Equifax Sahtekarlık Uyarısı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Equifax Sahtekarlık UyarısıEquifax dolandırıcılık uyarısı: en son siber güvenlik krizi hakkında bilmeniz gereken her şey.


Perşembe günü dünya, Equifax sahtekarlık uyarısının internette dolaşırken izledi. Kredi kartı şirketi, kimlik ve kişisel verileri etkileyen önemli bir veri ihlali keşfettiklerini açıkladı ABD’de 143 milyon tüketici.

İhlale dahil edilen Sosyal Güvenlik numaraları gibi kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler, büyük Equifax hack’ini büyük bir endişe haline getirdi. Bu ihlalin kapsamı en az Tüm Amerikan nüfusunun% 44’ü.

Equifax’ın söylemek zorunda olduğu her şeyden, kriz hakkında tartışmadan ve bunun etkilenenler için ne anlama geldiğinden bahsedelim.

Equifax nedir?

Equifax, kredi puanlarını hesaplamak için kişisel verileri kullanan küresel bir bilgi çözümleri şirketidir. ABD’deki üç ana kuruluştan biri olan Equifax, 143 milyon tüketicinin özel detaylarına sahiptir. Bu, her Amerikalı yetişkinin neredeyse yarısının kişisel ve finansal verilerine kadar her şeyi içerir.

Equifax Sahtekarlık Uyarısı nedir?

7 Eylül Perşembe günü Equifax, bilgisayar korsanlarının Mayıs ayı ortasında şirketin verilerine eriştiğini halka duyurdu. Kurbanların çoğu ABD’de, ancak bazıları Birleşik Krallık ve Kanada’da yaşıyor.

bilgisayar korsanları tarafından erişilen bilgiler:

 • İsimler
 • Sosyal Güvenlik Numaraları
 • Doğum tarihleri
 • Adresler
 • Ehliyet numaraları
 • Yaklaşık 209.000 kredi kartı numarası
 • 182.000 Equifax anlaşmazlık belgeleri (kişisel olarak tanımlayıcı verileri içeren şikayetler)

Şimdiye kadar, Equifax’ın üçüncü taraf yüklenicilerinin de etkilenip etkilenmediğini belirten herhangi bir bilgi yok gibi görünüyor..

İhlalin arkasında kimin olduğu hala belli değil ve Equifax, kolluk kuvvetlerinin dava üzerinde hala çalıştığı dışında herhangi bir bilgi açıklamadı. Ancak, saldırıya dahil olan Equifax anlaşmazlık belgeleri, bilgisayar korsanlarının verilere bir müşteri gönderim hizmeti veya benzeri bir yöntemle erişmiş olabileceğini gösteriyor..  

Equifax’in kendi kendine yönettiği “Özür”: Equifax Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Rick Smith:

Etkilenenlere Ne Olacak?

Equifax dolandırıcılık uyarısının en kötü yanlarından biri, yayınlanan bilgiler arasında bireyin Sosyal Güvenlik numaralarının en zararlı olabileceğinden kaynaklanıyor.

Bu sayı asla değişmez ve buna sahip olmak, verilerin bir ulus devlet tarafından değil, suçlular tarafından çalındığı varsayılarak, karaborsada kullanılabileceği, satılabileceği ve yeniden satılabileceği anlamına gelir. Bu nedenle, etkilenenler uzun yıllar boyunca bu ihlalin etkisini hissedecekler.

Equifax Sahtekarlık Uyarısı tartışma

Olayla ilgili açık kamu müdahalesinin yanı sıra, Equifax anlaşmazlığıyla ilgili birkaç tartışma daha var.  

İşte kötüden kötüye doğru akan birkaç:

 • Günlük Selamlar
  Birçoğu haberleri dinlerken, milyonlarca kişi yardım için web sitesine ve telefon hatlarına döndü. Ne yazık ki, Equifax’in chatbotları neşeyle çılgın kişilere (şimdi silinmiş) bir mesajla “mutlu bir Cuma” diledi ve müşterilerden öfke yarattı.
 • İmkansız Telefon Hatları
  Equifax ile telefonla bağlantı kurmak istiyorsanız, bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Ne yazık ki, çağrı merkezlerine ulaşmak neredeyse imkansızdı, kimlik krizlerini ele geçirmeye çalışan insanların fırtınasını ele almak için 24 saat açık değil ve hizmet hattında gerçek çalışanlar bulunmayabilir (insanlar aslında Equifax’ın bir parçası olmayan konuşan çağrı merkezlerini bildirmiştir).  
 • İnce Baskı Ayrıntıları
  Equifax’ın dehşet verici bir hareketi, farkında olmadan kurban olma girişimleriydi dava açma haklarını kaybetmek şirket tarafından sunulan ücretsiz kredi izlemeye kaydolduysa. Neyse ki, kullanıcılar ince baskıyı maddede gizli buldular ve kaldırılmasını talep eden sosyal medyada geri tepti.
 • Duyuru Gecikmesi
  Kendinize daha önce sormuş olabileceğiniz bir soru şudur: “Hack 29 Temmuz’da keşfedildiyse, neden şimdi bunu öğreniyoruz?” Şirket gecikme hakkında yorum yapmayı reddetti.
  İlginç bir teori mi? İhlal keşfedildikten hemen sonra Equifax CEO’su Richard Smith, “2017’nin Atlanta’nın En Beğenilen CEO’larından biri” seçildi ve 24 Ağustos 2017’de bir galada onurlandırıldı. onurunu alana kadar ihlal.
 • İcra Payları
  Bloomberg News, finans sorumlusu John Gamble da dahil olmak üzere şirkette üç üst seviyeye yükseldiğini bildirdi, keşiften sonraki günlerde toplam 1.8 milyon $ değerinde hisse sattı. Ancak Equifax, üst düzey yöneticilerin saldırıdan haberdar olduklarını ve “o sırada bir saldırı gerçekleştiğine dair hiçbir bilgiye sahip olmadıklarını” reddetti.

