Investimi i Bitcoin: A ia vlen? Gjithçka që duhet të dini

Investimi i Bitcoin - A ia vlen?


Kohët e fundit ka pasur shumë mashtrim në lidhje me Bitcoin. Këtu keni gjithçka që duhet të dini rreth Bitcoin, përfshirë këshillat tona për investimin tuaj në Bitcoin.

Farë është Bitcoin?

Bitcoin është një monedhë dixhitale që u shpik në vitin 2008 nga një programues ose grup i panjohur, me pseudonimin Satoshi Nakamoto. Ajo është e njohur gjithashtu si para dixhitale, cryptocurrency, një rrjet ndërkombëtar pagese, dhe interneti i parave. Bitcoin lejon shkëmbime midis dy përdoruesve të kompjuterave, duke krijuar një “Sistem të Parave Elektronike të Peer-to-Peer” dhe një rekord publik të transaksioneve financiare.

Ekzistojnë tre atribute në të cilat Bitcoin tejkalon monedhat tradicionale. Këto janë në të vërtetë vlera thelbësore të Bitcoin, bazuar në Decentralizimin, Burimin e Hapur dhe rrjetin Peer-to-Peer.

Më e rëndësishmja, është mundësuar nga përdoruesit e saj me asnjë autoritet qendror ose ndërmjetës.

FAKTET BITCOIN:

 • Vlera e kombinuar e monedhave në qarkullim tani është 40 miliardë dollarë.
 • Numri mesatar i transaksioneve në ditë po afron 300,000, duke gjeneruar një vëllim tregtie prej 1.5 miliardë dollarë.
 • Bitcoin është bërë një platformë globale për qindra startup, duke ofruar shërbime nga tregtimi i monedhës deri tek sigurimi i të dhënave të tregut dhe ATM-ve të Bitcoin.
 • Pricesmimet e investimeve në Bitcoin kanë arritur nivele rekord mbi 2,900 dollarë.

Bshtë Bitcoin Anonymous?

Bitcoin shpesh quhet si “monedhë anonime” kur në realitet, do të përshkruhej më saktë si “pseudonim” dhe jo anonim. Kjo për shkak se çdo transaksion mund të identifikohen nga adresat e tyre publike – vargjet e gjata me afro 30 karaktere. Edhe pse këto adresa nuk përmbajnë emrin e një personi ose informacion tjetër identifikues, ato janë plotësisht të shikueshme nga publiku dhe, me disa punë nga një analist mesatar, mund të lidhen me identitetin e përdoruesve.  

Konsideroni këshillat e mëposhtme para investimit tuaj Bitcoin:

Këshillë # 1: Për ta mbajtur identitetin tuaj privat, përdorni një adresë të re për çdo transaksion të vetëm, megjithëse shumica e Portofolave ​​Moderne Bitcoin janë të dizajnuara për këtë gjë. Megjithatë, edhe pse kjo rrit përpjekjen e kërkuar për të zbuluar identitetin e një përdoruesi, është ende e mundur – kuptimi Bitcoin është nuk 100% anonim.

Këshillë # 2: Nëse jeni vërtet të interesuar për anonimitetin, gjithmonë mund të përdorni një “mikser” ose “mikrob” i cili hedh rreth bitcoin tuaj dhe i scrambles ato përmes një numri të adresave deri sa është praktikisht e pamundur të gjurmosh. Edhe pse kjo tingëllon mjaft e pamend, të besosh një shërbim të vrapuar në mënyrë anonime mund të mos garantojë që të gjitha pjesët e tua të vijnë në anën tjetër..  

Në përgjithësi, pasi “Mjekësia Ligjore e Blockchain” rritet si një industri, duhet të përpiqeni të qëndroni përpara kurbës sa më shumë që të jetë e mundur nëse transaksionet private dhe detajet e tjera të investimeve në Bitcoin janë të rëndësishme për ju.

Dëshironi të dini më shumë rreth asaj se si funksionon Bitcoin? Shikoni këtë video të shkurtër dhe informuese:

Whatfarë është Minierat Blockchain dhe Bitcoin?

Të gjitha transaksionet e Bitcoin regjistrohen përgjithmonë në një librin kryesor të shpërndarë të quajtur “blockchain” – si një libër kontrolli i transaksioneve. “Minatorët”, së bashku me softuer të specializuar, përdorin minierat Bitcoin për të zgjidhur enigmat matematikore që kërkohen për të përpunuar transaksione në rrjetin Bitcoin dhe për t’i siguruar ato në zinxhir.

Sa herë që e përdorin për ta bërë këtë, minatorët shpërblehen me 12.5 BTC (afërsisht 33,000 USD) për çdo bllok.

