Shfletuesi juaj i Pafajshëm nuk është Aktualisht Privat

shfletuesi incognitoNëse mendoni se shfletuesi juaj i fshehtë ju lejon të shfletoni në internet në fshehtësi, mund të dëshironi të lexoni këtë blog.


Ndërsa një shfletues incognito apelon tek shumë përdorues, ju mund të dëshironi të dini saktësisht se çfarë fshihet dhe më e rëndësishmja, çfarë nuk është.

Ndërsa shfletuesi juaj i pahijshëm ndryshon mënyrën se si shfletuesi juaj trajton historinë tuaj, ai nuk luan asnjë faktor se si Interneti i trajton të dhënat tuaja. Shfletuesi juaj incognito ju bën të ndjeheni të sigurt sepse nuk mban gjurmët e kërkimeve tuaja, faqeve në internet të vizituar ose cookies. Sidoqoftë, megjithëse shfletuesi juaj pretendon se nuk keni qenë kurrë në internet, faqet e internetit e dinë ndryshe.

Ja saktësisht se çfarë ndodh kur filloni shfletuesin tuaj dhe çfarë mund të bëni për të krijuar një përvojë të shfletimit vërtet private.

Si funksionojnë zakonisht shfletuesit

Normalisht, shfletuesi juaj i internetit ruan një histori të detajuar të zakoneve tuaja të shfletimit. Kjo përfshin uebfaqet që vizitoni, cookies të ruajtura nga faqet e internetit dhe të dhënat autokomplete për të mbushur emrat e përdoruesve, fjalëkalimet, adresat dhe më shumë. Edhe më personalisht, shfletuesi juaj ruan shkarkimet tuaja, kërkimet që keni futur dhe një cache (pjesë të faqeve për të rritur kohën e ngarkimit).

Pse ka rendesi? Epo, mbase për disa njerëz nuk është ashtu. Por nëse ndonjëherë e lejoni dikë të përdorë kompjuterin tuaj dhe ndjeu një grua të vogël ankthi duke pyetur se çfarë mund të sugjerojë shfletuesi juaj si një uebfaqe e mëparshme që keni vizituar, atëherë ky artikull ndoshta vlen për ju.

Një shfletues incognito është tërheqës për këdo që nuk do që dikush të marrë një vështrim të poshtëm në historinë e shfletimit të tij dhe të shohë të gjithë listën e çdo faqe në internet që kanë vizituar.

Si funksionon një Shfletues Incognito

Ta themi thjesht, kur përdorni modalitetin e paditur, shfletuesi juaj nuk e ruan historinë tuaj për atë seancë, në mënyrë që të mos mund të shihet nga të tjerët më vonë. Kjo përfshin uebfaqet që keni vizituar, cookies dhe të dhëna të tjera. Sidoqoftë, cookies mund të ruhen gjatë seancës së shfletimit, megjithëse ato do të fshihen pasi të dilni nga shfletuesi.

modaliteti incognito në Google Chrome

Pavarësisht nëse janë Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Microsoft Edge ose Internet Explorer, shfletuesit privatë të gjithë punojnë njësoj.

Këtu janë disa përfitime për të përdorur mënyrën e paditur:

 • Kurse para: Mënyra private mund t’ju kursejë para kur prenotoni fluturime, makina me qira, dhoma hoteli dhe më shumë. Meqenëse cookies nuk ruhen pas përvojës suaj të shfletimit, faqet e internetit nuk janë në gjendje të rritin çmimet për produkte ose shërbime bazuar në kërkimet tuaja.
 • Hyni në llogari të shumta: Meqenëse përvoja juaj e shfletimit është një seancë plotësisht e izoluar, ju mund të regjistroheni, për shembull, më shumë se një llogari në Facebook një herë. Kjo është e dobishme nëse po shfletoni në mënyrë private dhe dëshironi të siguroheni që zakonet tuaja nuk janë të lidhura me llogarinë tuaj në Facebook.
 • Mbani të dhënat tuaja private: Një shfletues pa njohuri ju mbron nga njerëzit me qasje në kompjuterin tuaj. Kjo i mban ata të shoshitin nëpër historinë tuaj të shfletimit. Sidoqoftë, shfletimi juaj nuk është plotësisht privat – faqet e internetit, Ofruesit e Shërbimeve të Internetit, qeveritë dhe punëdhënësit ende mund të shohin se çfarë jeni duke bërë në internet.

Deri më tani, përfitimet tingëllojnë goxha të mëdha, apo jo? Ja se si të aktivizoni modalitetin e paditur në çdo shfletues. 

Shfletuesi juaj privat nuk është aq privat sa mendoni

Pavarësisht se sa tingëllon mënyra tërheqëse e njohjes, nëse po përpiqeni të fshehni historinë tuaj nga njerëz jashtë shtëpisë tuaj, një shfletues privat nuk do t’ju mbrojë. Në fakt, të gjitha informacionet tuaja poshtë në çdo faqe në internet, lidhjet regjistrohen në afatet kohore dhe gjithçka tjetër mund të gjurmohet te ju duke përdorur adresën tuaj IP.

Edhe pse shfletuesi juaj mund të mos mbajë një regjistrim të faqeve të internetit që vizituat, faqet e internetit me të vërtetë e dinë nëse keni. Shfletuesit e panjohur të Google dhe Mozilla shprehen qartë: “Të shkosh pa njohuri nuk e fsheh shfletimin tënd nga punëdhënësi, siguruesi i shërbimit tuaj të Internetit ose faqet e internetit që vizitoni.”

