Şifre Güvenliği: Daha Güçlü Bir Şifre Nasıl Seçilir

Daha güçlü bir şifre- şifre güvenliği nasıl seçilir


İyi parola seçmek, özel verilerinizi web’de güvende tutmak için şifreli bir bağlantı kullanmak kadar önemlidir. Bu kılavuzda, en iyi uygulamaları keşfedeceğim ve güçlü bir bilgisayar korsanları için güvenli şifre seçmenize yardımcı olacak bazı ipuçları vereceğim!

Şimdiye kadar, SaferVPN’in sizi güvende tutmak için bağlantınızı şifrelediğini bilmelisiniz, özellikle de güvenli olmayan halka açık sıcak noktaları kullanırken.

Ancak, sizi çevrimiçi ortamda güvende tutmak söz konusu olduğunda, maalesef elimizde olmayan bazı şeyler var.

Bunlardan biri güçlü ve iyi şifreler kullanmaktır. En gelişmiş kötü amaçlı yazılımdan koruma veya dünyanın en iyi VPN hizmetiyle bile, zayıf şifreler kullanıyorsanız yine de savunmasızsınız.

Şifre şifrelemede hızlı bir arka plan

Her şeyden önce, web sitesinin HTTPS kullanıp kullanmadığını her zaman dikkate almalısınız. En popüler web siteleri bugün kullanıyor olsa da, URL çubuğunda her zaman kilit simgesini arayın.

Web sitelerinin, bazıları diğerlerinden daha güvenli olan şifreleri saklaması için farklı yollar vardır. Bir kullanıcı olarak, web sitesi tarafından ne tür bir şifre güvenliği kullanıldığını bilemezsiniz. Web sitelerinin depolaması yeterince güvenli değilse, bir saldırgan sistemlerine girmeyi başarırsa tüm veritabanındaki tüm şifreler bir kerede kırılabilir. Bu durumda, diğer web siteleri için aynı giriş bilgilerini kullanıyorsanız çok savunmasızsınız.

Parolalar nasıl şifrelenir (İsteğe bağlı okuma)

Bu bölüm, şifre güvenliğini herkes tarafından anlaşılabilir kılmak amacıyla yarı teknik hale gelir, ancak bir sonraki bölüme atlamaktan çekinmeyin.

Bazı web siteleri tüm şifrelerini düz metin olarak saklar, yani bunu hacklemeyi başaran herkes herhangi bir çatlama veya ekstra araca bile ihtiyaç duymadan tüm şifreleri okuyabilir..

Şifreleri şifrelerken, web siteleri “karma” adı verilen bir şey yapar:

Parola karması, parolaları güvenli tutmak için bir dizi sayı ve harfe dönüştüren tek yönlü bir işlevdirKarma parolalar böyle görünür

Karma, şifrenizi sabit uzunlukta bir harf ve sayı dizisine dönüştüren tek yönlü bir işlevdir. Parolada bir harfi büyük yapmak veya bir sayıyı değiştirmek gibi herhangi bir değişiklik, tamamen farklı bir karmaya neden olur. Her parola her zaman aynı karmaya sahip olur, yani “merhaba” parolası her zaman aynı karma dizeye dönüşür.

Son nokta önemlidir, çünkü bir web sitesi şifrelerini kodlamak için bir karma sistemi kullanıyor olsa bile, bir saldırgan karma bir yazılım aracılığıyla tüm bir sözlüğü çalıştırabilir ve ardından tüm karmalarla giriş yapmaya çalışan bir yazılım kullanabilir. Örneğin, “şifre”, “amerika” veya “gizli” gibi basit bir şifre kullanıyorsanız, saldırganın hesabınıza erişmesi uzun sürmez.

Yukarıdakilerin muafiyeti, web sitesinin şifrenizi şifrelemek için bir “tuz” kullanmasıdır. Özünde (burada teknik bilgi elde ettiğim için özür dilerim), şifrenizi oluşturmadan önce rastgele bir harf ve sayı dizisi ekler.

En sık kullanılan tüm parolaların karmalarıyla çevrimiçi veritabanları vardır. Bu tür araçlarla bir bilgisayar korsanı temelde çalınan karma şifreleri düz metin şifre eşdeğerine dönüştürmek için girebilir.

Bilgisayar korsanları, veritabanlarını hacklemek veya şifreleri tahmin etmek için kaba kuvvet kullanmak için çok çeşitli araçlara sahiptir. Bağlantınızı şifrelemezseniz ve izliyorlarsa, karma şifrelerinize erişebilirler. Bilgisayar korsanının mülkiyetine girdikten sonra, şifresini çözmek ve kişisel hesaplarınıza giriş yapmak için hash’ı böyle bir veritabanında çalıştırması yeterlidir. Birden çok site için aynı şifreyi kullanıyorsanız, bilgisayar korsanı hepsine giriş yapabilir.