Ky libër është i shikueshëm nga publiku dhe ndahet midis të gjithë minatorëve të plotë të Bitcoin dhe “nyjeve” në të gjithë botën që e mbajnë rrjetin të sigurt.

Këtu keni pak më shumë detaje se si funksionon minierat Bitcoin:

Për fat të keq, minierat marrin një sasi të jashtëzakonshme të pajisjeve dhe energjisë së vjetëruar shpejt. Edhe pse Bitcoin.com ka lëshuar Shërbimet e Minierave në Cloud që i lejon secilit të fitojë bitcoin duke përdorur vetëm kompjuterin e tyre, shikimi në një Investim Bitcoin mund të jetë më praktik për shumicën e përdoruesve.

A mundet që një investim në Bitcoin të Ju Blerë thingdo gjë të vërtetë?

Edhe pse ATM-të e Bitcoin-it kanë zënë vend rreth dyqaneve të caktuara, nuk ka të ngjarë që shumë prej tyre të marrin në të vërtetë monedhën për pagesa. Në vend të kësaj, ju mund të përdorni makinat për të depozituar para në llogarinë tuaj Bitcoin.  
Një artikull nga The Guardian përshkruan një situatë në të cilën shkrimtari shkëmbente 20 GBP për Bitcoin (që përktheu në 0.00923 të një Bitcoin të vetëm). Më pas ata u përpoqën të blinin një DVD në një dyqan lokal. 

Gruaja në banak tha: “Mos e harxhoni Bitcoin-in tuaj. Pse do t’i shpenzonit? Ka vetëm një numër të kufizuar që mund të minohet, kështu që kur të arrijë në atë pikë ata thjesht do të rriten në vlerë. “

Kjo është e vërtetë, por një ekzagjerim i zakonshëm nga ata që nuk e kuptojnë plotësisht vlerësimin e bitcoin. Edhe pse ka një sasi të kufizuar prej 21 milion bitcoin dhe nuk mund të krijohen më (do të thotë askush nuk mund të vendosë se duhet të ketë më shumë kur të jetë i përshtatshëm), është e domosdoshme të sqarohet që secila bitcoin mund të ndahet deri në 8 vende dhjetore.

Pra, edhe pse 16.5 milion bitcoin janë minuar tashmë, çdo bitcoin është i ndashëm nga 100,000,000 satoshis (njësia më e vogël e monedhës së bitcoin).

Megjithëse mund të mos jeni në gjendje të blini një DVD të rastësishme në një dyqan të rastësishëm, akoma, tashmë ekzistojnë shumë gjëra të dobishme që MUND të blini në internet të tilla si prenotimi i trenave për blerjen e ushqimit dhe pijeve, fluturime me Expedia, PC me Dell, Microsoft, etj.

Kontradiktat aktuale: Lufta Civile e Bitcoin

Çështje: Madhësia e një “blloku”.

Një bllok përshkruan madhësinë e tufave që transaksionet Bitcoin janë mbledhur para se të shtohen në blockchain.

Pas krijimit, Nakamoto kufizoi madhësinë e bllokut në një megabajt të vetëm, domethënë sistemi mund të trajtojë vetëm një maksimum prej shtatë transaksionesh në sekondë. Në krahasim, sistemet e pagesave si Visa mund të përpunojnë mijëra në atë kohë.

Ndërsa popullariteti dhe niveli i transaksioneve u rritën, sistemi u ngadalësua, duke bërë që përdoruesit të paguajnë minatorë tarifa shtesë për të rritur kohën e tyre të përpunimit të transaksioneve.

Por, nëse madhësia e bllokut rritet, minatorët do të merrnin më pak para për “shpërblimin e bllokut” prej 12.5 bitcoin.

Siç vëren letra e bardhë RootStock,

“Nëse madhësia e bllokut Bitcoin nuk rritet me anë të një ngurtësie, kur gjysma e shpërblimit tjetër të Bitcoin përgjysmohet, tarifat e transaksionit të Bitcoin mund të bëhen me siguri të larta për aplikime të caktuara.”

Vlen të përmendet se Satoshi Nakamoto vetë deklaroi në vitin 2010:

“Do të ishte mirë t’i ruajmë skedarët [zinxhir blloku] të vegjël për sa kohë mundemi.

Zgjidhja eventuale do të jetë të mos kujdeseni sa e madhe bëhet.

Por tani për tani, megjithëse është ende e vogël, është mirë ta mbash atë të vogël, në mënyrë që përdoruesit e rinj të mund të shkojnë më shpejt. Kur përfundimisht zbatoj modalitetin vetëm për klientin, kjo nuk do të ketë më shumë rëndësi. “

Ndërsa Bitcoin përballet me konkurrencën nga monedhat e tjera dixhitale, duhej të bëhej një konsensus.

