Shmangia e mashtrimeve Cryptocurrency: Qëndroni të sigurt me Bitcoin

Mashtrim Bitcoin


Dokush që përdor cryptocurrency duhet të dijë për çdo mashtrim të Bitcoin dhe cilat janë rreziqet. Lexoni më tej për të zbuluar sekretin tonë për të qëndruar të sigurt ndërsa paguani me Bitcoin.

Ndërsa Bitcoin mban tituj të thyer dhe tërheq investitorë dhe përdorues praktikë nga e gjithë bota, është bërë edhe më e rëndësishme të qëndroni të informuar për lajmet më të fundit në lidhje me një mashtrim të Bitcoin.

Kur merreni me paratë e kriptocentraleve, ju jeni të ekspozuar ndaj rreziqeve më të larta se çdo përdorues tjetër i Internetit. Nëse pajisja juaj është hakuar, nëse trafiku juaj është përgjuar, ju duhet të humbni shumë më tepër sesa një llogari tipike në Facebook, por paratë tuaja të fituara me vështirësi.

Nëse e pyesni veten: “A ia vlen Bitcoin rreziku?”, Atëherë lexoni blogun tonë për të zbuluar se si mund të qëndroni të sigurt gjatë përdorimit të Bitcoin.  

Farë është Cryptocurrency?

Cryptocurrency, i njohur edhe si para dixhitale, është një rrjet ndërkombëtar pagese. Cryptocurrency mundëson shkëmbime midis dy përdoruesve të kompjuterave, duke krijuar një “Sistem elektronik të parave të gatshme nga një kolegë” dhe një rekord publik të transaksioneve financiare.

Këto monedha kriptocokumentesh, veçanërisht Bitcoin, posedojnë tre atribute që tejkalojnë monedhat tradicionale: Decentralizimin, Burimin e Hapur dhe rrjetin e kolegëve nga Peer-to-Peer.

Më e rëndësishmja, ato mundësohen nga përdoruesit me asnjë autoritet qendror ose ndërmjetës. Edhe pse kjo mund të jetë një atribut pozitiv për shumë njerëz që jetojnë brenda qeverive shtypëse, është gjithashtu kjo cilësi që lejon që një mashtrim Bitcoin të lulëzojë. (Lexo më shumë më poshtë).

Ja se si funksionon:

Rrëzimi i Bitcoin: Kinë

Kina ka ndaluar Bitcoin dhe monedhat e tjera cryptocurrency. Kina ka kontrolle të rrepta mbi monedhën, duke eleminuar aftësinë për të lëvizur para brenda dhe jashtë vendit, duke e bërë Kinën tregun më të madh në botë për kriptocurrency, duke përbërë rreth 80% të transaksioneve totale të Bitcoin.

tani, Kina po bllokon ofertat fillestare të monedhës (ICO)), Mbështetja e parregulluar e turmave duke përdorur cryptocurrency, dhe Shkëmbimet Bitcoin. Qeveria madje ka kërkuar që të gjitha shkëmbimet e Bitcoin në Pekin dhe Shanghai të mbyllen, duke deklaruar se monedhat e kriptove “përdoren gjithnjë e më shumë si një mjet në aktivitete kriminale siç janë pastrimi i parave, trafiku i drogës, kontrabanda dhe mbledhja e fondeve të paligjshme”. Ai gjithashtu përfshiu:

 • Detaje personale: Shkëmbimet kërkohet të paraqesin DVD që përmbajnë të gjitha tregtimin e përdoruesve dhe mbajtjen e të dhënave autoriteteve lokale.
 • Ndalim i udhëtimeve: Të gjithë ata që janë përfshirë në shkëmbime, përfshirë aksionarët, kontrolluesit, drejtuesit dhe stafin kryesor financiar dhe teknik janë nuk lejohet të largohet nga qyteti dhe duhet të bashkëpunojë plotësisht me autoritetet.

