Farë duhet të dini para se të përdorni Facebook për t’u lidhur me WiFi

Ja çfarë duhet të dini para se të përdorni Facebook për t'u lidhur me WiFi


Nëse jeni duke kërkuar falas WiFi, ne nuk presim që të vraponi në të gjithë qytetin duke kërkuar një lidhje të sigurt! Ja se si mund të përdorni SaferVPN për t’u lidhur me WiFi – me siguri.

Nëse jeni të gatshëm të kontrolloni thjesht një biznes në Facebook në këmbim të WiFi falas, veçoria e re falas e WiFi e Facebook mund të jetë opsioni i përsosur për ju!

Oferta e re inkurajon bizneset e vogla dhe të mëdha njësoj të përdorin faqen e njohur të mediave sociale për të ruajtur biznesin ‘Faqet’. Si kthim, ata e kanë bërë më të lehtë lidhjen me WiFi në të gjithë botën.

Sidoqoftë, mundësia e re për WiFi falas do të thotë që përdoruesit duhet të jenë tepër të kujdesshëm kur lidheni.

Lexoni më tej për të zbuluar se si shkarkimi i një VPN para se të lidheni me WiFi mund t’ju mbajë të sigurt gjatë shfletimit në internet. Përfitoni plotësisht nga WiFi i ri falas i Facebook kudo që të shkoni!   

WiFi falas për check-in

Nëse e gjeni veten të afërt dhe në hapësira të tilla si aeroportet, kafenetë dhe vendet e tjera publike, gjetja e WiFi falas dhe kursimi i të dhënave tuaja të çmuara (gjithashtu të shtrenjta) mund të jenë të rëndësishme për ju.

Tani, gjetja e WiFi mund të jetë më e lehtë se kurrë! Facebook WiFi lejon klientët të kontrollojnë bizneset pjesëmarrëse në Facebook në këmbim të qasjes falas të WiFi-së.

Pronarët e bizneseve gjithashtu përfitojnë nga kjo, duke i lënë ata të ndajnë oferta dhe njoftime me përdoruesit që kanë regjistruar. Për më tepër, bizneset fitojnë qasje të menjëhershme në të dhënat demografike, siç janë mosha, gjinia dhe interesat e klientëve (një detaj për disa përdorues mund të mos jetë i dashur).

Dhe hej! nëse ti nuk më pëlqen të ndash gjërat në Facebook, faqet e uljes së shfletuesit do të përfshijnë një lidhje që njerëzit mund të përdorin për të anashkaluar procesin e kontrollit dhe të vendosin një kod në vend. Një alternative e bukur nëse dëshironi ta mbani profilin tuaj jashtë tij.

Si funksionon falas WiFi i Facebook?

Megjithëse funksioni ofron WiFi falas, ju nevojiten të dhëna fillestare për të hyrë në aplikacionin Facebook së pari. Me këtë në mendje, gjithçka që ju thjesht duhet të bëni për t’u lidhur me WiFi është hapja e aplikacionit dhe trokitni lehtë mbi butonin “Më shumë”. Pastaj lëvizni poshtë dhe zgjidhni tiparin “Gjeni WiFi”:

FB lidheni me wifi - SaferVPN

Atëherë do t’ju kërkohet të rregulloni cilësimet e vendndodhjes tuaj (nëse nuk janë tashmë “Gjithmonë Ndezur”):

FB lidheni me wifi - SaferVPN

Këtu, ju do të shihni një hartë interaktive, duke shfaqur distancën dhe udhëzimet për në vendet e afërta WiFi falas pranë.

Por ka aty ku gjërat fillojnë të marrin fryma… Duke pasur vendndodhjen tuaj gjithmonë mund të shkaktojë disa çështje sigurie.  

Rreziqet e përdorimit të Facebook për t’u lidhur me WiFi

Ne jemi plotësisht të vetëdijshëm që duke pritur që njerëzit të mos lidhen kurrë me WiFi falas vetëm për shkak të rreziqeve që paraqet, nuk i tejkalojnë gjithmonë përfitimet e ruajtjes së të dhënave gjatë udhëtimit. Në vend të kësaj, ne thjesht i inkurajojmë përdoruesit të qëndrojnë të sigurt. Nëse po e pyetni veten si, atëherë keni ardhur në vendin e duhur!

WiFi falas vjen me një numër çështjesh të privatësisë. Më e dukshme është që tipari Gjeni WiFi kërkon që të aktivizoni shërbimet e vendndodhjes gjithmone ne vazhdim.

Kjo krijon një histori vendndodhjeje të lidhur me vendndodhjen tuaj fizike, në çdo kohë. Kjo do të thotë që telefoni juaj dhe Facebook do të shtojnë rregullisht vendndodhjen tuaj në Regjistrin e Aktiviteteve në Facebook, edhe nëse nuk jeni në aplikacion.

Edhe pse vetë Facebook kanë deklaruar se nuk do të bëjnë asgjë me këtë informacion. Erick Tseng në Facebook i tha The Verge:

“Dizajni i produktit është arkitekturuar në mënyrë specifike në një mënyrë të tillë që sa më shpejt që përdoruesi të kontrollojë në Facebook, përmes Facebook Wi-Fi, Facebook më pas e dorëzon përdoruesin përsëri në ruter dhe tërhiqet plotësisht nga fotografia,” tha ai . “I gjithë trafiku i shfletimit që ju bën në Facebook Wi-Fi pas vërtetimit fillestar dhe kontrollit është plotësisht jashtë rrjetit të Facebook. Ne, në Facebook, nuk shohim ndonjë prej këtij trafiku. Ne nuk jemi të përfshirë në shfletimin tuaj. “

Edhe pse kjo është një shenjë e mirë nga Facebook, kjo nuk do të thotë që kafeja lokale me të cilën jeni lidhur siguron një lidhje të sigurt. Hakerët, snoopers dhe kushdo tjetër që përpiqet të përgjojë informacionin tuaj personal lehtë mund të futni në këtë rrjet dhe të vjedhin detajet tuaja të ndjeshme.

