Festivalet e Muzikës Verore: Jini të kujdesshëm ndaj Vendeve të Lidhura Falas WiFi

falas wifi lidh festivalet muzikore verore


Festivalet e Muzikës Verore janë bërë seritë më të pritura të koncerteve në botë. Edhe me mungesën e dusheve, rregullimet e duhura të gjumit dhe motin potencialisht të tmerrshëm, një nga prioritetet më të larta të pjesëmarrësve në festival është gjetja e një lidhje WiFi. Por vendet e lira të lidhjes WiFi mund të jenë të rrezikshme. Lexoni më tej për të zbuluar se si të përfitoni nga këto zona pa tel –me siguri!

Festivalet muzikore mund të variojnë nga shkëmbi alternative deri tek elektro pop-i i fundit. Ju keni dëgjuar ndoshta për Coachella, Bonnaroo, Tommorowland dhe shumë më tepër. Por, çfarë është një gjë gati se të gjithë kanë të përbashkët? Shumica e turmës do të kërkojnë një vendndodhje falas të lidhjes WiFi.

Kur po përpiqeni të kufizoni përdorimin e të dhënave, kështu që nuk përfundoni të paguani një krah dhe këmbë kur të ktheheni në shtëpi, njerëzit janë më shumë sesa të gatshëm të vendosin sigurinë e tyre në prapambetësi dhe tregtojnë intimitetin për qasje të pakufizuar në internet. Por ajo që mund të jetë kaq e rrezikshme në lidhje me vendet pa lidhje të WiFi-së?

Në këtë blog, ne do t’ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini pse këto pikat e nxehta mund të jenë të rrezikshme dhe si akoma mund të përfitoni prej tyre, në mënyrë të sigurtë!

Cfarë mund të jetë kaq e rrezikshme?

Këto ngjarje festive, plot muzikë live, miq dhe festa krijojnë një përvojë unike për pjesëtarët e festivalit. E vetmja gjë që mund t’i bënte ata edhe më mirë? Shtimi i pikave të lëvizshme, ku njerëzit mund të gjejnë vendndodhje falas të lidhjes WiFi! Tingëllon shkëlqyeshëm, apo jo?

Epo, është! Kush nuk dëshiron të jetë në gjendje të rrëmbejë miqtë e tyre në shtëpi dhe të postojë kohën e tyre të mrekullueshme në Instagram? Edhe pse këto pika të lëvizshme janë të përshtatshme, ekzistojnë disa arsye që duhet të mbeteni pak skeptik.   

Këto pika të nxehta wireless paraqesin dy mundësi:

  • Lidhje falas WiFi mund thjesht të ngrihet nga një individ ose një vend bujar i cili është i gatshëm të ofrojë qasje WiFi falas për një turmë të madhe.
  • Një mundësi më pak e favorshme është që pikat e nxehta mund të vendosen nga dikush që po intereson personalisht në mesazhet, emrat e përdoruesve, fjalëkalimet, informacionin bankar dhe detaje të tjera, për të cilat nuk mund të dëshironi që një i huaj të ketë qasje në.

Lexoni më tej për të zbuluar se si mund të jeni në gjendje të dalloni këto lidhje të rrezikshme dhe si mund të mbroheni. Pavarësisht nëse është “thjesht në rast” ose “ju jeni një duck me fat që keni bërë” – ia vlen plotësisht të jesh i sigurt sesa të vjen keq!  

Afarë do të thotë në të vërtetë një lidhje e lirë Wifi

Shumë rrjete WiFi kërkojnë regjistrim për t’iu qasur atyre, përfshirë kërkimin e emrit, moshës, adresës së emailit dhe numrit të telefonit. Realisht, ofruesit fitojnë nga ofrimi i këtyre shërbimeve “falas” nga duke shitur letrat kredenciale te marketerët.

TIP: Nëse me të vërtetë dëshironi ta mbani lidhjen tuaj falas, konsideroni krijimin e një adrese të veçantë falas të emailit WiFi – një hapësirë ​​të sigurt për spam që nuk do të duhet ta kontrolloni kurrë!

Mjaft e thjeshtë! Por një lidhje WiFi falas mund të jetë më e keqe sesa një marifet reklamuese. Në të vërtetë, 25% e të gjitha pikave publike të Wi-Fi janë zbuluar të jenë joshëse për hakerat.