Për më tepër, nëse përdorni një aplikacion në Google, Chrome regjistron cookies dhe historinë tuaj ashtu si nuk ka ekzistuar kurrë incognito.

Farë nuk fshihet duke përdorur modalitetin e paditur?

Ndërsa shfletimi privat parandalon ruajtjen e informacionit në pajisjen tuaj, punëdhënësi juaj, ISP ose qeveria ende mund të shihni trafikun e rrjetit tuaj.

Ne kemi përshkruar disa nga mënyrat se si mënyra e mos njohjes nuk është në të vërtetë private. Këtu keni një listë të asaj që njerëzit mund të shohin drejtpërdrejt akoma:

 • ISP-ja juaj akoma mund të shohë atë që jeni duke bërë
  Mënyra private prek vetëm sistemin tuaj, jo lidhjen tuaj. Pra, edhe pse mund të mos shihni gjurmët në kompjuterin tuaj, Ofruesi i Shërbimit tuaj të Internetit mund të shikojë ende trafikun tuaj në Internet. Kjo do të thotë se ata janë akoma gjurmimi i faqeve të internetit që vizitoni, ruajtjen e të dhënave për aktivitetet tuaja të shfletimit, dhe madje edhe shitjen e këtyre të dhënave tek palët e treta.
  Shënim: Shkarkimi i paligjshëm i përmbajtjes prapëseprapë mund të shihet 100% në mënyrë transparente gjatë përdorimit të modalitetit jo njohës.
 • Punëdhënësi juaj mund të shohë aktivitetet tuaja online
  Ashtu si ISP-në tuaj, punëdhënësi juaj mund të shohë gjithashtu se çfarë jeni duke bërë në internet. Asnjëherë mos supozoni se hapja e një shfletuesi Incognito do t’i mbajë të fshehura aktivitetet tuaja nga shefi juaj, na besoni, ata prapë mund të shohin gjithçka që po bëni në makinat e kompanisë (dhe madje edhe pajisjen tuaj nëse përdorni kompaninë Wi-Fi!).  
 • Uebfaqet ende mund t’ju njohin
  Edhe pse ju ndihem anonim gjatë përdorimit të një shfletuesi pa njohuri, nuk je.
  Nëse hyni në faqe të tilla si Facebook, Twitter, Google ose kudo tjetër, faqja e di se jeni atje. Uebfaqet mund të gjurmojnë akoma kur e vizituat, sa kohë keni vizituar dhe të ruani informacione që i lejojnë ato të përdorin teknikat e reklamimit të synuar herën tjetër kur jeni në internet.
 • Aplikacionet nuk preken nga Incognito
  Kur keni aplikacione që ekzekutohen në makinën tuaj (madje edhe në sfond), nuk ka asnjë ndryshim midis përdorimit të një shfletuesi Incognito ose jo. Nëse ndonjë prej këtyre aplikacioneve, siç janë mjetet e sigurisë ose programi tjetër i mbikëqyrjes, ndjekin aktivitetet tuaja gjatë përdorimit të pajisjes, atëherë ato mund të lënë akoma një gjurmë të asaj që keni qenë deri tani.

Si mund të shfletoj në mënyrë private?

Mënyra më e mirë për t’u siguruar që aktivitetet tuaja të shfletimit janë vërtet private është të investoni në një Rrjet Virtual Privat (VPN). Kur përdorni një VPN, madje nuk duhet të shqetësoheni me modalitetin Incognito. Thjesht aktivizoni VPN-në tuaj, dhe i gjithë trafiku juaj i Internetit është i koduar plotësisht dhe pastaj ri-drejtohet përmes një serveri të jashtëm para se t’ju lidhë me faqet e internetit të dëshiruara. Kjo krijon një tunel privat midis pajisjes tuaj dhe serverëve VPN.

Ja se si funksionon:

Pse është kjo një gjë e mirë? Punëdhënësi juaj, ISP-ja juaj, Qeveria, dhe madje as tjetri juaj i rëndësishëm mund të shihni një gjë të vetme në lidhje me atë që keni bërë në internet. Duke fshehur adresën tuaj të vërtetë të IP, faqet e internetit nuk kanë më asnjë të dhënë kush jeni, ata nuk mund të gjurmojnë më ose të ndjekin aktivitetet tuaja në internet, dhe e gjithë përvoja juaj e shfletimit është plotësisht anonime.

Shfletoni privatisht me SaferVPN

Me SaferVPN, të dhënat tuaja gjithnjë janë të koduara duke përdorur kriptimin e nivelit bankar 256 AES, që do të thotë se asnjë haker, qeveri apo edhe ISP-ja juaj nuk mund të spiunojë të dhënat tuaja personale.

Nëse nuk keni ende SaferVPN, merrni një pajtim sot (ne ofrojmë një Garancia e kthimit të parave 30-ditore, nuk keni asgjë për të humbur!) ose provoni SaferVPN falas kështu që ju mund të shijoni paqen e mendjes në internet.

Keni ndonjë feedback, sugjerim ose kërkesë për veçori? Mos ngurroni të na kontaktoni, bëni pyetje në komente dhe bashkohuni me ne në mediat sociale! Ne do të donim të dëgjonim nga ju.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map