Tofarë duhet të bëni kur llogaria juaj e mediave sociale është bllokuar

laptop me afishe haker dhe afishe udhëtimi


Nëse keni humbur kontrollin e llogarisë tuaj, mos kërkoni më tej! Ne jemi këtu për të detajuar çdo hap që duhet të ndërmerrni në mënyrë që të rifitoni hyrjen në llogarinë tuaj dhe të parandaloni një tjetër sulm të mediave sociale të ndodhë përsëri në të ardhmen. Vetëm ju mund të siguroheni që të dhënat tuaja janë të sigurta!

Ndërsa një hoke në shkallë të vogël të mediave sociale mund të përfshijë postime të turpshme në media sociale, gjithashtu ka pasur një rritje të madhe të sulmeve në shkallë të gjerë të cilat mund të çojnë në humbje të dëmshme të të dhënave dhe madje edhe vjedhje të identitetit.!

Nëse llogaria juaj e mediave sociale bëhet e hakuar, thjesht duke ndryshuar fjalëkalimin tuaj nuk do t’ju shpëtojë. A i dini hapat e tjerë që duhet të ndërmerrni për të siguruar që hakeri nuk e ka përgatitur llogarinë tuaj për sulme të njëpasnjëshme? Këtu keni gjithçka që ju duhet të dini për të mbajtur hakerat jashtë për një kohë të pacaktuar!

Cilat janë rreziqet e një problemi social media?

Le të themi se keni marrë disa mesazhe nga miqtë tuaj duke thënë se keni dërguar disa mesazhe skicuese. Ka të ngjarë që kompjuteri juaj të mos jetë thjesht në fritz, edhe pse kjo është ajo që ne të gjithë do të donim ta besonim. Kur jeni viktimë e një sulmi të mediave sociale, duhet të merrni parasysh faktin që ky person ka qasje të plotë në llogarinë tuaj. 

Edhe nëse vetëm një faqe bëhet e hakuar, llogaritë tuaja të tjera mund të hackohen gjithashtu.

Hakerët nuk fitojnë vetëm hyrje në emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin. Nëse përdorni të njëjtin fjalëkalim në faqet e tjera, ata ka të ngjarë të kenë mundësinë e përdorimit të secilit prej llogarive tuaja të tjera. Nëse Facebook është i lidhur me Instagram-in tuaj, për shembull, ato janë dy llogari të kollitura lehtë! Në mënyrë të ngjashme, nëse Twitter juaj është i lidhur me Instagramin tuaj, atëherë voilà! Qasje e plotë e llogarisë.

Le të shqyrtojmë se çfarë informacioni mund të jenë në gjendje të fitojnë nga ato llogari. Ka të ngjarë, data juaj e lindjes është në Facebook-un tuaj, emailat tuaj personalë janë mbyllur në këto faqe, numri i telefonit tuaj është ndoshta i dukshëm për hakerin, ata mund të dërgojnë mesazhe për të gjithë në kontaktet tuaja, etj. Mbani mend, kjo nuk është thjesht e sikletshme, por kontaktet tuaja në të vërtetë mund të përfundojnë duke u dërguar para …

’Shtë më shumë se thjesht fjalëkalimet tuaja që janë në rrezik.

Nuk është e vështirë të imagjinohet se si kjo prirje vazhdon të grumbullohet, duke e lënë një sulmues madje të kryejë vjedhje identiteti duke përdorur të dhënat tuaja personale. E gjithë kjo mund të ndikojë jo vetëm reputacionin tuaj në internet (veçanërisht nëse jeni biznes!) Por edhe financat tuaja.

Si mund ta di nëse Llogaria ime është hackuar?

Jo të gjithë marrin një mesazh të drejtpërdrejtë nga emaili ose faqja e mediave sociale duke thënë se llogaria e tyre është kompromentuar. Prandaj, mund të mos e dini menjëherë se asgjë nuk është në rregull me llogarinë tuaj, veçanërisht nëse sulmuesi bën vetëm ndryshime të vogla ose dërgon mesazhe periodike. Disa shenja të zakonshme që ju keni qenë viktimë e një hackimi të mediave sociale janë:

 • Nëse ka ndonjë Azhurnim në llogarinë tuaj që nuk i postuat vetë
 • Nëse dikush ju thotë se ata kanë marrë mesazhe nga llogaria juaj që nuk i keni dërguar (herë pas here kontrolloni porositë tuaja të dërguara)
 • Lojëra të reja ose aplikacione të lidhura me llogarinë tuaj (këto mund të përfshijnë blerje)
 • Nëse merrni një njoftim që thotë se keni bërë ndryshime në llogarinë tuaj
 • Anydo veprim tjetër në llogarinë tuaj, siç janë miqësia, ndjekja / mosndalimi, bllokimi, etj.

Si u bllokua llogaria ime?

Shtë e rëndësishme të kuptoni saktësisht se si ndodhi një hile në mediat sociale për të parandaluar sulmet e mëtejshme në të ardhmen. Këtu janë mënyrat më të zakonshme që hakerat qasen në llogarinë tuaj:

 • Malware në pajisjen tuaj
 • Vetë faqja është e hakuar
 • Softueri juaj i sigurisë është i vjetëruar
 • Ju klikuan një lidhje të dëmshme në një email, mesazh direkt ose në një faqe në internet
 • Fjalëkalime të dobëta ose të përdorura zakonisht
 • Një aplikacion i palës së tretë që ju keni autorizuar të shkeleni

Kontrolloni se sa e lehtë është të hidhni një kompani.

