VPN vs Proxy – Krahasimi i shkëlqyeshëm

njeri duke krahasuar vpn vs proxy


Shumë nga përdoruesit tanë dhe vizitorët e faqes në internet janë në kërkim të një shërbimi për shfletim anonim dhe për të fshehur adresat e tyre IP. Disa janë të hutuar në lidhje me opsionet e ndryshme atje dhe pyesin për të mirat dhe të këqijat e VPN-ve përkundrejt proxies. Le t’ju shpjegojmë!

Whatfarë përfaqësuesi është dhe si funksionon

Një përfaqësues është në thelb një njeri i mesëm midis jush dhe faqes ku po përdorni. Duke vepruar kështu, ajo mban një version të uebfaqeve më të vizituar në kujtesën e tij, duke e bërë më të shpejtë hyrjen në to. Nga ana tjetër, faqet e internetit që nuk janë vizituar së fundmi, ruhen në memorjen e cache. Për më tepër, një përfaqësues mund të ju lejojë të zhbllokoni përmbajtjen ose në të vërtetë madje bllokoni përmbajtjen për ju, në varësi të përdorimit të tij.

Një përfaqësues i përdorur nga një shkollë ose zyrë mund të bllokojë përdoruesit të hyjnë në site të caktuara që nuk përputhen me politikën e tyre të përdorimit. Ai lejon administratorin e rrjetit të regjistrojë URL-të e vizituara të përdoruesve të veçantë. Kjo lejon rritjen e produktivitetit të supozuar, mbron nga kërcënimet e jashtme dhe lejon bllokimin e administratorit të përmbajtjes së papërshtatshme.

Nga ana tjetër, një prokurë mund të përdoret gjithashtu për të hyrë në faqet e internetit që janë bllokuar në vendin tuaj, pasi që mund t’ju dërgojë në faqet e internetit të bllokuara. Në thelb, ju lidheni me një përfaqësues në vend, përmbajtja e tij e bllokuar që ju doni të zhbllokoni, dhe në këtë mënyrë ju anashkaloni kufizimin.

Në dobësi – dhe kjo është një e madhe – të dhënat tuaja thjesht kalohen midis jush dhe uebfaqes me të pa kriptim. Kjo do të thotë që të dhënat tuaja private me lehtësi mund të rrëmbehen gjatë rrugës. Operatori me prokurë lehtë mund të përgjojë në fjalëkalimet dhe cookies tuaj, kështu që sigurohuni që faqet e internetit që përdorni të kenë një lidhje SSL të sigurt dhe të përdorni kodimin https. Përndryshe, rrezikoni të mashtroheni!

Farë është një VPN dhe si funksionon

SaferVPN shton një shtresë mbrojtëse të kriptimit kundër snoopers, hakerat dhe qeveritë kur lidheni me internetin për intimitet dhe siguri shtesë.

VPN qëndron në Rrjetet Virtuale Private dhe ka disa përdorime të saj. Për shembull, një fuqi punëtore globale mund të lidhet me të njëjtin VPN për të pasur të njëjtin funksion funksional sikur të ishin ulur në të njëjtin vend. Shtë gjithashtu e shkëlqyeshme kur udhëtoni jashtë vendit dhe dëshironi të hyni në rrjetin tuaj të zyrave nga diku tjetër. Asshtë sikur të jeni vërtet brenda rrjetit lokal!

Mënyra se si funksionon është që protokollet e tunelit VPN dhe kriptimi të kombinohen për të vendosur një lidhje virtuale midis kompjuterit tuaj ose pajisjes celulare dhe serverit me të cilin po lidhni. Tani, disa djem të ndritshëm të shqetësuar për intimitetin e tyre në internet e pyetën veten: “Pse mos ta përdorim këtë për të fshehur adresat IP – në atë mënyrë ne mund t’i fshehim identitetet dhe vendndodhjen tonë.” Eureka! Dhe kështu, VPN siç e dimë që është shpikur!