Bu kadar önemli miktarda kişisel veriye sahip olan ve hatta kişisel güvenlik ve kimlik hırsızlığı savunma ürünleri satan bir şirket için Equifax’ın gelecekteki müşterilerin güvenini nasıl kurtaracağı belirsiz..

“Bu, şirketimiz için açıkça hayal kırıklığı yaratan bir etkinlik ve kim olduğumuzun ve ne yaptığımızın kalbinde çarpıcı bir etkinlik. Bunun neden olduğu endişe ve hayal kırıklığı için tüketicilerimizden ve iş müşterilerimizden özür dilerim. ”Dedi. “Verileri yönetme ve koruma konusunda lider olmaktan gurur duyuyoruz.”

Equifax Anlaşmazlığından etkilenip etkilenmediğimi nasıl öğrenebilirim??

Kedi çantadan çıktı. Kullanıcıların yapabileceği tek şey kişisel olarak etkilenip etkilenmediklerini kontrol etmektir.

Telefon hatları oldukça işe yaramaz gibi görünse de Equifax, verilerinizin güvenliğinin ihlal edilip edilmediğini kontrol edebileceğiniz bir web sitesi (www.equifaxsecurity2017.com) sunuyor..

Şu anda, web sitesi size hakkında fazla bilgi vermiyor Nasıl etkilendiniz, ancak yapmadıysanız size şunları söyler:

Equifax Sahtekarlık Uyarısı - etkilenmedi

Ancak, site yanıtları rastgele çalkalamış gibi görünüyor. Techcrunch, rasgele isimleri ve sayıları sisteme girerek ilginç bir zaman geçirdi, sadece bu hayali insanların da ihlalden etkilendiğini bulmak için. Hiç gerçek bir dama gibi görünmüyor, değil mi?

Birçok kullanıcı, Equifax sahtekarlık uyarı web sitesinin tüketicileri korumakla ve TrustID ürünlerine kaydolmalarını sağlamak konusunda daha az olabileceğine inanıyor.

Equifax Ücretsiz Kredi İzleme

Equifax size tek ücretsiz kredi izleme ve kimlik hırsızlığı sigortası yılı. Teklif gerçek gibi görünse de, hizmete katılmaya karar verirseniz mağdurların ince yazıları okuması uzun sürmedi. Ücretsiz kredi izleme yılını kabul ettikten sonra, şirkete dava açma hakkınızı aynı anda devre dışı bıraktığınızı öğrenmek sizi hayal kırıklığına uğratabilir (bunu kaçırdıysanız, yukarıda okuyun). Sinsi hamle, Equifax.

Sosyal Güvenlik numaralarının sonsuza kadar olduğunu ve bir yılın büyük şeylerin büyük şemasında pek bir şey yapmadığını da aklınızda bulundurun.

Peki şimdi ne olacak?

Bu noktada biraz umutsuz hissediyor olabilirsiniz, bu yüzden önümüzdeki günlerde (veya yıllarda) almanız gereken birkaç güvenlik önlemi aşağıdadır:

 • Mali durumunuzu yakından takip edin.
 • Kişisel kredi raporunuzu ve etkinliğinizi izleyin.
 • Adınızdaki yeni kredi uygulamalarını kontrol edin.
 • Uygulayıcıların adınızı kullanarak yeni hesaplar açmasını zorlaştırarak dosyalara bir kredi dondurması yapmayı düşünün.
 • Vergi sahtekarlığı riskini azaltmak için vergileri erkenden dosyalayın (birisi vergi iadesi almak için Sosyal Güvenlik numaranızı kullandığında).

Equifax dolandırıcılık uyarısından sonra, önümüzdeki günlerde şüphesiz daha fazla soru olacak.

Geri bildirim, öneri veya özellik isteğiniz mi var? Bizimle iletişime geçmekten ve sosyal medyada bize katılmaktan çekinmeyin! Sizden duymak isteriz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map