Video: Shikojeni këtë Hacker Break në një kompani

Tofarë duhet të bëni nëse llogaria juaj u bllokua

Nëse zbuloni një hile të mediave sociale, ka disa hapa që duhet të ndërmerrni, menjëherë:

 • Kontrolloni kompjuterin tuaj për malware: Shumica e hakerave mbledhin fjalëkalime duke përdorur malware. Drejtoni një skanim të plotë të virusit në kompjuterin tuaj për të hequr skedarët dhe programet e dëmshme. Rinisni kompjuterin tuaj dhe ekzekutoni skanimin edhe një herë për të qenë të sigurt. Ndryshimi i fjalëkalimeve tuaja pa pastruar sistemin tuaj mund të mos bllokojë hakerat nga llogaritë tuaja.
 • Rivendosni fjalëkalimin tuaj: Nëse përdorni fjalëkalimin e kompromentuar në ndonjë sit tjetër, ndryshojeni po ashtu. Ju gjithashtu duhet ta bëni fjalëkalimin tuaj më të fortë sesa e keni pasur më parë. Kjo duhet të jetë e gjatë 10 karaktere dhe të përdorni shkronja të mëdha, shkronja të vogla, numra dhe simbole.
 • Aktivizoni verifikimin me dy hapa (2SV): Verifikimi me 2 hap shton një shtresë shtesë të sigurisë në llogarinë tuaj. Duke kërkuar një kod të posaçëm dërguar në telefonin tuaj kur ndryshohen cilësimet e llogarisë tuaj, mund të siguroheni që të jeni gjithmonë të vetëdijshëm nëse dikush po përpiqet të hyjë në llogarinë tuaj.
 • Revokoni lejet nga aplikacionet e palëve të treta: Kaloni përmes aplikacioneve tuaja të autorizuara të palëve të treta dhe hiqni gjithçka që nuk ju nevojitet. Shumë prej nesh klikojnë në mënyrë të shkujdesur “autorizojnë” pa e kuptuar se sa informacione po u lejoni atyre qasje. Nëse ajo aplikacion është prishur, ju jeni një objektiv.
 • Kontrolloni nëse sistemi juaj është i azhurnuar: Në fakt, vendosni kompjuterin tuaj që të azhurnojë automatikisht automatikisht në mënyrë që të merrni sa më shpejt mbrojtjen nga sulmet e reja.
 • Njoftoni miqtë dhe familjen: Edhe pse shumica e njerëzve do ta kuptojnë se me siguri nuk do të dërgonit ftesa për të blerë një kurë mrekullie për humbjen e peshës, ia vlen të kontrolloni dyfish ata morën memorandumin. Lërini miqtë dhe familjen tuaj të dinë se ju keni hakuar, veçanërisht në rast se ata kanë marrë ndonjë kërkesë për para. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse hack-i ishte rezultat i malware ose lidhjeve me qëllim të keq.
 • Kontrolloni Cilësimet e Emailit tuaj: Kontrolloni cilësimet e postës suaj pasi hakerat mund të ndryshojnë cilësimet tuaja për të përcjellë një kopje të postave elektronike. Ju gjithashtu duhet të rishikoni nënshkrimin tuaj për t’u siguruar që ata nuk kanë lënë ndonjë kod ose gjurmë të fshehura. Gjithashtu, mos harroni të kontrolloni një auto-përgjigjës të aktivizuar që synon ta kthejë emailin tuaj në një makinë spam.
 • Raportoni amdo Spam ose Mashtrime: Sigurohuni që të raportoni shkeljen në mënyrë që faqja të ndalojë përhapjen e sulmit.
 • Mbështetja e Kontaktit: Nëse nuk jeni në gjendje të hyni në llogarinë tuaj, do të duhet të kontaktoni mbështetjen për të rimarrë kontrollin.

Phishing, Mashtrimet dhe Kujtesa

Nëse llogaria juaj u hakua, ka të ngjarë të ishte për shkak të spishing phishing dhe mashtrimeve. Vlen të marrësh një moment të rifreskosh kujtesën tënde se si duken shpesh këto lidhje me qëllim të keq dhe si t’i shmangin ato në të ardhmen.

Shtë e drejtë të thuash që çdo gjë në internet që tingëllon shumë mirë për të qenë e vërtetë, me siguri është. Edhe pse do të ishte mirë të kishim disa anëtarë të familjes së larguar të humbur prej kohësh, të cilët dëshirojnë të ju dërgojnë miliona dollarë dhe gjithçka që duhet të bëni është t’u dërgoni atyre detajet e llogarisë tuaj – ne jemi goxha pozitive ata thjesht po përpiqen të marrin aksesin në informacionin tuaj financiar. Oh, dhe më e rëndësishmja, përdorni rrjete të sigurta dhe mbroni veten duke përdorur një VPN.

Shfletoni privatisht me SaferVPN

Me SaferVPN, të dhënat tuaja gjithnjë janë të koduara duke përdorur kriptimin e nivelit bankar 256 AES. Ndihmoni në parandalimin e një sulmi të mediave sociale duke u siguruar që të dhënat tuaja personale nuk ekspozohen kurrë në internet.

Nëse nuk keni ende SaferVPN, merrni një pajtim sot (ne ofrojmë një Garancia e kthimit të parave 30-ditore, nuk keni asgjë për të humbur!) ose provoni SaferVPN falas kështu që ju mund të shijoni paqen e mendjes në internet.

Keni ndonjë feedback, sugjerim ose kërkesë për veçori? Mos ngurroni të na kontaktoni, bëni pyetje në komente dhe bashkohuni me ne në mediat sociale! Ne do të donim të dëgjonim nga ju.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map