Pra, keni kuptuar se një përfaqësues mund t’ju lejojë të keni akses në faqet e internetit të bllokuara – por hej – me të vërtetë dëshironi t’u jepni përdoruesve të fshehtë në informacionin tuaj privat? Ekziston një shans i lartë që po përdorni proxy tuaj ose VPN për të zhbllokuar YouTube, Twitter ose Facebook – tani nuk do të dëshironit që dikush të ketë qasje në ato fjalëkalime, a do të keni? Sidomos në një vend që po mbërthehet në mediat sociale, nuk do të dëshironit që autoritetet të dinë se keni vizituar ato faqe në radhë të parë!

Epo, kjo është bukuria e një VPN. Jo vetëm që ju lejon të anashkaloni censurimin, zhbllokimin e faqeve të internetit dhe shfletimin në mënyrë anonime, por gjithashtu siguron të dhënat tuaja përmes kriptimit. Me kriptim në nivelin bankar 256-bit, ju mund të flini mirë natën duke ditur që të dhënat tuaja janë të sigurta!

Krahasimi VPN vs Proxy në thellësi

prokurë
VPN

siguriShumë e ulët. Në lidhjet SSL të gjitha të dhënat janë të koduara – por në jo-SSL asgjë nuk është e koduar. ruhem!Kriptimi i nivelit të bankës
shpejtësiZakonisht i ngadaltë për shkak të serverave të tejkaluarShumë e shpejtë dhe e orientuar drejt performancës
intimitetOperatori me prokurë mund të përgjojë të dhënat tuaja privateMë e mira e mundshme. Të dhënat tuaja janë plotësisht të koduara dhe për këtë arsye maskohen. ISP-ja juaj nuk mund të monitorojë aktivitetin tuaj
Qasja në përmbajtjeRrethrrotullimet gjeo-kufizime themelore, jo 100% të besueshme Zhbllokon të gjitha kufizimet e përmbajtjes
stabilitetI paqëndrueshëm – joproduktive të shpeshta dhe rreziku i përplasjes Super e qëndrueshme – 99.9% me kohë
Mbështetje për sistemin operativ / pajisjetKufizuar në shfletuesin Punon në të gjitha sistemet (Windows, Mac, iOS, Android, Linux, Routers) dhe drejton të gjithë trafikun përmes VPN (gjithashtu brenda aplikacioneve)

Mendime përmbyllëse

proxies: E shkëlqyeshme si një zhbllokues i një faqe interneti, vetëm për të parë një faqe në internet që bllokohet në vendin tuaj. Funksionon mjaft shpejt nëse keni qasje në faqet e internetit të vizituara shpesh. Në anën e keqe – asnjë enkriptim nuk ju lë shumë të ndjeshëm ndaj snoopers ose hakerat. Mund të mos funksionojë në pajisjen tuaj celular, dhe madje edhe kur ato e bëjnë, nuk do t’ju lejojë të përdorni aplikacione të bllokuara në vendndodhjen tuaj. Për më tepër, shumë proxies janë të mbingarkuar nga vizitorët, në të vërtetë ngadalësojnë shpejtësinë e lidhjes suaj.

VPN: Tre avantazhet kryesore të një VPN janë siguria, besueshmëria dhe shpejtësia e shpejtë. Përmes çertifikatave dhe çertifikatave SSL, asnjë i huaj nuk mund të ketë qasje në të dhënat tuaja. Gjithashtu, qeveria juaj nuk mund të ketë akses në informacionin tuaj personal.
Shtë e besueshme pasi ka një numër të kufizuar përdoruesish për server, duke u siguruar që gjithnjë ekzistojnë mjaft bandwidth dhe serverë. Në fund të fundit, meqenëse serverët janë të dedikuar dhe kanë përdorues të njëkohshëm të kufizuar, ato shpesh janë më shpejt se një përfaqësues.

Një VPN është një mundësi e mirë për të zhbllokuar internetin, shfletoni ashtu siç dëshironi dhe të qëndroni të sigurt nga qeveritë, hakerat dhe snoopers. Cila është vlera e intimitetit tuaj në internet?!

Shihni veten – regjistrohuni për SaferVPN tani ose provojeni falas!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map