Por mund të mos jetë fundi i monedhës dixhitale në Kinë. Ata në të vërtetë planifikojnë të lëshojnë versionin e tyre dixhital të renminbi.

Përfitimet e përdorimit të Cryptocurrency

Bitcoin dhe monedhat e tjera cryptocurrency kanë aftësinë unike për të kapërcyer kufijtë, të tejkalojnë tarifat e transferimit të bankës dhe të mos jenë të padurueshëm për kurset e këmbimit, pavarësisht nga gjendja aktuale e qeverisë ose bankës.

Ajo madje mund të ndihmojë në lirinë e fondeve duke lejuar përdoruesit të bëjnë dhurime anonime për organizatat që mund të mos miratohen nga qeveritë lokale. Për shembull, të drejtat e LBGT, aborti, kundërshtimi politik, etj., Të gjitha kanë mundësinë të gjejnë mbështetje përmes cryptocurrency.

Përdoruesit madje mund të fillojnë të Bleni Artikuj Realë. Ndërsa Bitcoin vazhdon të rritet, po përdoret më shpesh për një larmi të gjerë produktesh. Këtu janë disa shembuj:

 • Bitcoin është përdorur për të blerë një shtëpi në Teksas.
 • Kontrolli i dytë i zinxhirit të supermarketeve të Afrikës së Jugut pagesa mbi Bitcoin.
 • Një zhvillues në Londër lejon qiramarrësit të paguajnë depozita në Bitcoin.
 • Edhe një qytet zviceran pranohet Bitcoin për pagesa tatimore në vitin 2018.

Rreziqet e Cryptocurrency

Megjithëse ka mjaft pengesa kur bëhet fjalë për përdorimin e cryptocurrency, ekzistojnë gjithashtu shumë rreziqe. Një mashtrim Bitcoin mund të ndodhë me këdo, kështu që bëni kërkimet tuaja përpara se të tregtoni në llogarinë tuaj bankare për një portofol Bitcoin.

Disa rreziqe të përgjithshme përfshijnë:

Aktivitete të paligjshme
Meqenëse transaksionet në Bitcoin janë relativisht anonime, platforma ka potencialin për të tërhequr veprimtari të paligjshme. Kjo tërheq vëmendjen negative nga qeveritë, duke inkurajuar një ndalim të mundshëm të Bitcoin dhe të tjera cryptocurrency.
i pazëvendësueshëm
Për dallim nga transaksionet e bëra përmes llogarisë suaj bankare, Bitcoin nuk mund të zëvendësohet kurrë nëse humbet ose vidhet. Nuk ka asnjë mënyrë për të rikuperuar bitcoin tuaj nëse dikush prek në portofolin tuaj. Dhe nuk ka mënyrë për të rikuperuar llogarinë tuaj nëse gaboni detajet e hyrjes.
Jo e lehtë për të fituar para në
Nëse vendosni të dëshironi të fitoni para në bitcoin tuaj, në të vërtetë nuk ka një mënyrë të thjeshtë për t’i shitur ato. Edhe pse shumë shkëmbime ofrojnë shërbimin duke përdorur metoda të ndryshme, nuk është aq e thjeshtë sa transferimi i parave nga Paypal-i juaj.
Investimi i paqëndrueshëm
Aktualisht, çmimet e Bitcoin janë luhatëse të konsiderueshme. Do webfaqe e interesuar për të pranuar bitcoin do të duhet të rregullojë çmimet e tyre pothuajse çdo ditë. Për më tepër, investitorët marrin një kumar kur hedhin fonde në aksione.
Rregulloret e qeverisë
Tani për tani, shumica e botës nuk kanë vendosur se si të merren me Bitcoin. Meqenëse Bitcoin nuk tatohet, ai është një kërcënim për monedhat lokale. Nëse qeveritë vendosin ta bëjnë Bitcoin të paligjshëm, mund të keni një
kohë e vështirë për të kthyer paratë tuaja.
pakthyeshme
Asshtë po aq e thjeshtë sa kjo: Nëse bitcoin tuaj janë vjedhur, ato janë të pakthyeshme. Dikush mund të kërcejë në mes nëse transaksioni juaj dhe ndryshon destinacionin e depozitës tuaj – i quajtur një sulm Man-in-the-Middle (MITM).

