemesi, genellikle ahlaki, dini, ticari veya politik nedenlerle bireyler, kuruluşlar ve hükümetler tarafından yapılabilir. Sonuç olarak, bilgi paylaşımına izin veren ağ araçları ve uygulamaları filtreleme ve engellemeye tabidir.

Ve ülkeden ülkeye, dünyanın en baskıcı rejimlerinden bazılarının Batı’nın “özgür” internet olduğu iddia edilene kadar önemli farklılıklar olsa da, gezegenin her köşesinde sansür görülebilir.

İster içeriği ve uygulamaları kısıtlıyor, ister belirli ürünleri veya web sitelerini tercih ediyor veya engelliyor, hatta özgür düşünürleri suçlu bir şekilde şarj ediyor olun, sansür dünyayı kirletiyor.

Net 2016 Özgürlüğü raporu şunları buldu:

 • Dünyada İnternet özgürlüğü 2016’da üst üste altıncı yılda azaldı.
 • Tüm internet kullanıcılarının üçte ikisi – yüzde 67 – hükümet, ordu veya iktidardaki ailenin eleştirisinin sansüre tabi olduğu ülkelerde yaşıyor.
 • Geçtiğimiz yıl, 38 ülkedeki yetkililer sosyal medya yayınlarına dayalı olarak tutuklamalar yaptıkları için sosyal medya kullanıcıları benzeri görülmemiş cezalarla karşı karşıya. Küresel olarak, tüm internet kullanıcılarının yüzde 27’si insanların Facebook’ta içerik yayınlamak, paylaşmak veya yalnızca “beğenmek” için tutuklandığı ülkelerde yaşıyor.

Sansürün üstesinden gelmek ve web sitelerinin engellemesini kaldırmak için bireylerin gizlilik ve güvenlik araçlarını aramaları gerekir. SaferVPN’in dünya genelindeki kullanıcılara sansürlenmiş içeriğe nasıl sınırsız erişim sağladığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Sansür Dereceleri

İnternet özgürlüğü kolay gelmiyor. Siyasi ve sosyal aktivizm çabaları, Facebook, YouTube, Twitter vb. Gibi devlet sansürünü hedefleyen siteler tarafından eziliyor. 

“Küresel İnternet Sansürünün Değişen Manzarası”, dünyanın en çok ticareti yapılan ve etkili web sitelerinin 2.046’sı boyunca 45 ülkede İnternet sansürünü belgeliyor.

2017 raporu 26 ülkenin sansür ettiğini tespit etti: siyasi ve sosyal içerik, çatışma ve güvenlikle ilgili konular ve sosyal medya platformları gibi internet araçları.

Web sitelerini temaya göre engelle - SaferVPNKredi bilgileri: Berkman Klein Center

İnternet sansürünün ciddiyeti değişir. Arama sonuçlarını dikkatlice ince ayarlamak, tüm siteleri veya uygulamaları engellemek veya hatta tüm interneti kapatmak kadar aşırı olabilir.

Çevrimiçi özgürlüğü değerlendiren küresel bir proje olan Freedom House’a göre sansür derecesi şu şekilde ölçülebilir:

 • Erişim Engelleri internet servis sağlayıcıları üzerindeki erişim, yasal ve mülkiyet kontrolü ve düzenleyici kurumların bağımsızlığı konularında altyapı ve ekonomik engellerin detaylandırılması;
 • İçerik Sınırları içerik, web sitelerinin teknik filtrelemesi ve engellenmesi, otosansür, çevrimiçi haber medyasının canlılığı / çeşitliliği ve sivil mobilizasyon için dijital araçların kullanımı ile ilgili yasal düzenlemeleri analiz eder;
 • Kullanıcı Haklarının İhlali çevrimiçi konuşma ve tutukluluk, yasa dışı taciz veya siber saldırılar gibi etkinlikler için gözetim, gizlilik ve yansımalarla mücadele eder.

2016’da 65 farklı ülkede İnternet özgürlüğünü ölçtüler ve Hükümetlerin İnternet Kullanıcılarının Üçte ikisi Sansürü:

İnternet Sansürünün Etkili Gerekçesi

Dünyada, ifade özgürlüğü, genellikle ulusal güvenlik adına, artan İnternet sansürü trendinin altında çöküyor.

Hükümet müdahalesi ve dünya çapında ilerleyen sansür örnekleri aşağıdaki örneklerle açıkça görülebilir (birkaçını belirtmek gerekirse):

 • Almanya’nın Adalet Bakanı Heiko Maas sosyal medya sansürüne yönelik acımasız çabalarını 24 saat içinde sosyal medya sitelerinden “nefret söylemi” ni silme sözü verdiğini açıkladı. Bu, hükümetin politikalarına uymayan bir şeyin artık potansiyel olarak “suçlu” olduğu anlamına gelir.
 • Türkiye’de ifade özgürlüğü agresif bir şekilde kısıtlandı ve 100.000’den fazla kamu sektörü çalışanı “terör örgütüne bağlantılar veya ulusal güvenlik tehdidi” nedeniyle işten çıkarıldı ve 184 medya kuruluşu daimi olarak kapatıldı.
 • Mısır’da, gazeteciler ve aktivistler tutuklama, kovuşturma ve protestolara bildirimde bulunmak veya protestolara katılmak için hapis cezasıyla karşı karşıya kaldıkça yetkililer ifade özgürlüklerini ciddi şekilde kısıtladı.

