Rusia VPN Ban: Youfarë duhet të dini

Rusia VPN Ban - SaferVPN


Më 1 nëntor, ndalimi i Rusisë VPN po hyn në fuqi. Anydo VPN që nuk respekton kufizimet aktuale të Internetit do të ndalohet. Motorët e kërkimit gjithashtu përballen me sanksione edhe për shfaqjen e rezultateve në vendet e kufizuara.

Vendosja e kufizimeve në internet për VPN shkon kundër asaj që shumë VPN synojnë të sigurojnë: qasje të pakufizuar në internet, shfletim anonim dhe aftësi për të kapërcyer gjeo-kufizimet si ato në vend në Rusi.

Por cili është ndalimi i Rusisë VPN? Çfarë do të thotë? Këtu janë saktësisht ato që mund të prisni nga këto kufizime të reja.

Farë është ndalimi i Rusisë VPN?

Qeveri të ndryshme nëpër botë kanë kufizuar qasjen në internet ndërsa monitorojnë në mënyrë të paligjshme qytetarët e tyre. Ndërsa Kina dhe Rusia po bëjnë rregulla të mëtutjeshme të censurës dhe bllokojnë shërbimet e Rrjetit Virtual Privat (isfarë është një VPN?), Mbi një miliardë njerëz po humbasin aftësinë për të anashkaluar ligjet e censurës dhe për të hyrë në internet të hapur, gjithashtu ata nuk kanë një mundësi për të fshehur adresën e tyre IP.

Sidoqoftë, ndalimi nuk vlen të gjithë VPN, vetëm ato që nuk respektojnë kufizimet e censurimit të Rusisë. 

Rusia tërhiqet nga VPN ndërsa censura në internet rritet dhe liri e shprehjes vuan. Klikoni për të Tweet

Ligji i ri: Doesfarë do të thotë?

Projekt-ligji i ri i miratuar nga Putin dhe parlamenti rus është më shumë sesa thjesht një “ndalim” për VPN-të. Në vend të kësaj, ndryshimi ka për qëllim shërbimet e VPN me forcë në përputhje me ligjet e censurës së Rusisë. Kjo do të thotë, çdo faqe në internet e cila aktualisht është në listën e zezë nga Roskomnadzor, mbikëqyrësi i komunikimit në Rusi, nuk do të jetë i arritshëm edhe përmes VPN-ve të aprovuara.

Aktualisht, ISP-të dhe telekomi në Rusi kanë shtuar tashmë këto uebfaqe me listë të zezë të siguruar nga Regjistri i Unifikuar i Informacionit të Ndaluar në muret e tyre të zjarrit. Kjo “listë e zezë” përmban tashmë mbi 100 fusha VPN dhe proxy, sipas Vedomosti.

Si do të zbatohet Ligji i ri?

Shërbimi Federal i Sigurisë (FSB) do të zbatojë rregulloret e pajtueshmërisë për të siguruar identitetin e plotë të VPN dhe pronarët e anonimizerit janë të vetëdijshëm për listat e zeza të censurës së Rusisë. VPN-ve do t’u kërkohet të regjistrojnë shërbimet e tyre në Roskomnadzor brenda 30 ditësh. Ata që nuk arrijnë ta bëjnë këtë, do të bllokohen brenda 24 orëve. Qasja do t’u jepet VPN-ve vetëm pasi të keni përmbushur. Shërbimet e Internetit janë gjithashtu të detyruara të bllokojnë hyrjen në vendet me listë të zezë brenda tre ditëve.

Ndërsa më shumë vende hidhen në këtë bandë të censurimit në internet, ne mund të shikojmë një Internet krejtësisht të ri, të kufizuar në një kohë edhe më të shkurtër nga sa e parashikonim.

Pse të ndaloni VPN-të?

Ndërsa lista e zezë punon për të çmontuar aftësinë e përdoruesve për të hyrë në faqet e internetit të bllokuara nga shtëpia, VPN mund të anashkalojnë censurimin duke ndryshuar adresat IP të përdoruesit dhe duke koduar trafikun e tyre – duke i lejuar ata të përdorin uebfaqe të kufizuara. Për shkak të kësaj, qeveria ruse është përpjekur t’i bëjë përdoruesit t’i përmbahen ligjeve të tyre të censurimit në internet. Si rezultat, Rusia dëshiron të ndalojë dhe bllokojë fushat VPN në mënyrë që përdoruesit të mos mund t’i kërkojnë më ato.

Domenet e vetme VPN që do të mbeten të disponueshme do të jenë ata që bien dakord të filtrojnë rezultatet për përdoruesit, duke mbajtur në vend censurimin e Rusisë. Në SaferVPN, motoja jonë është që Interneti është një pasuri e diturisë dhe një rrjet global që është në pronësi të askujt, për të përfituar gjithkush. Ju mund të prisni që ne të mos jemi në përputhje.

Pra, pse nuk do VPN të pranojnë kushtet?

Nëse ofruesit e VPN bien dakord me rregulloret e reja të Rusisë, ata do të detyrohen të ruajnë komunikime të tëra, jo vetëm metadata, dhe do të duhet t’i sigurojnë Rusisë prapaskenat e enkriptimit. Kjo minon sigurinë e VPN, eliminon besueshmërinë e VPN dhe e bën tërë shërbimin të padobishëm. Edhe LinkedIn është bllokuar për refuzimin për t’i dhënë Rusisë informacionin privat të përdoruesve të mbajtur në serverët rusë.

Fatkeqësisht, pritet që shumë VPN me siguri të respektojnë kufizimet e censurimit të qeverisë ruse. Në fakt, Vedomosti raportoi se shumë VPN me qendër në Rusi kanë filluar tashmë të censurojnë të njëjtën përmbajtje që bëjnë ISP-të.