Canfarë mund të bëjnë hackerët në Festivalet e Muzikës?

Rrjetet e pasigurta publike WiFi janë një strehë për hakerat që marrin pre ku turmat mblidhen për të marrë një lidhje interneti – duke e bërë festivalet e muzikës verore një port për aktivitetin e hakerave.

Evenshtë edhe më e lehtë nga sa mendoni. Për më pak se 100 dollarë, hakerat mund të krijojnë një ruter të thjeshtë që tërheq kërkuesit e lidhjeve falas WiFi, duke u dhënë atyre shikueshmëri të plotë të informacionit tuaj të ndjeshëm dhe personal.  

Meqenëse WiFi falas nuk është i koduar, hakerat mund të lehtë Shiko çdo goditje e vetme e tastit që shkruani. Kjo përfshin çdo fjalëkalim, çdo email, mesazh dhe çdo pjesë të të dhënave që transmetoni.

Aboutfarë lidhje me lidhjen falas Wifi të siguruar nga Festivali?

Fatkeqësisht, WiFi i rremë publik, një vendndodhje WiFi që duket se është e ligjshme, por në të vërtetë është vendosur nga një haker për të përgjuar informacionin tuaj, nuk është vetëm një shqetësim i vërtetë, por mund të jetë mjaft i vështirë për të deshifruar!

Në vend që të hakeroni në pajisjen tuaj, është shumë e lehtë për të joshur të pranishmit e padëshiruar përmes një pike hyrjeje mashtruese – një lidhje që imiton një pikë të nxehtë publike Wi-Fi. Kjo lejon hakerat të vjedhin ndonjë nga informacionet tuaja personale të transmetuara.

Këto vende pa lidhje WiFi kanë një tregues kryesor: ato thjesht kopjoni emrat e domenit publik dhe shtoni një fjalë të vetme goditje: Falas.

Për shembull, Coachella po ofron qasje falas WiFi publik gjatë ngjarjes së tyre. Mund të prisni të shihni një “Wi-Fi Falas Coachella” që zgjat rreth tërheqjes së viktimave në një pikë hyrjeje mashtruese.

Si të siguroni lidhjen tuaj – automatikisht

Në mënyrë që të ndihmojmë në luftën kundër vjedhjes në internet, ne kemi zhvilluar një tipar të ri automatik të sigurisë WiFi automatike. Tani i disponueshëm për të gjitha aplikacionet tona, aplikacioni ynë ju lejon të shfletoni menjëherë dhe me siguri lidhjet e lira WiFi!

SaferVPN automatikisht e lidh pajisjen tuaj me një kanal të sigurt, në nivelin bankar 256-bit encryption VPN (Virtual Private Network) kanalit sapo të lidheni me një lidhje Wi-Fi të pasigurt. Ju nuk duhet të lidheni me VPN!

Sapo telefoni juaj të lidhet me një pikë të nxehtë WiFi publik të pasigurt, do të mbroheni automatikisht nga vjedhjet e identitetit në internet dhe kërcënimet ndaj sigurisë në internet – pa pasur nevojë të bëni një gjë!

Shijoni paqen e mendjes që mund të shfletoni në internet me siguri në çdo kohë, në çdo vend.

Lidhje falas Wifi - Wi-Fi automatik

Si një VPN ju mban të mbrojtur

Nëse nuk ju pëlqen ideja e një të huaji të gabuar që vjedh hyrjet tuaja personale dhe detajet e kartës së kreditit, ne e kuptojmë plotësisht. Kur përdorni një shërbim VPN, mund të lidheni me një server të largët dhe të drejtoni trafikun tuaj përmes një rrjeti të sigurt. Kjo ju lejon të shfletoni uebin me një lidhje plotësisht të mbrojtur. Kjo i mban të gjitha të dhënat tuaja personale dhe informacionin e ndjeshëm të sigurt dhe të shëndoshë.

A jeni gati të merrni sigurinë WiFi automatikisht? Shikoni tonë gjykim falas 24-orësh ose pajtohuni në një plan sot! Me një garanci të kthimit të parave 14-ditore, nuk keni asgjë për të humbur!

Shfletim i lumtur i sigurt!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map