Udhëzuesi i fundit: Si të rrjedhni në kthesë

Udhëzuesi i fundit: Si të rrjedhni në kthesëNëse jeni të interesuar të transmetoni të gjitha llojet e përmbajtjeve, nga lojrat në përmbajtje të ndryshme krijuese, Twitch TV është ëndrra e një transmetuesi! Në këtë blog, ne do t’ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini se si të transmetoni në Twitch, karakteristikat e tij unike dhe si të përdorni aksesin në përzgjedhjen e saj të përmbajtjeve të larmishme nga kudo në botë!


Në vitin 2014, Amazon bleu Twitch TV për 1 miliard dollarë. Kjo platformë, e cila ka mbledhur mbi 46 milion dollarë për bamirësi, që nga ajo kohë ka marrë azhurnime dhe zhvillime të tipareve për platformat e saj të shumta në dispozicion. Nga ngjarjet sportive konkurruese midis gamerëve më të dendur në botë, për të jetuar prurjet e krijimit të veprave artistike, ndikimi i Twitch dhe aftësitë e tij të transmetimit të drejtpërdrejtë janë duke fituar tërheqje dhe popullaritet në botën e transmetimit online.

Farë është Twitch?

Twitch është një nga platformat kryesore të videos në botë, duke ofruar lojtarë të të gjitha moshave një komunitet të përbashkët, ku ata mund të mblidhen për të shikuar, transmetuar dhe luajtur lojëra në internet. Kjo platformë bindëse, e themeluar në vitin 2011 nga Twitch Interactive, një degë e Amazon, tërheq afër 10 milion vizitorë cdo dite, duke lidhur miq dhe fansa njësoj. Duke shikuar dhe shkëmbyer thjesht kulturën e lojërave të lojërave, më shumë se 2 milion përdorues janë aktivë në rrjedhat e tyre personale, me shumë duke shfrytëzuar madje aftësinë për të siguruar jetesën adekuate në Twitch përmes ndërveprimeve të audiencës.

Më parë, mund të jetonit vetëm në Twitch, që do të thotë se duhet të ishit në internet për të kapur transmetimet tuaja të preferuara. Por kohët e fundit, Twitch ka shtuar veçorinë shtesë të ngarkimet e videos!

Tani mund të:

 • Ngarko videot në Twitch
 • Ruani videot pa një datë skadimi
 • Njoftoni ndjekësit kur postoni një video
 • Shkarkoni video për të bërë përmbajtje të re
 • Shikoni statistikat për secilën video

Një gjë për tu përmendur është aftësia e platformës për të garuar me shërbime të tjera si YouTube. Ky aspekt ka fituar interes të veçantë për ata që mbështesin lirinë e internetit, lirinë e shprehjes dhe informacionin në internet, dhe protestojnë për censurimin dhe kufizimet e internetit. Youtube për fat të keq ka marrë vendime të diskutueshme në lidhje me censurimin e përmbajtjes, madje e ka marrë këtë ide për sa i përket promovimit të Programit të tyre të YouTube Heroes ku “heronjtë” mund të fitojnë pikë për raportimin e përmbajtjes. Me çështjet e censurës tani në pararojë, prezantimi i Twitch TV në tregun konkurrues të ngarkimeve të videove ofron mundësinë për një platformë alternative për shprehje, veçanërisht për transmetimin live në Twitch.

Pse Twitch është kaq popullor?

Shpesh, kur njerëzit gëzojnë interesa të caktuara, është e zakonshme të frymëzohen nga ata që janë shumë të aftë në të njëjtën zonë. Kjo është e njëjta ide që tërheq lojtarë kuriozë për t’u bashkuar me lojtarë shumë të aftë, të njohur, ndërsa ato transmetojnë live në Twitch. Jo vetëm që lojtarët janë në gjendje të shikojnë ekspertët të luajnë disa nga lojërat e tyre të preferuara, por transmetimet live gjithashtu përfshijnë video vizuale sociale me audio dhe bisedë. Kjo lejon që transmetuesit dhe audienca të bashkëveprojnë në kohë reale. Twitch madje është zhytur në mani në rrjetet sociale. Duke lejuar përdoruesit e Twitch të shtojnë deri në 500 miq në një listë, Twitch do t’u tregojë përdoruesve saktësisht se kush është në internet. Përdoruesit e Twitch mund të përdorin Whispers, sistemin e mesazheve private të Twitch, për të komunikuar me miqtë e tyre përmes sistemit.