Zgjidhja: Për mbrojtjen e të dhënave, përdorni një VPN

Falas, e arritshme WiFi publik është aq e lehtë për tu lidhur sa është për çdo haker – do të thotë kushdo që është i interesuar të përgjojë paketat e të dhënave tuaja dhe informacionet e ndjeshme mund të marrin në të njëjtin rrjet publik dhe të vjedhin të dhënat tuaja personale.

Dhe ndërsa shumë e pranojnë faktin që shfletimi në WiFi i hapur, falas dhe / ose publik nuk është i sigurt, shumë nuk janë plotësisht të vetëdijshëm që pajisjet e tyre mund të lidhen automatikisht me këto rrjete të rrezikshme WiFi pa e ditur ata.

Në mënyrë që të përfitoni plotësisht nga veçoria WiFi falas e Facebook duke siguruar gjithashtu që të lidheni me WiFi në mënyrë të sigurt dhe të sigurt, edhe nëse pajisja juaj lidhet me rrjetet publike, duhet të instaloni një zgjidhje të vetme, të thjeshtë – Një VPN.

Isfarë është një VPN

Një rrjet privat virtual, ose VPN, fsheh shfletimin tuaj nga sytë e çmendur, kështu që nëse dikush po spiunon trafikun tuaj në një dyqan kafeje, ata do të shohin vetëm të dhënat e koduara. Kjo do të thotë se ata nuk mund të shohin të dhënat tuaja personale, informacionin e hyrjes, etj. Të gjitha ato që mund të shohin janë pako pako të gibberish të padepërtueshme. Merrni atë hakerat!

Pra, si ju zgjidhni një VPN për t’u përdorur?

Ka disa gjëra për tu mbajtur në mend para se të zgjidhni një VPN dhe t’u besoni atyre detajet tuaja të shfletimit. Për shembull, shumë VPN të Lirë do të pretendojnë të mashtrojnë trafikun tuaj, kur në realitet, politikat e tyre të intimitetit lejojnë që ata të gjurmojnë dhe shesin të dhënat tuaja personale dhe shfletimin e informacionit tek reklamuesit dhe palët e tjera të treta. Kjo është pikërisht pse Falas nuk është i sigurt.

Këshillë: Lexoni shtypjen e mirë & Politika e privatësisë.

Ruani sigurinë e Wi-Fi – automatikisht

Në SaferVPN, ne jemi të përkushtuar t’u sigurojmë përdoruesve Intimitetin e plotë të Internetit. Ne ofrojmë konfigurim të lehtë dhe konfigurim automatik për të gjitha pajisjet tuaja dhe një politikë privatesie e cila siguron që të mos mbajmë shkrimet, detajet e ruajtjes ose monitorimin e të dhënave të përdoruesit tanë.

Me Sigurinë automatike të Wi-Fi të SaferVPN, në momentin që pajisja juaj të lidhet me WiFi të pasigurt, një kanal i koduar VPN aktivizohet automatikisht – edhe nëse telefoni juaj është në modalitetin e mbyllur dhe brenda xhepit tuaj!

Pastaj mund të lidheni me WiFi dhe të shfletoni me qetësi të plotë, duke e ditur se të gjitha informacionet tuaja personale dhe të dhënat e ndjeshme janë 100% të mbrojtura.

3 hapa të thjeshtë për sigurinë automatike duke përdorur Karakteristikat Falas Wi-Fi të Facebook

Nëse e doni idenë e Facebook që ofron WiFi falas – ne plotësisht pajtohemi! Megjithëse pikat e lira dhe publike të WiFi të gjitha vijnë me rreziqet e tyre, ne nuk mund të presim që bota të heqë dorë nga komoditeti i saj.  
Në vend të kësaj, ne sugjerojmë të përfitoni plotësisht nga WiFi falas – duke mbrojtur njëkohësisht veten. Besoni apo jo, ju mund t’i bëni të dy!

E tëra që duhet është 3 hapa të thjeshtë! Ja si:

 1. Shkarkoni dhe instaloni SaferVPN (Nëse nuk keni akoma një llogari, regjistrohuni me provën tonë falas).
 2. Drejtoni SaferVPN dhe lidheni me një server aty pranë (ose banoni virtualisht në një vend tjetër për të përfituar nga kufizimet gjeo-kufizuese!).
 3. Hidhni në Facebook WiFi falas dhe kontrollohuni. Kjo është ajo! Ju mund të lidheni në mënyrë të sigurtë me WiFi falas në facebook nga kudo!

Thatshtë kaq e thjeshtë! Me një VPN, ju mund të lidheni me WiFi me paqe të plotë të mendjes.

Keni ndonjë feedback, sugjerim ose kërkesë për veçori? Mos ngurroni të na kontaktoni dhe bashkohuni me ne në mediat sociale! Ne do të donim të dëgjonim nga ju.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map