10 Fakte të habitshme të historisë së Internetit

njeri aziatik që përdor kompjuter në kafene


Ju po përdorni internetin tani, por a e dini se nga erdhi ai (dhe të gjitha aplikacionet që përdorni çdo ditë)? Lexoni për 10 nga faktet tona të preferuara të historisë së Internetit – dhe mësoni rreth disa prej “historive” të habitshme të origjinës së World Wide Web.

Infographic: Top 10 Tregimet me origjinë në Internet

Infografik: 10 tregimet më origjinale të habitshme të Internetit

1. Steve Jobs indirekt ndihmoi në krijimin e Internetit.

Pasi u largua nga Steve Jobs nga Apple në 1985, ai krijoi kompjuterin NeXT. Nuk shitet mirë, por në vitin 1989, ai ia shiti një programistit të ri.

Ky programues ka ndodhur të jetë Tim Berners-Lee, shpikës i World Wide Web. Berners-Lee po punonte në organizatën kërkimore CERN në Zvicër, ku shkencëtarë nga e gjithë bota u mblodhën për të bashkëpunuar për inovacionin më të lartë.

Por me secilin shkencëtar që sillnin kompjuterët dhe programet e tyre, ata nuk do të ishin në gjendje të përdorin lehtësisht punën e njëri-tjetrit. Berners-Lee kuptoi se ai mund të krijojë një program që do t’i lejojë njerëzit të shkëmbejnë informacione:

Ne kemi blerë një makinë të ftohtë, kompjuterin NeXT. NeXT ishte një makinë e bërë nga Steve Jobs kur u nxorr nga Apple … ajo kishte një frymë të mrekullueshme për të, një mjedis me të vërtetë zhvillues të mirë … Kur e hapët atë, ju morët një mesazh të para-regjistruar nga Steve që thoshte: ‘Mirësevini në tjetri. Kjo nuk ka të bëjë me llogaritjen personale. Bëhet fjalë për “llogaritjen ndër-personale”. Ishte perfekt për hartimin e uebit.

Në vitin 1989, Berners-Lee mori këtë frymëzim në mbarë botën, duke propozuar një rrjet global kompjuterash që shpërndanin informacionin përmes “World Wide Web”. Ai publikoi faqen e parë të internetit më 6 gusht 1991, dhe dukej kështu:

berners-lee e parë në faqen e internetit

2. Shpikësi i postës elektronike u përpoq ta mbante një sekret.

Në 1971, i diplomuari i MIT, Ray Tomlinson ndihmoi në ndërtimin e ARPANET (pararendësi i Internetit). Në ato ditë, mesazhet mund të dërgoheshin vetëm për ata që përdorin të njëjtin kompjuter të saktë. Me iniciativën e tij, Tomlinson shkroi një program që lejonte njerëzit të dërgonin mesazhe në mes i ndryshëm kompjuterë – dhe e kanë shpikur email-in në proces.

Në fillim, Tomlinson nuk besonte që “@” të ishte një punë kaq e madhe. Në fakt, ai i tha një prej kolegëve të tij: “Mos i thuaj askujt! Kjo nuk është ajo për të cilën supozohet të punojmë. ” Kjo mund të jetë arsyeja pse ai nuk e ruajti emailin e parë që ai dërgoi ndonjëherë, as nuk mund të kujtonte përmbajtjen e tij – ai besonte se ishte ndoshta “diçka si QWERTYUIOP” (për shkak të paraqitjes së tastierës).

Sot, më shumë se tre miliardë email dërgohen çdo ditë, historia e Internetit nuk ka qenë e njëjtë që nga ajo kohë!

3. GIF-et emërtohen fjalë për fjalë pas gjalpit të kikirikut.

Steven Wilhite njihet si shpikësi i GIF – ato imazhe të animuara që i shihni kudo në internet. Kur vendosi për shqiptimin e shpikjes së tij, Wilhite tha se me dashje zgjodhi t’i bënte jehonë markës amerikane të gjalpit të kikirikut, pasi punonjësit e tij të tjerë CompuServe shpesh thoshin (duke iu referuar reklamave televizive të Jif): “Zhvilluesit e zgjedhur zgjedhin GIF (xif).”