Një anëtarësim standard i Twitch përfshin aftësinë për:

 • Ndiqni të preferuarën tuaj kanalet
 • Merrni njoftime live
 • Bisedoni me miqtë tuaj
 • Dërgoni dhe merrni mesazhet
 • Filloni transmetimin tuaj

Një tjetër aspekt tërheqës i botës Twitch është aftësia e platformës për të shfaqur detajet e gameplay realiste, duke i lejuar përdoruesit të shohin pamjet paraprake mashtruese të lojërave të së kaluarës.

Lojërat video shpesh tregojnë vrojtime të shkurtra që janë dramatike, nxjerrin në pah vetëm disa karakteristika, dhe janë zakonisht krejtësisht jo përfaqësuese të produktit të përfunduar ose çfarë mund të jetë gameplay, mekanika dhe tregimi. Për shkak të veçorisë së lojërave të drejtpërdrejta të Twitch, përdoruesit mund të transmetojnë lojën në dorën e parë, njësoj sikur të ishit ulur pranë mikut tuaj duke luajtur lojën në shtratin e tyre. Lojë e transmetimit të drejtpërdrejtë i Twitch ka ndihmuar në mijëra lojëra që të rritin shitjet e tyre duke ndikuar në vendimet e blerjes së lojërave video.

Për më tepër, shumëllojshmëria e platformës Twitch i shton popullaritetin e saj. Aktualisht është në dispozicion për:

 • Twitch për iPhone
 • Twitch për Android
 • Nvidia Shield
 • Xbox nje
 • Playstation 4
 • Xbox 360
 • Chromecast
 • TV zjarri

Karakteristika unike

Përveç platformave të lojrave, Twitch gjithashtu inkurajon transmetime dhe përmbajtje të tjera në internet. Karakteristikat e tyre unike përfshijnë:

 • Twitch Plays, një lojë e ndërtuar me gameplay të drejtuar nga biseda që përdor transmetime live interaktive. Këto përvoja i japin audiencës kontroll mbi veprimet e lojtarëve të tjerë gjatë transmetimit të drejtpërdrejtë.  
 • Esports gjithashtu ka fituar një moment të konsiderueshëm, duke lejuar lojëra konkurruese që përmbajnë ekipe, ligë, lojtar dhe ngjarje të tjera madhore.
 • Twitch Creative e cila ofron mundësinë që artistët të shfaqin shumë lloje të ndryshme projektesh. Nga pikturimi tek gatimi deri tek përbërja muzikore, kjo platformë ofron një medium unik për individët krijues.

Rrjedha në Twitch Prime

Për shkak se Twitch është në pronësi të Amazon, Twitch Prime tani është i bashkuar me anëtarësimin tuaj në Amazon Prime, domethënë ju mund të përdorni të gjitha tiparet e Twitch Prime për çmimin e një anëtarësimi të vetëm në Amazon. (Nëse tashmë keni Amazon Prime, gjithçka që duhet të bëni është të lidhni llogaritë tuaja pa ndonjë kosto shtesë.) Kështu që ju merrni transport falas, fitoni akses pa reklama në mbi dy milion këngë, mijëra filma dhe shfaqje (duke eleminuar nevojën tuaj për të paguani për Netflix dhe Spotify), dhe dorëzim të pakufizuar një ditor.  

Twitch Kryeministri ju mundëson qasje në:

 • Shkarkime falas të lojërave
 • Artikuj falas në lojë dhe plaçkë shpërblimesh çdo muaj (plus surpriza!)
 • Pamja pa reklama e prurjeve Twitch
 • Abonim falas në një kanal të ri Twitch çdo 30 ditë (përndryshe kushton 4,99 $)

Twitch Prime do të jetë në dispozicion vetëm në vendet ku Amazon Prime është në dispozicion (d.m.th., SH.B.A., Mbretëria e Bashkuar, Kanada, Gjermani, Francë, Itali dhe Spanjë). Në vendet ku Kryeministri nuk është i disponueshëm, Twitch Turbo do të jetë opsioni juaj alternativ.