Shmangni një mashtrim të Bitcoin

Nëse përdorni Bitcoin ose monedha të tjera cryptocurrency, duhet të jeni të vetëdijshëm për rreziqet e mëposhtme:

Sulmet njeri-pas-mesme

Ta themi thjesht, sulmet njeri-në-mes (MITM) mund të ndryshojnë destinacionin e transferimeve të parave (ose ndonjë transaksion të të dhënave për atë çështje). Siç nënkupton edhe emri, hakerat përgjojnë paketat e të dhënave ndërsa udhëtojnë ndërmjet dy viktimave. 

Nëse po përpiqeni të bëni një depozitë duke përdorur Bitcoin, një MITM mund të ndryshojë destinacionin e transaksionit tuaj, duke ju lënë para dhe marrësi juaj i synuar të pyesë se ku është depozita – gjithçka që duhet të përdorni është malware përmes postave elektronike ose një Wi të përbashkët -Fi rrjet.

Për të qëndruar i sigurt, përdorni një VPN. Meqenëse protokollet e autentifikimit janë dizajnuar posaçërisht për të mbrojtur këto lloje sulmesh, një VPN siguron kriptim nga fundi në fund, duke ju bërë anonim mbi rrjetet publike.

Hakerët mund të hyjnë në kuletat e Bitcoin

Kuletat dixhitale, ku ruani “sigurisht” kriptocurrency tuaj, janë fajtorë për sigurimin e sigurisë së dobët të llogarive të përdoruesit. Me sa duket, informacioni minimal personal për një viktimë – emri i tyre, mbiemri dhe numri i telefonit – ishte i mjaftueshëm për të këputur një portofol provë në Coinbase, sipas Positive Technologies.

Siç tha CryptoInsider:

“Sulmet kibernetike të lidhura me Cryptocurrency janë në rritje. Ndërsa cryptocurrency vazhdon të shpërthejë në vlerë dhe ndërgjegjësim publik, ne vetëm mund të presim që kjo prirje të vazhdojë. Kohët e fundit kam qenë shënjestra e një sulmi të tillë. Unë gjithashtu personalisht di shumë raste të tjera të të njëjtit sulm që po kryhet me sukses. Edhe më keq, ky lloj sulmi po bëhet gjithnjë e më i zakonshëm dhe ka të ngjarë të shohë një ngritje edhe më të madhe falë përsosmërisë profesionale të firmave si Equifax, duke e bërë atë një temë urgjente pasi pothuajse të gjithë janë në rrezik të menjëhershëm. “

Për më tepër, të gjithë përdoruesit e kriptove duhet të rritin sigurinë e tyre për kriptocurrency duke aktivizuar 2FA (Authentication 2-Factor) në të gjitha llogaritë e këmbimit.

Komplikimet e privatësisë

Edhe kur aktivitetet tuaja të cryptocurrency janë të siguruara, ekzistojnë ende çështje të jashtme të intimitetit për të cilat përdoruesit duhet të jenë të vetëdijshëm.

 • ISP: Ofruesi juaj i Shërbimit të Internetit (ISP) e di çdo herë që hyni në Bitfinex ose ndonjë shkëmbim tjetër Bitcoin. A doni vërtet që ata të njohin secilën prej logjeve të trafikut “anonimizuar”? Jo me të vërtetë?
 • Wi-Fi publik:  Nëse jeni në Wi-Fi publik, patjetër nuk do të dëshironit të zbulonit faktin që jeni tregtar i Bitcoin për njerëzit që janë në të njëjtën Wi-Fi të dyqanit të kafesë si ju.