Në fakt, edhe sot e kësaj dite, Wilhite ende insiston që krijimi i tij të shqiptohet me një “G.” të butë.

GIF në të vërtetë qëndron për Format Grafik të Internetit. Shtë një skedar imazhi që është i ngjeshur për të zvogëluar kohën e transferimit dhe është krijuar për të ndihmuar projektuesit dhe inxhinierët e uebit të ngarkojnë animacionet në modemet e hershme të shkollës së vjetër dhe shfletuesit e internetit. Pas ditës, një video dy minutëshe në të kundërt mund të ketë nevojë për rreth 40 minuta buffering!

4. “Mosfunksionimi i veshjeve” i Janet Jackson, frymëzoi YouTube.

Performanca e Janet Jackson në Superbowl 2004 mund të jetë një nga momentet më të mëdha virale të fillimit të viteve 2000. Por me siguri do të mbeteni të mahnitur të dëgjoni që kjo fiasko nxiti më shumë sesa dramë tabloid – ajo frymëzoi krijimin e një prej platformave më të njohura botërore UGC (përmbajtje të krijuar nga përdoruesi). 

Jawed Kim, asokohe punonjës i PayPal, u përgjigj se humbi shfaqjen e pjesës së parë, dhe ai nuk ishte në gjendje të gjente ndonjë video të momentit në internet. Kjo ngjalli frymëzimin për të dhe dy kolegët e tij Steve Chen dhe Chad Hurley për të krijuar një sit ku përdoruesit mund të ngarkonin videot e tyre – të cilat ne i njohim si YouTube.

Videoja e parë, e cila paraqet bashkëthemeluesin Jawed Kim në kopshtin zoologjik San Diego, u ngarkua në 23 Prill 2005.

Që atëherë, YouTube ka mbledhur mbi 1 miliard përdorues dhe aktualisht shikon mbi 300 orë video të ngarkuara çdo minutë. Këto video kanë prezantuar yje të panumërta në rritje dhe momente të paharrueshme, që ngrohin zemrën, qesharake dhe që ndryshojnë jetën. Dhe të mendosh – gjithçka mund të mos ketë ndodhur pa një “mosfunksionim të veshjet”.

5. Facebook zbret nga një sit “i nxehtë apo jo”.

Në vitin 2004, studentit të Harvardit Mark Zuckerberg iu ndalua hyrja në internet e Harvardit pas krijimit të tij në faqen e diskutueshme “FaceMash”. Në modë mjaft të mërzitur, FaceMash “masakroi” fytyrat e studentëve krah për krah dhe i le vizitorët të zgjedhin se kush ishte “i nxehtë” ose “jo”.

Për të marrë imazhet për të populluar faqen e tij, Zuckerberg hoqi “facebooks” që Harvard mbajti për të ndihmuar studentët të identifikojnë njëri-tjetrin. Si rezultat, FaceMash u mbyll menjëherë. Por ajo vërtetoi se sa kërkesa kishte për një sit universale “social”.

Dhe megjithëse ishte jetëshkurtër, frymëzoi krijimin e faqes së tij të rradhës: “Facebook”.

Kur Zuckerberg mbaroi faqen e tij – tani i njohur thjesht si “Facebook” – ai e vendosi atë në një listë postimesh universitare që arriti në 300 njerëz. Brenda 24 orësh, siti kishte nga 1.200 deri në 1.500 regjistrues.

Faqja kryesore e FacebookFaqja kryesore e Facebook. Mund ta vini re Al Pacino?

Shpejtësia e sotme dhe Zuckerberg ka zgjeruar rrjetin e tij social në përmasa masive. Facebook tani ka mbi 2.27 miliardë përdorues aktivë mujorë në të gjithë botën – duke e bërë atë një pjesë tepër të rëndësishme të historisë së Internetit.

