Zhbllokoni Telegramin me një VPN | Как Обойти Блокировку Telegram

Zhbllokoni Telegram Rusi


Aplikacioni i mesazheve të koduar Telegram është nën zjarr në Rusi. Legjislacioni qeveritar lejon autoritetet ruse të pushtojnë në mënyrë liberale intimitetin e qytetarëve rusë – duke e bërë kriptimin e fundit nga fundi të Telegram në kundërshtim me ligjin rus. Për të qenë në përputhje, Telegram do të duhej t’i bënte bisedat e përdoruesve të lexueshme nga qeveria. Pra, si e zhbllokoni Telegramin në Rusi?

Këtu keni një udhëzues hap pas hapi se si të zhbllokoni Telegramin, pavarësisht se ku jeni.

Rregullatori për media i qeverisë ruse ka kërkuar të bllokojë aplikacionin për refuzimin e saj për t’i dhënë Shërbimit Federale të Sigurisë (FSB) qasje në prapavijë të mesazheve të koduara. Themeluesi dhe drejtori i përgjithshëm i Telegramit, Pavel Durov nuk ka pranuar të respektojë ato që ai i ka cilësuar si “ligje që nuk pajtohen me politikën e privatësisë së Telegramit”. Ai shtoi më vonë, “Privatësia nuk është për shitje dhe të drejtat e njeriut nuk duhet të rrezikohen nga frika ose lakmia.”

Durov, vetë një mërgimtar rus, gjithashtu u kishte rekomanduar përdoruesve të Telegram që të përdorin një VPN, pasi “kompania nuk mund të japë një garanci 100% të disponueshmërisë së shërbimit pa VPN.” Fuditërisht, aplikacioni i mesazheve është shumë i dashur në mesin e elitave të Rusisë dhe zyrtarëve të lartë, të cilët e përdorin atë për të porositur njëri-tjetrin dhe për të kontaktuar gazetarët. Mbyllja e saj çoi në një situatë pak surreale, në të cilën zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov organizoi një telefonatë në konferencë për shtyp duke përdorur aplikacionin dhe më pas njoftoi se ata do të fillojnë të përdorin një aplikacion të ndryshëm për të kontaktuar gazetarët. Njerëzit që pretendojnë të jenë të brendshëm të Kremlinit shpesh publikojnë rrjedhje anonime VPN – besueshmëria e të cilave ndryshon – duke përdorur kanale Telegram.

Ky vendim i ri pason projekt-ligjin Ban VPN Ban ’të miratuar nga Putini dhe parlamenti rus, me qëllim që të forcojnë krahët e VPN-së në përputhje me ligjet e censurës së Rusisë. Kjo do të thotë, çdo faqe në internet e cila aktualisht është në listën e zezë nga Roskomnadzor, mbikëqyrësi i komunikimit në Rusi, nuk do të jetë i arritshëm edhe përmes VPN-ve të aprovuara.

Në mënyrë që të anashkaloni ndalimin Telegram DHE ndalimin VPN, këtu është një udhëzues hap pas hapi në anglisht dhe rusisht:

A ndikon Ban VPN i Rusisë në SaferVPN?

Deri më tani, rusët janë ende në gjendje të regjistrohen për shërbimet tona dhe të hyjnë në rrjetin tonë. Nëse qeveria ruse vendos që të kapë serverët tanë ose të kërkojë metadata personale të mbledhura tek përdoruesit, ne nuk do të jemi në gjendje ta zbatojmë sepse ne kurrë nuk mbledhim ose ruajmë asnjë nga të dhënat private të përdoruesit tanë. Ju nuk mund të mbledhni atë që thjesht nuk ekziston.

Në SaferVPN, ne besojmë se liria e Internetit do të thotë qasje e plotë, e pakufizuar për të gjithë. Ashtu si Telegram, kjo do të thotë ne nuk do të respektojmë censurimin rus ose të zbatojë standardet e përcaktuara nga Regjistri i unifikuar i informacionit të ndaluar. Ne duhet të qëndrojmë të fortë dhe të luftojmë këtë shpërdorim të të drejtave themelore të njeriut.

Anashkaloni censurimin rus – Udhëzues hap pas hapi (Anglisht) & Russian)

Këtu është udhëzuesi përfundimtar i SaferVPN për të anashkaluar goditjen e qeverisë ruse në shërbimet e mesazheve Telegram:

 1. Para së gjithash, regjistrohuni tek SaferVPN këtu. Ju madje mund të përdorni Bitcoin për të paguar një pajtim nëse dëshironi të mbeteni edhe më anonim.
 2. Shkarkoni VPN në pajisjen tuaj të preferuar. Këtu në SaferVPN mund të përdorni deri në pesë pajisje për një llogari.
 3. Identifikohuni dhe lidheni me një server VPN jashtë Rusisë. Ne ju rekomandojmë një server që është më i afërt me vendndodhjen tuaj aktuale – kështu që Polonia ose Finlanda do të funksionojnë mirë.
 4.  Zhbllokoni Telegram dhe faqet e internetit të tjera të bllokuara dhe aplikacionet ndërsa VPN juaj po funksionon në sfond

Zhbllokoni Telegram me Qasje në Ueb

https://web.telegram.org

Zhbllokoni Telegram Rusi

Së pari hyni në SaferVPN dhe lidheni me një server jashtë Rusisë. Ne rekomandojmë një server që është më i afërti me vendndodhjen tuaj aktuale, si Polonia ose Finlanda, për shembull.