 Karma hakkında çok ayrıntılı teknik kılavuz için buradan daha fazlasını okuyun.

Bunun sizin için anlamı:

Layman’ın ifadesine göre, çok yaygın bir şifre veya onun bir varyasyonunu kullanıyorsanız, bir bilgisayar korsanı, kullanabilecekleri en yaygın kullanılan tüm şifrelerin veritabanları olduğundan, hesabınıza giriş yapmak için çok basit araçlar kullanabilir. Güvende kalmak için bağlantınızı şifrelemeniz ve güçlü parolalar kullanmanız gerekir. Güvenli şifreler seçme hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

İyi şifreler nasıl seçilir

Tamam, şimdi şifrelerin nasıl saklandığını ve nasıl kırılabileceğini bildiğinize göre, bazı şifre güvenliği ipuçlarına bakalım.

 Bunlar güvenli şifreler değildir:

 • Sevgili aile üyelerinizin isimleri, doğum yeriniz, en sevdiğiniz film, gençlik ezginiz vb.Gibi çok belirgin şifreler kullanmaktan kaçının.

 • Sözlükte bulacağınız tek bir kelimeden oluşan şifreleri kullanmayın

 • Bir bilgisayar korsanının bunlara erişmesi durumunda, bilgisayarınızdaki şifreleri e-posta gelen kutunuzda düz metin olarak saklamayın

 • Tüm çevrimiçi hesaplarınız için aynı şifreyi kullanmayın; bu şekilde bir ihlal olması durumunda riskinizi en aza indirirsiniz

Güvenli parolalar şunlardır:

 • Uzun parolalar kullanın: ne kadar uzun olursa, kırılması da o kadar uzun sürer

 • Büyük ve küçük harflerden oluşan bir karışım kullanın

 • Şifrenizdeki sayıları karıştırın

 • !, @, #, $ Ve gibi özel karakterler kullanın &

 • Önemli hesaplarınızın her biri için farklı bir şifre kullanın

 • Kimlik bilgilerinizi hatırlamak için güvenilir ve güvenli bir şifre yöneticisi kullanın

Peki çok güvenli bir şifre nasıl oluşturulur??

İşte iyi bir numara.

En sevdiğiniz şarkının korosunu, en sevdiğiniz alıntıyı, sevdiğiniz bir filmden bir satırı veya yalnızca hatırlayacağınız kişisel bir şeyi ezberleyin. Ardından, gerçek şifreniz olarak her kelimenin ilk karakterlerini kullanın. Küçük ve büyük büyük harfler arasında geçiş yapabilir ve daha da karmaşık hale getirmek için sonuna bir sayı dizesi ekleyebilirsiniz..

Bir örnek 12 Ağustos’ta İspanya’ya seyahat etmeyi planlıyorsanız, şu cümleyi yaratabilirsiniz: “12 Ağustos 2015 Çarşamba günü İspanya’yı ziyaret edeceğim!” daha sonra “IwbvSoWA122015” e dönersiniz. Şimdi tam olarak bu şifreyi kullanmayın, ama sadece amacımı göstermek için. Bunun yerine kendi varyasyonunuzu yapın!

İyi bir şifre bulmakta zorlanıyorsanız LastPass’in ücretsiz güvenli şifre üreticisine göz atın.

Mevcut şifrelerinize bir göz atarak ve güvenli olmayan şifreleri değiştirerek bugün başlayın. Özel hesaplarınıza giriş yaparken her zaman HTTPS şifrelemesini aramayı ve bilgisayar korsanlarının şifrelerinizi çalmasını önlemek için SaferVPN ile bağlantınızı şifrelediğinizden emin olun.!

Henüz sahip değilseniz, SaferVPN’i şimdi ücretsiz deneyin!

Bonus: şifreleri hatırlamanıza yardımcı olacak araçlar

Orada tonlarca şifre yöneticisi aracı var, ancak başlamanıza yardımcı olacak iki popüler araç var:

Son Geçiş

LastPass ile şifrelenmiş tüm şifrelerinizi “kasalarında” güvenli bir şekilde sakladığından yalnızca bir şifreyi hatırlamanız gerekir. Oluşturduğunuz tüm yeni çevrimiçi hesaplar için şifreleri otomatik olarak önerebilir ve çevrimiçi olarak giriş bilgilerinizi otomatik olarak doldurabilir.

Anahtarlık Erişimi

Bir Apple cihazındaysanız, yerleşik şifre yöneticisini kullanabilirsiniz. Sakladığınız tüm şifrelerinize erişmenizi sağlar, ancak hatırlamanız için manuel olarak yeni öğeler de oluşturabilirsiniz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map