6. Twitter doli nga një “hackathon”.

Në vitin 2006, një kompani e quajtur Odeo, e cila u themelua si një platformë podcasting, po dështonte për shkak të mungesës së rritjes dhe investitorëve. Kështu që ata vendosën të fillojnë të mbajnë “hackathons” në të gjithë kompaninë për të gjeneruar disa ide.

Një nga këto ide ishte Twttr.

Ideja që qëndron pas Twttr, e prezantuar nga shokët e kompanisë Jack Dorsey, Noah Glass dhe Florian Weber, ishte një sistem ku mund të dërgonit një tekst në një numër dhe ai do të transmetohej për të gjithë miqtë tuaj. Twttr evoluar në Twitter – i cili tani është një nga shërbimet më të njohura të rrjeteve sociale, ku përdoruesit mund të dërgojnë dhe të postojnë mesazhe me 280 karaktere përmes “cicërimave”.

Në orën 9:50 të mëngjesit në PST në 21 Mars 2006, Dorsey publikoi mesazhin e parë në Twitter: “thjesht vendosja twttr tim.”

doza e parë e cicërimësTweet-i i parë ndonjëherë.

Sot, shërbimi ka më shumë se 330 milion përdorues aktivë që postojnë më shumë se 500 milion tweet në ditë. Jo shumë i guximshëm për një “hackathon!”

7. Instagram lindi nga një aplikacion i dështuar i quajtur “Burbn”.

Frymëzuar nga suksesi i Foursquare, Burbn ishte një aplikacion i bazuar në vendndodhje iPhone i zhvilluar nga Kevin Systrom dhe Mike Krieger. Ai i lejon përdoruesit të kontrollojnë në vende të caktuara, të bëjnë plane për check-in e ardhshëm, të fitojnë pikë për t’u varur me miqtë dhe të postojnë fotografi të takimeve. 

Aplikacioni nuk pati sukses. Por themeluesit bënë një vëzhgim shumë të rëndësishëm – njerëzit nuk e përdorën fare funksionin e kontrollit. Në vend të kësaj, ata ishin duke përdorur ndarja e fotografive.

Kështu, në vitin 2010, lindi Instagram. Systrom dhe Krieger krijuan aplikacionin e lehtë për t’u përdorur për të aplikuar filtra të lezetshëm dhe për të shkëmbyer fotografi. Postimi i parë në Instagram i ngarkuar ishte i qenit Dolly, qeni i Systrom.

postimi i parë në instagram

Me fat për të, tani ajo madje ka edhe profilin e saj në Instagram. Sot ajo është një nga një miliardë përdorues aktivë mujorë në Instagram që marrin dhe filtrojnë fotot e tyre të shkëlqyera.

Sa për themeluesit, Instagram-i përfundimisht u shit për 1 miliard dollarë para dhe aksione, duke kujtuar të gjithë ne që të kërkojmë mundësi për sukses në vazhdën e dështimit!

8. Wikipedia doli nga një projekt anësor i një personi që varet nga kodifikimi.

Jimmy Wales, një drejtor hulumtimi për një firmë të agoikagos, ishte aq i varur në internet sa që e kaloi kohën e tij të lirë duke shkruar kode kompjuterike. Pasioni i tij përfundimisht çoi në krijimin e një prej vendeve më të njohura në internet: Wikipedia.

Frymëzuar nga oferta fillestare publike e Netscape, Uellsi la karrierën e tij në financa për t’u bërë një sipërmarrës në Internet. Ai filloi me një enciklopedi të shqyrtuar vetëm nga peer, të quajtur Nupedia në vitin 2000. Ai më pas filloi krijimin e një enciklopedie të re me ndihmën e softuerit Wiki të përqendruar në bashkëpunim. Kjo do të thoshte se kushdo mund të kontribuojë, duke lejuar një shtrirje dhe potencial të pakufizuar.

Sot, Wikipedia është në dispozicion në 303 gjuhë. Versioni i tij në anglisht ka mbi 5.700,000 artikuj dhe 35,000,000 përdorues.