Pasi të jeni lidhur, hapni shfletuesin tuaj të internetit dhe vizitoni https://web.telegram.org

Përndryshe, ekzistojnë një numër i platformave të tjera Telegram të bazuara në internet që mund të përdorni:

PërshkrimURL
Versioni në internet në internet (i pritur në serverët Telegram)https://web.telegram.org/
Versioni në internet në internet (i pritur në faqet e GitHub)https://zhukov.github.io/webogram
Versioni në internet në internet (i pritur në serverin jozyrtar)http://www.telegramchat.nl
Dyqani në internet ChromeShkarkim në Chrome Webstore
Firefox & Firefox OS MarketplaceShkarkoni në Tregun e Firefox-it

Zhbllokoni Telegram në telefonin tuaj

 1. Regjistrohu në SaferVPN, pastaj shkarkoni aplikacionin në telefonin ose tabletin tuaj.
 2. Zgjidhni një server VPN jashtë Rusisë. Ne ju rekomandojmë një server që është më i afërt me vendndodhjen tuaj aktuale – kështu që Polonia ose Finlanda do të funksionojnë mirë.
 3. Hapni Telegram dhe futuni në llogarinë tuaj. Do të shihni që funksionon njësoj sikur të ishit në një vend që e rrjedh atë lirshëm!

Как Обойти Блокировку Telegram Российской Цензурой – Шаг за Шагом

SaferVPN ka riparuar informacionin mbi instalimin dhe transferimin e Telegramit Российской цензурой:

 1. Сначала зарегистрируйтесь в нашем сервисе здесь. Если вы хотите сохранить анонимность, вы сможете оплатить подписку на наш сервис Биткойном.
 2. Vëzhgoni dhe shikoni VPN-në mbi ndërtesat, fotot e fotografisë.
 3. Залогиньтесь и подключитесь к любому VPN серверру за пределами России. Мы рекомендуем географски близкий на вам сервер, например Польша или Финляндия.
 4. Пока вы подключены на VPN, мессенджер Telegram dhe të tjera обычно заблокированные сайты и применая ќе останаться полностью разблокированными.

Обойти блокировку Telegram через веб-верзию

Zhbllokoni Telegram Rusi

Сначала залогиньтесь и подкалючитесь к любому VPN серверру за пределами России. Мы рекомендуем географски близкий на вам сервер, например Польша или Финляндия.

Затем зайдите на разблокированную веб-version Telegram: https://web.telegram.org

Разблокировать Telegram на вашем Телефоне

 1. Reklamim për SaferVPN, për vlerësimin e zbatimit të një telefoni ose planifikoni.
 2. Залогиньтесь и подключитесь к любому VPN серверру за пределами России. Мы рекомендуем географски близкий на вам сервер, например Польша или Финляндия.
 3. Запуште Telegram и залогиньтесь. Теперь Telegram puneет как будто нет постојх блокировок!

Si Mund të Ndihmojmë: Komuniteti Global Përfshihet

Edhe pse qeveritë autoritare, si Rusia, mund të dëmtojnë rëndë të drejtat e njerëzve të tyre, në një botë të globalizuar, ka shumë mënyra që ata nga ne, nga jashtë mund të përfshihen dhe të bëjnë një ndryshim.

Ka disa rrugë, duke përfshirë:

 1. Duke u kërkuar qeverive tona të ndalojnë mbështetjen e regjimeve shtypëse.
 2. Duke u mbledhur bashkëqytetarët tanë për të mbrojtur për ata pa zë.
 3. Ndjekja dhe shkëmbimi i tregimeve për të përhapur vetëdijen për abuzimet e të drejtave të njeriut.
 4. Duke forcuar mbështetjen tonë duke ndjekur dhe mbështetur aktivistë në internet.

Bizneset dhe ofruesit e teknologjisë gjithashtu mund të ndihmojnë, duke ofruar burimet dhe inovacionet e tyre.

#UnblocktheWeb, për shembull, një partneritet me ofruesin VPN, SaferVPN dhe platformën e mbledhjes së të drejtave të njeriut, Movements.org, u siguron aktivistëve në shoqëritë e mbyllura me qasje falas në VPN dhe intimitet të vlefshëm në internet. Teknologjia VPN (Virtual Private Network) u lejon netizhentëve të kriptojnë aktivitetet e tyre në internet dhe të fshehin IP adresën e tyre aktuale, në mënyrë që ata të mund të shfletojnë uebin të sigurt nga monitorimi i qeverisë, dhe të qasen në përmbajtje të censuruar lirisht.

Iniciativat si këto, janë vetëm një hap përpara, në një luftë shumë të rëndësishme.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map