Ndarja e SegWit e Shmangur

Një mundësi ishte rritja e madhësisë së bllokut në dy megabajt për transaksione që do të shtoheshin në blockchain. Tjetri; Implementimi i “Dëshmitarit të Ndara” ose, me pak fjalë, SegWit. Kjo do të rrisë kufirin e madhësisë së bllokut duke hequr të dhënat e nënshkrimit nga transaksionet e Bitcoin, duke çliruar hapësirë ​​për më shumë transaksione.

Zgjedhja e njërës prej këtyre opsioneve mbi tjetrën do të kishte çuar në një ndarje zinxhir blloku.

Në vend të kësaj, një grup biznesesh bitcoin dolën me një kompromis të quajtur “SegWit2x”, i cili parashikoi zbatimin e SegWit në mes të gushtit dhe më pas rritjen e madhësisë së bllokut në dy megabajt 3 muaj më vonë.

Shtë ky kompromisi që fitoi mbështetjen zyrtare të pothuajse të gjithë minatorëve.

Një ndarje është mënjanuar — tani.

Shtë e qartë se Bitcoin duhet të krijojë një lloj sistemi qeverisjeje që do të lejojë që kripto-monedha të adaptohet duke ruajtur aftësinë e saj për evoluim pa duke u mbështetur në një udhëheqës të tipit sundimtar.

Isshtë një investim në Bitcoin që ia vlen?

Bitcoin mban një cilësi unike, aftësinë për të kapërcyer kufijtë, të tejkalojë tarifat e transferimit të bankës dhe të mos jetë i padurueshëm ndaj kursit të këmbimit, pavarësisht nga gjendja aktuale e qeverisë apo bankës tuaj.

Për ata që vuajnë pasojat e një sistemi bankar ndërkombëtar të pasiguruar ose të pamerituar, që jetojnë në një ekonomi në zhvillim, ose pavarësi për klientët jashtë shtetit, Bitcoin ofron një zgjidhje që nuk ka qenë kurrë e disponueshme më parë.  

Ndërkombëtarisht, Bitcoin ofron një mundësi tërheqëse për ata që përndryshe nuk mund të kenë mundësi të përdorin fonde një mënyrë të re për të arritur në pjesën tjetër të botës. Shtë për këto arsye që blerësit më të mëdhenj të Bitcoin kanë qenë në Kinë – një rajon ku qytetarët anashkalojnë kontrollet e monedhës që i bëjnë ata të mos marrin kapital jashtë vendit.

Bitcoin gjithashtu mund të përdoret për dhurime anonime nga organizata që mund të mos miratohen nga qeveritë lokale. Për shembull, të drejtat e LBGT, aborti, kundërshtimi politik, etj., Të gjitha kanë mundësinë të gjejnë mbështetje përmes cryptocurrency.

Kur investoni në Bitcoin dhe monedhat e tjera kriptocokrate, një problem i zakonshëm është kur një ICO (Oferta Paraja e Parasë) bllokon investimet nga vendi juaj i banimit. Vende si SH.B.A., Kina, Izraeli dhe Singapori kanë rregulla shumë të rrepta, ndoshta edhe të vjetëruara të investimeve. Sidoqoftë, një zgjidhje e thjeshtë për të anashkaluar geo-bllokimin është përdorimi i një shërbimi VPN si SaferVPN.

Si të përdorni Bitcoin për të paguar për SaferVPN

Në SaferVPN ne vlerësojmë privatësinë tuaj dhe sigurinë në internet, prandaj ne ju ofrojmë gjithashtu këtë mundësi për pagesa.

Përdorimi i VPN për Bitcoin lejon të njëjtin nivel të sigurisë dhe kriptimit që shpesh kërkohet nga përdoruesit e VPN. Përdorimi i Bitcoin ofron një nivel të rritur të sigurisë dhe anonimitetit në krahasim me informacionin e kartës së kreditit ose Paypal. Pagesat e Bitcoin përfitojnë gjithashtu nga konsumatorët, duke i lejuar ata të kalojnë tarifat 2-3% të ngarkuara zakonisht nga kompanitë e kartave të kreditit.

Thjesht zgjidhni planin që i përshtatet më së miri nevojave tuaja dhe thjesht zgjidhni Bitcoin në faqen e pagesave. Sa e lehtë është kjo?

Nëse nuk jeni regjistruar akoma, provoni tani SaferVPN falas!

Edhe nëse nuk e keni konsideruar një investim në Bitcoin, mund të jeni të sigurt se identiteti juaj është i sigurt me ne.

Cilat janë mendimet tuaja për Bitcoin? Ndani mendimet tuaja në pjesën e Komente më poshtë!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map