Mobil ve Online Bankacılığınızı Güvenceye Almak için Yapmanız Gereken 9 Şey

Mobil ve Online Bankacılık Güvenliği için 9 Temel İpucu


190 milyondan fazla Amerikalı çevrimiçi alışveriş yaparken ve ABD’li yetişkinlerin% 51’ini bankacılık işlemlerini çevrimiçi gerçekleştirirken, çevrimiçi işlemlerin güvenli hale getirilmesine büyük bir ihtiyaç olduğunu söylemek güvenlidir. Dışarıda çok sayıda dolandırıcılık var, bu yüzden dikkat etsen iyi olur. Tavsiyemizi takip edin, mobil ve çevrimiçi bankacılık güvenliğinizi güçlendireceksiniz!

1. Cihazınızı güven altına alın

Davetsiz misafirleri uzak tutmak için daima bilgisayarınızda veya akıllı telefonunuzda bir kötü amaçlı yazılım önleme kullanın. Sık sık güncelleyin ve tarayıcınızın en son sürümüne sahip olduğunuzdan ve işletim sisteminizin tüm güvenlik güncellemelerini aldığınızdan emin olun.

2. Bağlantınızı güvenli hale getirin

Güvenli bir bağlantı olmadan tüm verileriniz ele geçirilebildiğinden bu temeldir. Her şeyden önce, bankanın veya çevrimiçi mağazanın bağlantıyı şifreleyen SSL (Güvenli Yuva Katmanı) kullandığından emin olun. Bir sitenin güvenli olup olmadığını öğrenmek için URL’ye bakın; https: // ile başlıyorsa güvenlidir, yalnızca http: // şifrelenmemişse. Bunlara karşı çok savunmasız olduğunuzdan, genel etkin noktalarda bağlantınızı güvenli hale getirdiğinizden emin olun. Okuyun ve maksimum güvenlik için bağlantınızı şifrelemenin en iyi yolunu bulacaksınız!

3. Özellikle e-postalarda kimlik avına karşı dikkatli olun

İnternet üzerinden hassas bilgiler vermekten kaçının. Bankanızın size e-posta göndermesi ve hassas bilgilerinizi bildirmeniz için hiçbir neden yoktur. Güvenilmeyen bir gönderen sizden ödeme ayrıntılarını veya banka hesabı bilgilerini sorarsa, bunu doğrudan spam klasörüne gönderin ve unutun. Bu kimlik hırsızlarının banka hesaplarınıza tam erişim vermelerini sağlamak için sizi kandırmaya çalışacak birçok gizli yol vardır. Güvenilmeyen kaynaklardan, özellikle de banka, avukat veya para bağışlamak isteyen uzak bir akraba olduklarını iddia ettikleri zaman e-posta açmayın.

4. Parolalarınızı koruyun

Çoğu banka, bugünlerde iki faktörlü kimlik doğrulama kullanıyor, yani cep telefonunuza veya bir tür dongle’a gönderilen bir kod alacaksınız – bu bankadan bankaya değişir. İki faktörlü kimlik doğrulamayı kullandığınızdan emin olun, size ekstra güvenlik katmanı sağlar. Banka olduğunu iddia eden bir site aynı anda tüm bilgilerinizi isterse, dikkatli olmalısınız. İyi şifreler seçme hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

5. Banka hesap özetlerinizi sık sık gözden geçirin

Haftalık harcamalarınızı, özellikle ne, nerede ve ne zaman harcadığınızı takip edin. Bu şekilde hileli satın alımları kolayca tespit edebilir ve kartınızı hemen engelleyebilirsiniz.

6. Tüm izleri silin

Giriş bilgilerinizi asla e-posta veya SMS ile göndermeyin ve şifreleri yanınızda bırakmayın. Başka birinin bilgisayarını veya herkese açık bir bilgisayarı kullanırken, tarayıcının asla kullanıcı adınızı veya şifrenizi hatırlamasını sağlayın. Kapatırken web sitelerinden çıkış yaptığınızdan ve tarayıcının izleme çerezlerini, önbelleğini ve geçmişini sildiğinizden emin olun. Kendimi internet kafelerde, benden önceki kullanıcının e-postalarından çıkış yapmayı unuttuğunu birçok kez gördüm – dürüst olmayan bir kişinin oradaki tüm ayrıntılarla neler yapabileceğini hayal edin!

7. Cep telefonunuzu da koruyun

ABD’li yetişkinlerin% 35’i çevrimiçi bankacılık işlemlerini mobil cihazlarda gerçekleştirdiğinden, elde taşınır cihazlarınızın da güvenliğe ihtiyacı olduğu açıktır. Bankacılık için kullanıyorsanız veya onunla bir şeyler satın alırsanız cep telefonunuzu da koruduğunuzdan emin olun. Kısa bir süre kullanılmadığında ekranı otomatik olarak kilitlemesini ve parola korumasını sağlayın. Bir iPhone kullanıyorsanız Apple’ın “Telefonumu Bul” u veya Android kullanıyorsanız Google’ın “Aygıt Yöneticisi” ni etkinleştirin. Bu şekilde, telefonunuzu kaybederseniz bulabilir veya yanlış verilere düşmemesi için tüm hassas verileri uzaktan silebilirsiniz.

8. Banka hesabı bildirimlerini ayarlama

Bazı bankalar, e-posta veya SMS yoluyla banka hesabınızda yapılan işlemlerle ilgili size gerçek zamanlı ücretsiz bildirim göndermeyi teklif eder. Özellikle seyahat ediyorsanız oldukça harika bir özelliktir, böylece tüm masrafları takip edebilir ve gerçek zamanlı olarak kimsenin sizi fazla ücretlendirmediğinden emin olabilirsiniz.

9. Bankacılık kilitlenmelerini önleyin

Seyahat etmeden önce, nereye gideceğinizi bildirmek için bankanızı veya kredi kartı şirketinizi aramak iyi bir alışkanlıktır. Bu onların sahtekarlıklarını önlemelerine yardımcı olur ve yurtdışında engellenen bir kartla karşılaşmazsınız. Yurtdışından bankanıza giriş yapmaya çalışıyorsanız, IP adresinizi arayabilirler ve yabancı biriyle kırmızı bayrak kaldırılır. Bankacılığınızı koruyan ve dünyanın her yerinden erişmenizi sağlayan aracı getirdiğinizden emin olun…

Mobil ve çevrimiçi bankacılığınızın güvenliğini sağlama

SaferVPN bağlantınızı hem PC’lerde hem de mobil cihazlarda şifreler. Tüm giriş ve çıkış verileriniz için banka düzeyinde şifreleme sunduğumuzdan, hiç kimse bilgilerinize müdahale edemez ve şifresini çözemez. İkinci olarak, ülkenizin IP adresini alarak bankanızın dolandırıcılık departmanı için herhangi bir bayrak kaldırmayacaksınız ve yurtdışındayken kartınızı engelleme riskinden kaçınacaksınız. Sonuç olarak, bir VPN çevrimiçi bankanıza güvenli bir şekilde erişmenizi, faturalarınızı güvenli bir şekilde ödemenizi ve seyahat ederken kredi kartlarınızın bloke edilmesini önlemenizi sağlar. SaferVPN’i bugün ücretsiz deneyin!

Güvenli banka!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map