Zhbllokoni flakën tuaj dhe përdorni Kindle Pafund jashtë vendit

Amazon Kindle


Mësoni se si mund të zhbllokoni pajisjet tuaja në Amazon si Kindle dhe llogaria juaj Kindle Unlimited – pa marrë parasysh se ku jeni.

Isfarë është Kindle Pafund?

Kindle Unlimited është një shërbim i ofruar nga Amazon i cili lejon klientët të lexojnë mbi një milion e-libra elektronikë dhe të dëgjojnë mijëra libra librash në pajisjet e tyre ose përmes Aplikacionit Kindle. Unë jam gjithashtu një tifoz sepse më jep qasje falas në revista si mirë mbajtje e shtëpisë, popullor shkencë, golf Revistë dhe sipërmarrës.

Ky shërbim është i disponueshëm për vetëm 9,99 $ / muaj në Shtetet e Bashkuara. Unë fillova me një provë falas, 30-ditore për të provuar nëse më pëlqen dhe menjëherë u bëra klient.

Në vendet e tjera, Kindle Unlimited është më i kushtueshëm: Në Mbretërinë e Bashkuar, është 7,99 £ / muaj (rreth 10,14 dollarë). Në Australi, është në dispozicion për 13.99 AUD / muaj (rreth 9,87 USD). Në Gjermani, është 9,99 € / muaj (rreth 11.41 dollarë).

Kufizimet e Kindle Unlimited

Tani, ndërsa e dua shumë këtë shërbim, shërbimi Kindle Unlimited i gjithçkaje që mund të lexoni nuk është aq i pakufizuar sa sugjeron emri.

E thënë thjesht, nëse doni të përdorni Kindle tuaj pa kufij, ekzistojnë dy probleme themelore:

 1. Ju jeni të mbërthyer me katalogun Kindle Unlimited në dispozicion në vendin tuaj – nëse vendi juaj është mjaft me fat që të ketë një katalog. Banorët e Shteteve të Bashkuara kanë qasje në një përzgjedhje të madhe të mbi një milion librave. Fatkeqësisht, njerëzit që jetojnë jashtë SH.B.A.-së shpesh duhet të vendosen për një katalog shumë më të vogël – ose nuk do të kenë ndonjë qasje në Kindle Unlimited çfarëdo. Edhe nëse blenë një llogari amerikane Kindle, ata nuk mund ta përdorin nëse nuk udhëtojnë në SH.B.A..
 2. Nëse ndodh që jeni jashtë vendit tuaj, Kindle Unlimited nuk do t’ju lejojë të shkarkoni libra të rinj. Sapo të dilni jashtë kufijve të vendit tuaj, Amazon zbulon vendndodhjen tuaj të re bazuar në adresën tuaj IP dhe ju mban të përdorni plotësisht shërbimin për të cilin keni paguar.

Nëse jeni diçka si unë, koha më e mirë për të lexuar një libër të mirë është ndërsa jeni me pushime. Jo vetëm kaq, por koha më e mirë për të marr një libër i mirë për të lexuar mund të jetë vetëm pasi të keni marrë larg nga pjekja e përditshme dhe të keni disa orë për të shfletuar disa tituj të mundshëm. Kam planifikuar të bëj vetëm këtë në një pushim të kohëve të fundit, por u befasova kur zbulova që aksesi im Kindle Unlimited ishte duke u prekur nga gjeo-kufizimet, sapo fillova pajisjen time.

Kufizime të tjera Kindle

Kindles nuk janë vetëm për të lexuar. Kur sytë tuaj janë të lodhur dhe dëshironi të dëgjoni Spotify, ose dëshironi të dilni nga zonat dhe të shikoni Amazon Prime Video në Kindle Fire tuaj, mund të zbuloni gjithashtu se llogaritë e transmetimit ju po paguani tashmë janë të paarritshme në varësi të vendit ku jeni jashtë vendit.

Nuk janë vetëm llogari që transmetojnë. Faqet si Facebook dhe Twitter janë bllokuar në vende si Kina dhe vende të tjera që censurojnë qytetarët e tyre në internet. Kjo do të thotë për të hyrë në aplikacionet dhe faqet që jeni mësuar të merrni në pajisjen tuaj Kindle, do t’ju duhet një rrugëdalje.

Si bëhet një VPN Rreth kufizime gjeo-kufizuese

Lajm i mirë: Përmbledhja është mjaft e thjeshtë.

Amazon është në gjendje t’ju bllokojë nga llogaria juaj Kindle ose nga blerja në bibliotekën Kindle Unlimited sipas dëshirës tuaj duke shikuar IP-në tuaj dhe duke përcaktuar se ku jeni vendosur. Por, sikur të ekzistonte një mënyrë për të ndryshuar IP-në tuaj, kështu që dukej se bazohej në një vend tjetër?