Güçlü çıkarlar, siyasi partiler ve büyük medya şirketleri, web üzerinde kitlesel gözetimi haklı çıkarmak için ulusal trajedilerden faydalanmaya başladı. Aşırı içerikler için bir üreme alanı sağlamak için sansürsüz siber suçlama yaparak, haber ağları İnternet’i izlemeyi ve sansürlemeyi haklı çıkarmak için bir araç olarak terörizmi kullanmaya devam ettikçe sansür kamuoyunda çekiş kazandı..

Bununla birlikte, onunla konuşma özgürlüğü için bireysel hakları düşürmeden aşırı içerikli İnternetten kurtulamayız.

Sansür seviyesinden bağımsız olarak, suç aynıdır – bilgiye sınırlı erişim ve ifade özgürlüğünün sonu.

Neden Önemlidir?

Dünyadaki çeşitli hükümetler İnternet erişimini kısıtlıyor ve kendi vatandaşlarını yasadışı olarak izliyor. Sık sık özgür konuşmaları bastırır, muhalifleri tutuklar, içeriği kaldırır ve hatta kamuoyunu şekillendirmek için yanlış bilgiler başlatırlar. Web’de hangi içeriğe erişilebileceğini veya erişemeyeceğini ülkeler, belediyeler ve kuruluşlar için haksızlık.

Serbest bilgi akışı olmadan, insanlar bilgi, bilgi, fikir haklarından ve bu çıkışları ilerleme ve yeniliğe katkıda bulunmak için kullanma becerilerinden yoksun kalırlar..

Direnişimiz olmadan, geleceğimiz dünya çapında tamamen sansürlenmiş İnternettir.

SaferVPN’de İnternet’in herkese fayda sağlamak için hiç kimsenin sahip olmadığı bir bilgi zenginliği ve küresel bir ağ olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, kullanıcıların web sitelerinin engellemesini kaldırmasına ve sansürlenen içeriğe her yerden erişmesine izin veren üstün güvenlik sunuyoruz!

Bu Konuda Ne Yapıyoruz

Misyonumuz, dünyanın her yerinden insanların ülkelerinde başka türlü bulunmayan sitelere erişmesine, hükümet sansürünü atlamasına ve anonim sunuculara göz atarak kişisel bilgilerini güvenli ve şifreli tutmasına izin vermektir. 2013’teki lansmanımızdan bu yana, siber güvenlik uzmanlarımız dünyadaki binlerce kullanıcının güvenli ve anonim olarak internette gezinmesine yardımcı oldu.

Doğru araçlar göz önüne alındığında, kapalı toplumlardaki vatandaşlar gizliliklerini ve anonimliklerini güvence altına alabilirler. İnternet bağlantılarını şifrelemek ve kimliklerini gizlemek için sanal özel ağlara (VPN) erişim sağlayarak, bireyler internete güvenli ve güvenli bir şekilde göz atabilir!

Web’in engellemesini kaldırın Sansürsüz İnternet Kampanyası

Hareketlerle birlikte (İnsan Haklarını Geliştiren bir platform) başlattık Web’in engellemesini kaldırın, İnternette özgürlüğü teşvik etmek ve sansürlü vatandaşların çevrimiçi ortamda kendilerini özgürce ifade etme yollarını bulmalarına yardımcı olmak için bir kampanya.

SaferVPN, internetin sansürlendiği dünyada yaşayan insanlara bir milyon saatten fazla ücretsiz SaferVPN masaüstü ve mobil yazılım lisansı vermek amacıyla sosyal yardım çalışmalarımızı genişletiyor. 

Engellemeyi kaldırTheweb - web sitelerinin engellemesini kaldır

Kampanyaya katılmak ve sansürlenmiş rejimlerdeki kişilere ücretsiz çevrimiçi gizlilik ve anonimlik vermek için UnblockTheWeb.org adresini ziyaret edin.!

Çevrimiçi özgürlüğü geliştirme ve insanların web sitelerinin engellemesini kaldırma konusunda herkesin yardımı önemlidir!

Web Sitelerinin Engelini Kaldırma ve Sansürlü İçeriğe Erişme

GlobalWebIndex’e göre, 400 milyondan fazla insan sansürü atlatmak, gizliliği artırmak ve web sitelerinin engellemesini kaldırmak için sanal özel ağları kullanıyor.

SaferVPN, kullanıcıların web sitelerinin engellemesini kaldırmasına ve sansürlenen içeriğe herhangi bir konumdan erişmesine olanak tanır:

 1. SaferVPN’i indirin ve yükleyin (Henüz bir hesabınız yoksa, ücretsiz deneme sürümümüzle oturum açın).
 2. SaferVPN’i çalıştırın ve istediğiniz konumun bulunduğu sunucuya bağlanın.
 3. Coğrafi kısıtlamaların üstesinden gelin, web sitelerinin engellemesini kaldırın ve herhangi bir konumdan sansürlenen içeriğe erişin.

SaferVPN Kullanarak Güvenle Göz Atın

Cihazlarınızı hemen korumaya başlamak istiyorsanız, son derece güvenli VPN uygulamalarımızdan herhangi birini indirin ve bugün banka düzeyinde şifreleme ve anonim bir IP adresiyle göz atmaya başlayın..

Geri bildirim, öneri veya özellik isteğiniz mi var? Bizimle iletişime geçmekten ve sosyal medyada bize katılmaktan çekinmeyin! Sizden duymak isteriz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map