Por nëse doni të korrni të gjitha përfitimet e lidhura me Amazon Prime por nuk jetoni në zonën e mbulimit të Amazon, ne kemi një mashtrim të thjeshtë që do t’ju lejojë të hyrni në potencialin e plotë të Twitch: një VPN.

Pse duhet të përdorni një VPN me Twitch

Edhe pse vetë Twitch nuk është i kufizuar, vendet që përmbajnë përmbajtje censurimi kanë ndaluar shërbimet e tij. Fatmirësisht, nëse jeni një lojtar në një vend ku ky shërbim tërheqës është i privuar, një VPN, ose Rrjeti Virtual Privat, do ta rregullojë këtë për disa sekonda.

Qeveritë dhe organizatat e tjera kanë aftësinë të përcaktojnë vendndodhjen tuaj fizike duke përdorur adresën tuaj IP. Prandaj, duke përdorur një VPN, ju mund të fshehni legalisht adresën tuaj IP. Ju gjithashtu mund të vendosni vendndodhjen tuaj në çdo vend të dëshiruar; ju virtualisht mund të paraqiteni në çdo vend thjesht duke zgjedhur një server në atë vend. Kjo ju jep qasje të plotë, të pakufizuar, ndërsa ju mbron njëkohësisht kundër rrjedhjeve IP dhe sulmeve DDOS – dy çështje shumë të zakonshme me të cilat lojtarët përballen në internet.

por, nëse jeni në një vend që ju lejon të transmetoni në Twitch, një VPN gjithashtu mund të zgjidhë shumë çështje që kanë mbetur pa u ndeshur me streamers gjatë përdorimit të Twitch. Në botën e transmetimit, VPN nganjëherë kanë një stigmë negative, shpesh duke u fajësuar për shpejtësinë e lidhjes së humbur, uljen e stabilitetit në serverë, humbjen e cilësisë, kornizat e rënë, etj. Pruditërisht, VPN në të vërtetë mund të bëjë të kundërtën dhe madje eliminojnë belbëzimin.

Belbëzimi ose gabimet në lidhje shpesh shkaktohen nga goditja e një “hop të keq” kur kaloni nga shtëpia juaj te serveri Twitch. Këto hops mund të kenë probleme ose madje të jenë plotësisht të vdekur.

VPN mund të krijojnë një lidhje më të mirë duke anashkaluar rreth këtyre vendeve të këqija. Me 400 servera në mbi 30 vende në të gjithë botën, SaferVPN siguron që lidhja juaj të arrijë gjithmonë destinacionin e saj përmes rrugës më të sigurt, më efikase të mundshme.

Ja se si të mbroheni dhe të përfitoni sa më shumë nga Twitch në vetëm 3 hapa të thjeshtë:

1) Merrni një plan SaferVPN ose filloni provën tuaj falas nëse nuk keni ende një llogari.

2) Lidhuni me një server të vendosur në vendndodhjen tuaj të dëshiruar.

3) Qasje në Twitch, dhe do të shihni që funksionon njësoj sikur të ishit në një vend ku nuk është i bllokuar!

Me SaferVPN, ju mund të përdorni këtë shërbim të mahnitshëm nga kudo në botë në më pak se 30 sekonda! Nëse nuk keni ende SaferVPN, merrni një pajtim sot (ne ofrojmë një Garancia e kthimit të parave 30 ditë – kështu që nuk keni asgjë për të humbur!), Ose provoni SaferVPN falas kështu që ju mund të shijoni përfitimet e plota të Twitch!

Nëse doni të vazhdoni të azhurnoni me të gjitha këshillat për të hyrë në argëtimin më të mirë në transmetim, sigurohuni që të lidheni me ne në mediat sociale ose të na qëlloni me një email në [email protected] Ne jemi këtu për ju 24/7.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map