Nënë Rusia tërhiqet në intimitetin e Internetit

Përplasja e intimitetit në internet


Qeveria Ruse po shtrëngon censurën në internet dhe po shkatërron privatësinë e internetit. Ngjarjet e fundit kanë çuar në censurimi gjithnjë i ngushtë i censurës ruse të internetit dhe goditjet në intimitetin e internetit. Thashethemet kanë dalë në sipërfaqe të asaj që mund të bëhet një Internet ekskluzivisht rus; themeluesi i rrjetit më të madh social të Rusisë është pushuar nga puna dhe iku nga Rusia; dhe autoritetet po shtrëngojnë blogerët dhe kompanitë e huaja të teknologjisë. Këtu është një raport mbi zhvillimet e fundit në internet rus.

Ligje të reja kundër blogerëve dhe ndërmarrjeve jo-ruse të internetit

Duma (dhoma e ulët e parlamentit) ndryshoi një ligj për informacionin në prill që do të kërkojë nga të gjithë blogerët rusë me mbi 3,000 vizitorë të përditshëm të regjistrohen në autoritetet si media. Kjo gjithashtu përfshin ato me ndjekje të mëdha në Twitter dhe në mediat sociale, dhe do të thotë se ata duhet të ndjekin një kontroll të ngurtë dhe udhëzime. Mosrespektimi i tyre do të rezultojë me gjobë të rëndë nga autoriteti mbikëqyrës i mediave Roskomnadzor. Meqenëse media tradicionale ka vite që është censuruar dhe mbushur me propagandë qeveritare, kundërshtarët e qeverisë janë drejtuar në Internet për debat dhe liri të fjalës. Me kufizimet e reja, Kremlini në mënyrë efektive shuan kundërshtarët e saj duke imponuar vetë-censurim. Tashmë, Roskomnadzor ka fuqinë për të mbyllur faqet e internetit “ekstremiste” dhe forume diskutimesh.

Në të njëjtin muaj, Duma votoi për miratimin e kompanive të huaja të Internetit për të mbajtur të gjitha të dhënat vendase brenda Rusisë për të paktën gjysmë viti. Ekzistojnë shqetësime se firmat si Facebook dhe Google do të duan të mbajnë kostot e qendrave të të dhënave dhe serverëve në Rusi. Kostot vlerësohen në 200 milion dollarë për të ndërtuar dhe 10 milion dollarë në vit për të mirëmbajtur për gjigandë kaq të mëdhenj. Kjo mund të bëjë që ata të humbin aksionet e tregut në konkurrencë ruse më të vogla. Sidoqoftë, edhe z. Durov nga VKontakte i tha TechCrunch se “vendi tani është i papajtueshëm me biznesin e Internetit për momentin.”

Kremlin shkarkon themeluesin më të rëndësishëm të Rrjetit Social të Rusisë

Më 1 Prill, themeluesi i rrjetit social 100 milion përdorues të fortë VKontakte njoftoi dorëheqjen e tij si shaka e Prillit Fool. Megjithëse shaka u mor përsëri më vonë nga themeluesi, Pavel Durov, ai tani pretendon se miqtë e zotit Putin kanë marrë kontrollin e VKontakte. Z. Durov deklaroi se ai është larguar nga Rusia pa planet e kthimit. Themeluesi nuk pranoi të bashkëpunonte me autoritetet, nuk pranoi t’u jepte atyre detaje të protestuesve ukrainas kundër qeverisë dhe nuk pranoi të ndihmonte në mbylljen e llogarive të grupeve opozitare.

Një Internet i Ndërtuar në shtëpi Ruse Cheburashka

Një anëtar i lartë i parlamentit rus sugjeroi zhvillimin e një Interneti krejtësisht rus të quajtur Cheburashka që do të ishte i arritshëm vetëm brenda Rusisë. Senatori më vonë tregoi se ai do të përdoret vetëm për qëllime shkencore dhe informacion. Përgjatë kësaj linje, gazeta ruse Kommersant raportoi se një komision i mbështetur nga Putini po lobon një sistem që lejon qeverinë të inspektojë dhe të censurojë të gjitha të dhënat që kalon nëpër serverët rusë.

Radio Evropa e Lirë / Radio Liria (RFE / RL) sugjeron që vetë-censura është e përhapur në vendet që ndëshkojnë ata që botojnë përmbajtje të gjykuara jomorale ose kërcënuese për regjimin. Glenn Kates, menaxheri i Iniciativave Dixhitale të RFE / RL, shkruan në një artikull të fundit, “Përdoruesit dhe kompanitë janë të vetëdijshëm që aktiviteti i tyre në internet mund të monitorohet në çdo kohë dhe vetë bëhen aktorë në krijimin e një mjedisi censure.”

Farë është tjetër në Intimitetin e Internetit dhe Censurimin?

Mund të spekulojmë vetëm për të ardhmen e Kremlinit, Roskomnadzor, censurës dhe intimitetit të Rusisë në internet. Ne jemi mbështetës të fortë të lirisë së fjalës dhe demokracisë, duke besuar se të gjithë duhet të kenë të drejtë të shprehin mendimin e tyre dhe të diskutojnë tema në një mënyrë të urdhëruar. Kjo është arsyeja pse ne jemi gjithmonë duke kërkuar mbrojtjen e të dhënave tuaja, privatësinë tuaj dhe aksesin tuaj në çfarëdo informacioni që dëshironi. Siç sugjerojnë zhvillimet aktuale, kjo mund të jetë vetëm maja e ajsbergut të një politike censure gjithnjë e më shtrënguese. Thingdo gjë mund të ndodhë dhe, kush e di, mbase një ditë së shpejti do të përballemi me një Firewall të Madh të Rusisë. Le të shpresojmë për më të mirën!

Përditësimi i lajmeve 27 korrik 2014

Rusia Përtej Titujve raportoi që Putini më 22 korrik nënshkroi ligjin që kërkonte ruajtjen e të dhënave personale të rusëve. Legjislacioni i ri përshkruan në detaje mënyrën e përpunimit të informacionit të tillë dhe i jep Roskomnadzor të drejtave të zgjeruara për të kufizuar qasjen në vendet që nuk janë në përputhje. Kompanitë online kanë deri në vitin 2016 për t’u pajtuar ose përndryshe ato do të jenë në listë të zezë dhe të paarritshme në Rusi.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map