Për fat të mirë, është pikërisht ajo që bën një VPN si SaferVPN. Duke kursyer të gjithë trafikun tuaj të Internetit përmes një serveri të vendosur në një vend me zgjedhjen tuaj, mund ta bëni lehtësisht që të duket në Amazon (ose Netflix, Spotify, Hulu, etj.) Që jeni në të vërtetë në atë vend. Kjo do të heqë gjeo-kufizimet që Amazon hedh në fytyrën tuaj kur gjithçka që dëshironi të bëni është të shkarkoni një libër të ri.

Ndryshimi i adresës suaj të IP gjithashtu do t’ju lejojë të bëni blerje për llogari Kindle Unlimited sipas zgjedhjes suaj, pavarësisht nëse jeni duke udhëtuar. Për shembull, nëse jeni në Mbretërinë e Bashkuar, por doni të merrni një llogari me shërbimin e SH.B.A.-së, thjesht ndryshoni vendndodhjen tuaj në internet përmes aplikacionit të SaferVPN dhe bëni që Amazon të mendojë se jeni i vendosur anash. Pastaj blini një llogari sikur të ishit vendosur në Amerikë.

Sigurisht, VPN nuk e zhbllokojnë vetëm uebin për Kindles. Ato ndihmojnë në zhbllokimin e Internetit në të gjitha pajisjet tuaja – laptopin, smartphone tuaj, tabletin tuaj, etj – kështu që ju të mund të kërkoni në internet me liri të plotë, si dhe me intimitet.

VPN gjithashtu punojnë për të zhbllokuar aplikacionet dhe shërbimet e transmetimit si Amazon Prime, Netflix, Hulu dhe më shumë – duke ju lejuar të përdorni këto platforma pa marrë parasysh se ku jeni vendosur.

Si të Vendosni SaferVPN në Kindle

Pasi të keni vendosur të lini mirupafshim me kufizimet e Internetit dhe të filloni të përdorni Kindle Unlimited pa kufij, pyetja bëhet: Si e vendosni SaferVPN në Kindle tuaj?

Në modelet më të ndezura

Mjerisht, modelet më të reja Kindle dhe pajisjet e tjera që funksionojnë FireOS (version 5 ose më vonë) nuk kanë mbështetje VPN amtare.

Por mos u shqetëso! Ende ekzistojnë disa mënyra për të zgjidhur problemin.

 1. Ju mund të krijoni një pikë të nxehtë virtuale të aktivizuar me VPN në laptop, dhe më pas të lidheni me atë pikë të nxehtë me pajisjen tuaj Kindle.
 2. Ju gjithashtu mund ta lidhni Kindle-in tuaj me një router DD-WRT të cilin e lidhni me SaferVPN.
 3. Ekziston gjithashtu një qasje më teknike e quajtur “rooting”, me anë të së cilës ju zëvendësoni OS-në e Kindle me një version më standard të Android. Sidoqoftë, kjo është diçka që nuk ju rekomandoj ta bëni pasi mund të shfuqizojë garancinë e pajisjes tuaj, dhe kështu nuk e mbuloj këtu.

Në Kindle Fire tuaj (me versionin FireOS 4 ose më herët)

Nëse jeni duke përdorur një tabletë Kindle Fire me versionin 4 ose më herët, jeni me fat, sepse ai ka mbështetje natyrore për PPTP dhe protokollet më të sigurta L2TP. Nëse nuk jeni të njohur me këtë lloj të folur teknologjik, mund të lexoni udhëzuesin e SaferVPN për protokollet VPN për të arritur teknologjinë. Për t’i bërë gjërat më të thjeshta, thjesht përdorni tani protokollin më të sigurt të L2TP.

Nëse Kindle Fire ka versionin FireOS 4 ose më herët, ndiqni këto hapa për të vendosur një VPN:

 1. Rrëshqitni poshtë nga lart e ekranit dhe trokitni lehtë mbi Wireless.
 2. Takoni VPN dhe më pas prekni shenjën plus për të modifikuar cilësimet tuaja VPN.
 3. Vendosni informacionin tuaj të hyrjes në SaferVPN:
  1. Emri: SaferVPN
  2. lloji: Protokolli juaj i zgjedhur i sigurisë (Unë sugjeroj të përdorni PPTP)
  3. Adresa e serverit: Vendi juaj i dëshiruar nga lista e serverëve të SaferVPN
  4. Kriptimi i PPP (MPPE): Zgjidhni nëse kriptimi PPP (MPPE) kërkohet
 4. Takoni Ruaj. Profili juaj SaferVPN do të shfaqet më pas në ekranin VPN.
 5. Takoni SaferVPN nga ekrani VPN.
 6. Plotësoni emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin tuaj të SaferVPN.
 7. Takoni Lidhu.

përmbledhje

Duke përdorur SaferVPN me pajisjen tuaj Kindle, mund të përdorni llogarinë tuaj Kindle Unlimited dhe shërbime të tjera argëtuese pa marrë parasysh se ku jeni në botë. Megjithëse pajisjet më të fundit FireOS nuk kanë më mbështetje VPN amtare, është akoma me të vërtetë e thjeshtë t’i përdorësh ato me një VPN duke përdorur hapat e mësipërm!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map