Si të hapni uebfaqe të bllokuara: Një udhëzues i thjeshtë

Busull në dorë


A janë bllokuar apo censuruar faqet e internetit të preferuara? Lexoni përpara për të mësuar se si të rihapni lidhjen tuaj në internet.

Ju e dini ndjenjën: Po kërkoni të transmetoni një film ndërsa jeni me pushime, të përdorni një sit lajmesh nëntokësore ose ndoshta edhe të përdorni Google gjatë një vendi si Kina. Por ju nuk mund të – në vend të kësaj, ju merrni një mesazh gabimi në ekranin tuaj duke ju thënë që jeni bllokuar.

Mund të jetë tërësisht e çmendur kur ruheni nga faqet tuaja të preferuara – veçanërisht kur nuk ka thjesht asnjë arsye tokësore. Shumica e njerëzve heqin dorë sinqerisht në këtë pikë!

Por ju jeni këmbëngulës – kjo është arsyeja pse po e lexoni këtë udhëzues.

Syzet në libërMos u shqetëso, nuk do të lexojë shumë.

Kur kufizimet e bezdisshme të gjeo-kufizimeve ose regjimet e censurës qëndrojnë në rrugën e hyrjes tuaj të lirë në internet, ju dëshironi të dini se si të merrni rreth tyre. Për fat të mirë, ky postim do t’ju tregojë gjithçka që ju duhet të dini pse faqet e internetit të preferuara bëhen të bllokuara dhe si t’i kaloni këto kufizime me një VPN.

Zhbllokoni faqet e internetit në çast me SaferVPN

Pse faqet e internetit bllokohen

Ekzistojnë tre arsye kryesore pse disa faqe në internet bllokohen: censura qeveritare, të drejtat e shpërndarjes dhe kufizimet e organizatës.

 • Censura qeveritare: Disa qeveri përdorin censurimin për të bllokuar faqet e internetit që ata mendojnë se kërcënojnë fuqinë e tyre, ofendojnë vlerat kombëtare ose u sigurojnë njerëzve informacion të paanshëm. Ky lloj bllokimi i faqes në internet mund të shihet në shkallë të ndryshme në të gjithë botën. Për shembull:
  • Google është plotësisht i bllokuar në Kinë.
  • Qeveria Saudite bllokon çdo faqe në internet që vendos se është “imorale”, përfshirë shumë artikuj të Wikipedia.
  • Uebfaqet pornografike dhe faqet e internetit që kritikojnë Mbretin janë bllokuar në Tajlandë.
  • YouTube është plotësisht i bllokuar në Kinë, Iran, Siri, Sudan dhe disa vende të tjera.
 • Kufizimet e Shpërndarjes: Shumë site janë gjithashtu të bllokuara gjeo-bllok jashtë vendit për shkak të kufizimeve të shpërndarjes së përmbajtjes. Për shembull, ju mund të keni vënë re se nuk mund të hyni në llogarinë tuaj Pandora ndërsa jeni jashtë. Kjo është për shkak se Pandora duhet të jetë në përputhje me marrëveshjet e përmbajtjes që e pengojnë atë të bëjë biznes në vendet e tjera.Pandora bllokuar ekraninShërbime të tjera që vuajnë nga bllokimi gjeo-bllokues (ose të cilat ofrojnë biblioteka krejtësisht të ndryshme argëtuese në vende të ndryshme) përfshijnë Netflix, Hulu, Spotify, iPlayer të BBC dhe Amazon Prime. Vini re që edhe nëse keni një llogari (dhe paguani për!) Me këto platforma, nuk do të keni akses të plotë me një adresë IP të vendosur jashtë vendit tuaj..
 • Kufizimet e organizatës: Shumë institucione që ofrojnë shërbim në Internet zgjedhin të kufizojnë gjithashtu hyrjen në përmbajtje të caktuar. Ju gjithashtu mund të vini re se shumë shkolla dhe vendet e punës bllokojnë faqet e internetit që ata vendosin janë të papranueshme.

