En İyi VPN Protokolü Nasıl Seçilir

Kadın laptop


Ekstra güvenlik, süper yüksek hızlar veya kolay yapılandırma isteyin, doğru VPN protokolünü seçmek İnternet bağlantınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir.

VPN protokolleri, çevrimiçi teknolojinin çok fazla dikkat etmeniz gerekmeyen gerçekten gizli bir parçası gibi görünebilir.

Ancak ister inanın ister inanmayın, kullandığınız cihaza ve kişisel tercihlerinize bağlı olarak, seçim gerçekten önemli. Aslında günümüzde kullanılan dört ana protokolün her biri arasında oldukça önemli farklılıklar vardır..

Neyse ki, farklılıkları anlamak için teknoloji meraklısı bir siber sihirbaz almaz. Sadece birkaç şeyi bilmek, doğru şifreleme protokolünü seçmenize yardımcı olur ve çevrimiçi deneyiminizi optimize etmenize olanak tanır..

VPN protokollerinin ne olduğunu ve hangisini seçmeniz gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Tanımlı VPN Protokolleri

VPN protokolü nedir? Protokol en iyi, bilgisayarların iletişim kurduğu kabul edilmiş bir dil olarak tanımlanır. VPN’ler için bir protokol, bilgisayarınız ile kullandığınız VPN sunucusu arasındaki veri yollarının tam olarak nasıl belirlendiğini belirler..

VPN protokolleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Bilgisayar ekranı ve gözlükVPN protokolleri ilk bakışta kafa karıştırıcı görünebilir, ancak gerçekten!

Dört Büyük VPN Protokolü

Günümüzde kullanılan başlıca VPN protokolleri IKEv2, PPTP, L2TP / IPSEC VPN ve OpenVPN’dir. Her birinin kendine özgü faydaları vardır. Ne olduklarını öğrenmek için okumaya devam edin!

IKEs2

Internet Anahtar Değişimi (IKE veya IKEv2) en yeni ve en gelişmiş VPN tünel protokolüdür. En hızlı olduğu bilinen bu protokol aynı zamanda en iyi mobil bağlantının avantajına sahiptir. IKEv2, Wi-Fi ve 3G / LTE ağları arasında geçiş yaparken bile sürekli ve güvenilir bir VPN bağlantısı sağlar. Ek olarak, IKEv2 256 bit şifreleme ile maksimum güvenliği garanti eder. Ana dezavantaj, daha eski cihazlarda henüz desteklenmemesidir..

PPTP VPN

Noktadan Noktaya Tünel Protokolü (PPTP), protokollerin en basitidir ve 1999 yılında Microsoft tarafından yönetilen bir konsorsiyum tarafından geliştirilmiştir. 128 bit şifrelemeyle çalışan, uzun süredir dahili işletme VPN’leri için standarttır ve en fazla sayıda cihaz tarafından desteklenmektedir. Şifreleme diğer protokollerden daha basit olduğundan, PPTP bant genişliği hızını yavaşlatmaz. Dezavantajı, Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı dahil olmak üzere engellenebilmesidir ve her zaman sabit değildir. Bu genellikle küçük bir bağlantı kesme riski anlamına gelir.

L2TP / IPSEC VPN

Katman 2 Tünel Protokolü (L2TP) 256 bit şifrelemesi nedeniyle genellikle diğer protokollerden daha yavaş çalışır, ancak bunun nedeni fazladan bir güvenlik katmanı olmasıdır. Genellikle IPsec protokolüyle birleştirilir ve bu da gizlilik, kimlik doğrulama ve bütünlük konusunda avantaj sağlar. Uygun şekilde uygulandığında, bilinen büyük güvenlik açıkları yoktur. Neyse ki, neredeyse tüm modern platformlarda kullanılabilir. Bununla birlikte, bazen kısıtlayıcı güvenlik duvarlarıyla mücadele ettiğine dikkat edin.

OpenVPN

OpenVPN sürekli olarak yükseltilen ve geliştirilen açık kaynaklı bir protokoldür. Çok kararlı, kablosuz bağlantılarda harika çalışıyor ve çok güvenli. Genellikle çevrimiçi satın alımlarınız, bankacılık faaliyetleriniz ve diğer hassas verilerin aktarımı için zaten kullandığınız SSL (Güvenli Yuva Katmanı) teknolojisini içerir. Birçok yönden, OpenVPN tüm dünyaların en iyisidir, ancak diğer üç protokolden daha az kurgulanabilir ve tüm VPN’lerde kullanılamaz. Yine de, çoğu insan için tavsiye ediyoruz.

SaferVPN ile En İyi VPN Protokolünü Seçme

En iyi VPN protokolünü seçmek, VPN’nizle ne yapmak istediğinize bağlıdır.

 • Yalnızca engellenen siteleri açmak ve gizlilik veya güvenlik konusunda gerçekten endişelenmiyorsanız, hızlı bir bağlantı için PPTP kullanın.
 • Öncelikle ekstra güvenlik için bir VPN kullanıyorsanız ve hızlarla ilgilenmiyorsanız, L2TP protokolünü öneririz. Sizi bilgisayar korsanlarından, gözetmenlerden ve meraklı hükümetlerden koruyacak ve sansürü atlamanıza yardımcı olacaktır.
 • En yeni, en kararlı protokol ve en iyi akış ve mobil güvenlik ve bağlantı için, cihazınız destekliyorsa IKEv2’ye bağlanın.
 • Her şeyden biraz için OpenVPN kullanın.

En iyi VPN protokolünü seçmekle uğraşmak istemiyorsanız sorun değil. Uygulamamız üzerinden SaferVPN’e erişiyorsanız, arkanıza yaslanıp rahatlayabilirsiniz – uygulama sizin için en iyi protokolü seçecektir.

Ancak belirli bir protokolün sizin için en iyi sonucu vereceğini düşünüyorsanız, SaferVPN dört taneden herhangi birini. Dikkat edilmesi gereken bir nokta: Rakiplerimizin çoğu sadece premium kullanıcıların OpenVPN’e erişmesine izin veriyor. Herkesin kullanmasına izin veriyoruz.

Henüz bir VPN kullanmaya başlamadıysanız, SaferVPN’i ücretsiz olarak deneyebilir veya bugün bir abonelik ayarlayabilirsiniz! Daha fazla bilgi veya protokol seçimi konusunda yardım için [email protected] adresinden iletişime geçmekten çekinmeyin..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map