Një situatë përshkallëzuese

Ne nuk po flasim vetëm për një ndalim të Rusisë VPN këtu. Rusia ka kaluar gjithashtu një ndryshim që kërkon aplikacione për mesazhe për të identifikuar përdoruesit me identitetin e tyre të vërtetë. Kjo përfshin bisedat e enkriptimit nga fundi në fund duke filluar nga 1 janari 2018. Pika? Qeveria ruse do të jetë në gjendje të ndërlidhet me metadata të mbledhura me përdoruesin specifik.

Habitur? Jo ne te vertete. Një ligj i miratuar në vitin 2015 thoshte se shtetasit rusë nuk u lejohet të ruajnë të dhënat personale në serverët jashtë vendit. Gjithashtu, u vendosën rregullore të mëtejshme për blogerët dhe kompanitë e huaja të teknologjisë. Ky ishte vetëm fillimi. Në vitin 2016, ligji Yarovaya kërkon që ISP-të të mbajnë metadata mbi të gjithë klientët për një periudhë jo më të shkurtër se gjashtë muaj – duke lejuar qeverinë ruse të ndërtojë profile të detajuara të qytetarëve.

Kritika ndaj ndalimit të VPN të Rusisë

Trendi i rritjes së censurës dhe sulmeve ndaj lirisë së shprehjes në Rusi është i qartë. Ndalimi i Rusisë VPN është një hap më afër mbikëqyrjes globale të Internetit.

“Me autoritetet ruse gjithnjë e më intolerante ndaj kundërshtimit, teknologjitë që ndihmojnë përdoruesit e internetit të shmangin censurën dhe të mbrojnë privatësinë e tyre janë thelbësore për lirinë e shprehjes në internet. Sot autoritetet i kanë dhënë vetes një instrument për të ndaluar përdorimin e VPN-ve dhe teknologjive të tjera që ndihmojnë njerëzit të përdorin lirshëm informacionin në internet. “ – Denis Krivosheev, zv / drejtor për Evropën dhe Azinë Qendrore në Amnesty International. 

Edward Snowden, bilbilbërësi i NSA-së, gjithashtu ka bërë të qarta pikëpamjet e tij për situatën:

Pavarësisht qoftë nga Kina, Rusia apo kushdo tjetër, duhet të jemi të qartë, kjo nuk është e arsyeshme "rregullim," por një shkelje e të drejtave të njeriut. https://t.co/9iFLNk53M3

– Edward Snowden (@Snowden) 31 korrik 2017

Ndalimi i "i paautorizuar" përdorimi i mjeteve themelore të sigurisë së internetit e bën Rusinë të jetë më pak e sigurt dhe më pak e lirë. Kjo është një tragjedi e politikës.

– Edward Snowden (@Snowden) 31 korrik 2017

A ndikon Ban VPN i Rusisë në SaferVPN?

Deri më tani, rusët janë ende në gjendje të regjistrohen për shërbimet tona dhe të hyjnë në rrjetin tonë. Nëse qeveria ruse vendos që të kapë serverët tanë ose të kërkojë metadata personale të mbledhura tek përdoruesit, ne nuk do të jemi në gjendje ta zbatojmë sepse ne kurrë nuk mbledhim ose ruajmë asnjë nga të dhënat private të përdoruesit tanë. Ju nuk mund të mbledhni atë që thjesht nuk ekziston.

Në SaferVPN, ne besojmë se liria e Internetit do të thotë qasje e plotë, e pakufizuar për të gjithë. Kjo do të thotë ne nuk do të respektojmë censurimin rus ose të zbatojë standardet e përcaktuara nga Regjistri i unifikuar i informacionit të ndaluar. Ne duhet të qëndrojmë të fortë dhe të luftojmë këtë shpërdorim të të drejtave themelore të njeriut.

Zhbllokoni Web-in

Motoja jonë është që Interneti i pa censuruar duhet të jetë i disponueshëm për të gjithë. Në disa nga vendet më shtypëse të botës, qasja e bllokuar në faqet e internetit të veçanta është një dukuri e zakonshme. Liria e internetit nuk vjen lehtësisht. Përpjekjet e aktivizmit politik dhe social janë shkatërruar nga faqet e synimeve të censurës qeveritare si Facebook, YouTube, Twitter dhe më shumë.

Së bashku me Lëvizjet (një platformë duke avancuar të drejtat e njeriut) ne kemi iniciuar Zhbllokoni Web-in, një fushatë për të promovuar lirinë e Internetit dhe për të ndihmuar qytetarët e censuruar të marrin mjetet për t’u shprehur lirshëm në internet. Për të marrë pjesë në fushatë dhe për të dhuruar orë të lirë të intimitetit dhe anonimitetit në internet për njerëzit në regjime shumë të censuruar, gjithçka që duhet të bëni është visit Zhbllokon Webin të mësojmë në lidhje me përpjekjet tona dhe t’i dhurojmë çështjes!

Merrni SaferVPN

Në SaferVPN, ne mbetemi të përkushtuar për privatësinë tuaj në internet. Ne nuk mbledhim ndonjë regjistër, kështu që mund t’ju sigurojmë se nuk do të ndajmë ndonjë nga informacionet tuaja me qeverinë ruse.

Nëse nuk keni ende SaferVPN, merrni një pajtim sot (ne ofrojmë një Garancia e kthimit të parave 30-ditore, nuk keni asgjë për të humbur!) ose provoni SaferVPN falas kështu që ju mund të shijoni paqen e mendjes në internet.

Keni ndonjë feedback, sugjerim ose kërkesë për veçori? Mos ngurroni të na kontaktoni, bëni pyetje në komente dhe bashkohuni me ne në mediat sociale! Ne do të donim të dëgjonim nga ju.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map