Redaktimi më i hershëm i mbijetuar në bazën e të dhënave aktuale të Wikipedia.Redaktimi më i hershëm i mbijetuar në bazën e të dhënave aktuale të Wikipedia.

9. Google pothuajse u quajt “BackRub”.

Në 1995, Sergey Brin, një student 21-vjeçar i diplomuar në Stanford, u caktua të tregojë Larry Page, një student 22-vjeçar të ardhshëm, rreth kampusit. “Mendova se ai ishte shumë i bezdisshëm,” tha Faqja për Brin. Brin u ndje në mënyrë të ngjashme: “Ne të dy gjetëm njëri-tjetrin të padurueshëm … Por ne e themi atë pak me shaka. Natyrisht kemi kaluar shumë kohë duke biseduar me njëri-tjetrin, kështu që kishte diçka atje. Ne kishim një lloj gjëje të çuditshme. “

Fillimisht, Larry Page dhe Sergey Brin krijuan një motor kërkimi të quajtur BackRub. Motori i kërkimit operoi në serverët Stanford për më shumë se një vit, por duhej të mbyllet pasi mori shumë gjerësi bande.

Page dhe Brin më pas kthyen vëmendjen e tyre për ndërtimin e një motori të ri kërkimi: Google. Emri është një shfaqje me fjalën “googol”, një term matematikor për numrin e përfaqësuar nga numri 1 i ndjekur nga 100 zera. Numri pasqyron më tej misionin e tyre për të organizuar një sasi informacioni në dukje të pafund në internet.

Faqja kryesore e GoogleFaqja kryesore e Google nga 1998.

Sot, Google përpunon mbi 40,000 pyetje kërkimi çdo sekondë, 3.5 miliardë kërkime në ditë dhe 1.2 trilion kërkime në vit. Dhe është më shumë sesa thjesht një motor kërkimi – është një ofrues i postës elektronike, harta interaktive botërore, shërbimi i përkthimit, mjet krijimi i dokumenteve, platforma cloud dhe shumë më tepër.

Lyshtë interesante, edhe me të gjithë përdoruesit dhe kërkimet, 16 deri në 20 përqind e kërkimeve që Google merr çdo ditë nuk kanë qenë kurrë Googled më parë. 

10. Teknologjia VPN daton nga vitet 1990.

Në mesin e viteve 1990, Gurdeep Singh-Pall, një inxhinier softuerësh në Microsoft, ndihmoi zhvillimin e një teknologjie të quajtur PPTP: protokoll tunelizimi nga peer-to-peer.

PPTP lejoi që një kompjuter të krijojë një lidhje të sigurt ose “tunel” në një server të largët dhe ishte thelbësore për kompanitë si Microsoft të krijojnë lidhje private me rrjetet e tyre të punës nga lokacione të largëta.

Ky ishte fillimi i historisë së VPN siç e njohim ne. Sot, me ndarjen e Internetit bazuar në vendndodhjen gjeografike dhe rritjen e vetëdijes për mbikëqyrjen e qeverisë në internet, kjo teknologji është bërë gjerësisht e popullarizuar në tregun e konsumit. Rreth 410 milion njerëz në të gjithë botën përdorin VPN (rrjete virtuale private) për të shfletuar në internet në mënyrë të sigurt, të sigurt dhe në mënyrë anonime.

Me një VPN, përdoruesit mund të mbrohen nga ndjekja e palëve të treta, agjensitë qeveritare, snoopers dhe hakerat. Ata gjithashtu mund të anashkalojnë censurimin e Internetit dhe / ose gjeo-kufizimet për të hyrë në faqet e tyre të preferuara, duke transmetuar argëtim dhe platformat e mediave sociale.

Këto janë vetëm disa nga faktet tona të preferuara për historinë e Internetit. Për më shumë përmbajtje në lidhje me World Wide Web, VPN, truket në internet dhe lajmet në internet, na ndiqni në Facebook, Twitter dhe Instagram!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map