Nëse ISP-ja ose “fqinjët” tuaj Wi-Fi shohin se çfarë po bëni me internet, anonimiteti juaj i cryptocurrency është hedhur plotësisht. Shkëmbimet në internet që frekuentoni, mjetet e tregtimit në internet dhe kuletat që përdorni, bëhen të gjitha të njohura për të tjerët. Dhe një sekret i përbashkët nuk është më sekret më.

Si mund të qëndroni të mbrojtur

Nuk ka zgjidhje gjithëpërfshirëse për çdo mashtrim të Bitcoin-it dhe rrezikut të sigurisë. Por ka blloqe ndërtimi nga të cilat ju duhet të ndërtoni firewall tuaj personal cryptocurrency. Mbani në mend këto këshilla:

 • Kujdes nga përpjekjet e phishing.
 • Sigurohuni që OS juaj të jetë i bashkuar me azhurnimet më të fundit të sigurisë.
 • Kini kujdes nga ransomware.
 • Përdorni fjalëkalime të sigurta jo të besueshme dhe merrni masa të tjera për të mbrojtur veten.
 • Përdorni një VPN të besueshëm.

Kur përdorni një VPN, i gjithë trafiku juaj (përfshirë URL-të që shfletoni) është i koduar. As ISP-ja juaj ose fqinji juaj i kafenesë nuk mund të marrin një të dhënë të vetme për aktivitetet tuaja në internet. Ju mund të vizitoni shkëmbime në internet, të përdorni kuletat tuaja dhe të tregtoni plotësisht në mënyrë anonime – ashtu siç duhet të jetë!

Një VPN gjithashtu kontribuon në sigurinë tuaj. Ndërsa trafiku juaj është i koduar, hakerat wifi nuk mund të rrëmbejnë cookies tuaj të sesionit ose të vjedhin fjalëkalimet tuaja me tekst të thjeshtë.

SaferVPN kontrollon me siguri të gjitha këto kuti të lartpërmendura. Ai kodon të gjithë trafikun duke përdorur encryption moderne të shkallës bankare. Ju mund të zgjidhni cilindo nga vendet + 700 në 36 vende për të ri-drejtuar trafikun tuaj dhe për ta fshehur atë nga sytë kureshtarë. Më e rëndësishmja, adresa juaj e vërtetë IP nuk është regjistruar kurrë në mënyrë që aktivitetet tuaja të kriptocurrency të mbeten me të vërtetë private. SaferVPN është gjithashtu e shënuar në WeUseCoins, një nga faqet më të mëdha të internetit për kriptocurrency. 

Edhe pse një VPN nuk është zgjidhja e plotë e sigurisë për monedhat tuaja, ai është një komponent jashtëzakonisht i rëndësishëm i mbrojtjes.

Si të përdorni Bitcoin për të paguar për SaferVPN

Blerja, tregtimi, mbajtja dhe shfrytëzimi i minierave të cryptocurrency janë aktivitete private që duhet të kryhen në një mënyrë private dhe të sigurt. Përdorimi i një BPToin VPN i besueshëm është një komponent shumë i rëndësishëm në sigurimin e intimitetit të kriptove tuaja. Platforma private e SaferVPN (pa prerje), e shpejtë dhe e thjeshtë, jo vetëm që kontribuon në intimitetin tuaj ndërsa përdorni Bitcoin, por madje pranon Bitcoin si një metodë pagese. 

Thjesht zgjidhni planin që i përshtatet më së miri nevojave tuaja dhe zgjidhni Bitcoin në faqen e pagesave. Nëse nuk jeni regjistruar akoma, provoni tani SaferVPN falas (me një Garancia e kthimit të parave 30-ditore, nuk keni asgjë për të humbur)!

A keni qenë viktimë e një mashtrimi Bitcoin? Cilat janë mendimet tuaja për Bitcoin? Ndani mendimet tuaja në pjesën e Komente më poshtë.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map