Si një VPN zhbllokon faqet e internetit

Do të vini re dy tema të zakonshme se si dhe pse faqet e internetit bllokohen: Lloje të caktuara të faqeve të internetit bllokohen në varësi të vendndodhjes tuaj në botë.

Farë po ndodh është që dikush – ISP-ja juaj (ofruesi i shërbimit të Internetit), qeveria juaj ose faqja juaj e internetit e zgjedhjes – po shikon faqen në të cilën po përpiqeni të përdorni dhe të vendosni që për shkak të vendndodhjes suaj, nuk lejoheni.

Një VPN zgjidh të dy pjesët e këtij problemi.

1. Ndryshimi i vendndodhjes tuaj

Ytdo herë që të lidheni me Internetin, ju e bëni atë përmes një adrese IP unike që zbulon pothuajse saktësisht se ku jeni vendosur. (Shkoni përpara dhe provojeni atë përmes një uebfaqe si mylocation.org!)

Ky informacion lejon faqet e internetit që bllokojnë vende të caktuara të ju bllokojnë nëse vendndodhja juaj është në listën e tyre të zezë.

Por kur përdorni një VPN, ju merrni një adresë IP krejtësisht të re dhe anonime me bazë në një vend sipas dëshirës tuaj. Kjo do të fshehë identitetin tuaj, vendndodhjen dhe zakonet e shfletimit nga të huajt – përfshirë platformat e përmbajtjes që gjeo-kufizojnë.

2. Kriptimi i të dhënave tuaja

Kur shkolla, zyra ose qeveria juaj ju bllokojnë, është për shkak se ata kanë vendosur që të mos jeni të lirë të bëni atë që dëshironi në internet.

Por nëse nuk dinë se çfarë po bëni në internet, ata nuk mund t’ju bllokojnë.

Duke drejtuar lidhjen tuaj përmes një VPN, çdo gjë e vetme që bëni në internet është e koduar. Me fjalë të thjeshta, do të thotë çdo palë e tretë – qeveritë, korporatat, ISP-të – duke u përpjekur të spiunojnë lidhjen tuaj do të shohin vetëm një dredhje të papërdorshme. Ata nuk do të kenë ide se çfarë të censurojnë, pasi ata nuk do të jenë në gjendje të tregojnë çfarë faqesh që po vizitoni.

Si të hapni faqet e bllokuara me SaferVPN

Me SaferVPN, ju mund të zgjidhni nga serverët në 34 vende të ndryshme – duke ju dhënë akses të plotë në internet, pavarësisht se ku jeni!

Këtu është një video e shkurtër se si funksionon:

Ja se si të filloni me SaferVPN në tre hapa të thjeshtë:

 1. Shkarkoni dhe instaloni SaferVPN.
 2. Drejtoni SaferVPN në celularin ose desktopin tuaj (iOS, Android ose Windows). Ju mund të provoni edhe zgjerimin tonë të shpejtë dhe të thjeshtë të shfletuesit VPN Chrome Extension. Asnjë konfigurim i nevojshëm!
 3. Lidhuni me një server ndërkombëtar sipas dëshirës tuaj.

Ekranet e serverit të aplikacionit SaferVPN

dhe voila – jeni gati për të hapur faqe të bllokuara dhe për të hyrë në përmbajtje të kufizuar.

Dëshironi ta provoni atë vetë? Lidhuni me çdo server SaferVPN përmes aplikacionit ose shtesës sonë, dhe pastaj kthehuni te mylocation.org. Do të shihni që siti beson se jeni i vendosur në vendin e serverit tuaj të zgjedhur.

Si të filloni me SaferVPN

Nëse nuk keni ende SaferVPN, merrni një provë ose abonim sot (me një garanci 30-ditore për kthimin e parave) dhe shijoni një Internet të zhbllokuar pa censurë.

Keni ndonjë pyetje më shumë rreth asaj që mund të keni qasje dhe si funksionon SaferVPN? Lidhu me ne në mediat sociale ose na xhiro një email në [email protected] Ne jemi këtu për ju 24/7.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map