Ananas Wi-Fi Araçlarına Dikkat Edin: Silikon Vadisi Hileleri


Halka açık Wi-Fi büyük bir kolaylıktır. Ancak, birçok risk ve güvenlik açığı ile birlikte gelir. Bilgisayar korsanlarının hassas bilgilerinize erişmesi için gerekli araçlar her geçen gün küçülüyor ve daha erişilebilir hale geliyor! Bunların arasında “Ananas WiFi” araçları vardır ve bu blogda size bunlar hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.

Sormadan önce hayır, lezzetli tropik meyveler teknolojimizi kullanmayı öğrenmedi….

Temel olarak, Ananas araçları, bilgisayar korsanlarının “ortadaki adam” saldırılarına izin veren Wi-Fi honeypot’larıdır. Bu tür bir saldırı, bilgisayar korsanları bilgisayarınız ile başka bir taraf arasındaki web bağlantısına yerleştirildiğinde gerçekleşir. Bu konumdan, ileri geri giden verileri görüntüleyebilir hatta değiştirebilirler.

“Hooli-Con” başlıklı yeni bir Silikon Vadisi bölümü, bu araçların ne kadar basit kurulacağını ve ne kadar zarar verebileceklerini vurguladı.

* Uyarı: Silikon Vadisi Spoiler *

Ananas Wi-Fi Araçları nedir?

Kullanıcılar çevrimiçi olduklarında, genellikle ücretsiz, güvenli olmayan Wi-Fi etkin noktalarından geçiyorlar. Facebook’taki yerlere “check-in” yapabilir, Instagram’a fotoğraf yükleyebilir veya ananasın pizzaya ait olup olmadığını tartışabilirler. E-postalarını kullanabilir, kişisel bankacılık hesaplarına giriş yapabilir ve kredi kartıyla alışveriş yapabilirler.

Yine de bu eylemler göründüğü kadar zararsızdır, korkunç sonuçları olabilir.

Bilgisayar korsanlarının cihazlarınızdaki bilgilere nasıl erişebileceğini hepimiz duyduk. Bilmeyebileceğiniz şey, Wi-Fi Ananas adı verilen bir şeyiniz varsa ne kadar zahmetsiz olabileceğidir. Ananas, bilgisayar korsanlarının (1) normal bir ağ gibi görünen şeye bağlanan ve daha sonra (2) farkında olmadan kişisel bilgilerini veren kullanıcıları çekmek için sahte bir kablosuz hotspot kurmasına izin veren basit bir cihazdır (maalesef yenilmez)..

Ananas araçları iki şey yapabilir:

 • Çevredeki Wi-Fi ağlarıyla aynı olan veya meşru görünen sahte bir Wi-Fi erişim noktası oluşturun – yani “Starbucks Wi-Fi”.
 • Önceden bağlanmış bir ağın adıyla otomatik olarak eşleşir ve bilgisayarınızı Ananas’a bağlamaya kandırır  cihazınız kapalı olsa bile. Bilgisayarınız güvenilir ağları otomatik olarak araştırdığından, güvenilir bir ada sahip bir Wi-Fi Ananasına çarptığında, otomatik olarak bu ağa bağlanır.

Bu örneklerin her ikisinde de, garip bir şey olduğuna dair hiçbir fikriniz olmayacak ve memnuniyetle yazabilirsiniz – parolaların, kullanıcı adlarının, e-postaların, bankacılık bilgilerinin ve diğer kişisel detayların girilmesi; için.

Bir ananas kullanmak ne kadar kolay?

1. Adım: Bir tane satın alın.

2. Adım: Açın.

Yapmanız gerekmiyor – bu ne kadar kolay. Şaşırtıcı bir şekilde, Wi-Fi Ananas Nano’nun maliyeti sadece 99 $. Bir hacker onu dizüstü bilgisayarlarına takar, tercih ettikleri Wi-Fi adını seçer ve ücretsiz Wi-Fi sinyallerini yayınlamaya başlar. Aynen böyle.  

Silikon Vadisi

Mike Judge ve Alec Berg’in Silikon Vadisi, Amerikan teknoloji endüstrisi hakkında popüler bir komedi. Thomas Middleditch’in canlandırdığı Richard Hendricks, Pied Piper adında bir milyar dolarlık teknoloji platformunu başlatmaktan sorumlu utangaç, seçkin bir programcı. Deneyimli kodlayıcılar ekibiyle işbirliği yapan grup, Silikon Vadisi’nin rekabetçi girişimci ortamında başarı ile mücadele ediyor.

Son bölümde Richard, eşler arası ağ iletişimi ve veri depolama hizmetini test etmek için Pied Piper yazılımını yasadışı olarak yüklemek için bir mobil uygulama kullanmayı planlıyor. Jared, hareketin ahlaksız olduğu konusunda ısrar ediyor, ayrılmayı reddediyor ve Richard’ın programlı saldırılarına kötü amaçlı yazılım olarak atıfta bulunuyor.

Richard protesto ettiğinde, Jared, “Masum sivillere karşı büyük ölçekli siber suçları silkiyorsun.”

Ancak Richard, dünyaya ücretsiz İnternet vermeye çalıştıkları için bunun daha iyi olması için ısrar ediyor. “Bunu agresif gerilla pazarlaması yoluyla zorla evlat edinme olarak düşün.”

İşte ekibin Wi-Fi Ananas saldırısını başlatan bir klibi:

Esasen, Richard, Dinesh ve Gilfoyle bir Hooli-Con toplantısı etrafında haydut Wi-Fi Ananaslar kurdu. Katılımcılar ücretsiz Wi-Fi’ye erişmek için uygulamayı indirdiklerinde, Ananas PiedPiper’ın sunucusunu herkesin cihazları ile gerçek Wi-Fi arasına yerleştirerek Pied Piper kodunun cihazlarına indirilmesine izin verir.

Plan, Richard’ın eski kız arkadaşının yeni erkek arkadaşı Joel üzerindeki kıskançlığından dolayı başarısız oldu. Cep telefonu oyunu PeaceFare, kullanıcıların sanal insanlara ve köylere sanal paralar ve yiyecek göndermesine izin veriyor. Dar görüşlü bir hareketle Richard, Joel’in bilgisayarına girer ve “PeaceFare” ekran koruyucusunu “PoopFare” olarak değiştirir.

Bilgisayar korsanı, güvenlikten şüphe duyuyor ve takımın sözleşmenin etrafındaki ananaslarını çabucak buluyor. Her nasılsa, takım kötü arsalarından kaçıyor (kalabalığın telefonları konferansın ortasında kendini yakmaya başladıktan sonra bile).

Bölüm özetinin tamamını inceleyin Sınır!

Bu araçlar hakkında bilgi sahibi olmak ve bunlara nasıl av düşmekten kaçınacağınızı öğrenmek önemlidir. Bir teknik toplantıda büyük çaplı bir saldırı kişisel olarak sizin için olası olmasa da, bu saldırılar aslında inanılmaz derecede kolay ve düşündüğünüzden daha yaygın. Kendinizi bu gibi Ananas Wi-Fi araçlarından nasıl koruyacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin!

Not: Silicon Valley 4.Sezon bölümlerini takip edemediyseniz blogumuza bakın: Silicon Valley 4.Sezon 1.!

Kendinizi Nasıl Korursunuz?

Ananas araçlarından ve diğer saldırı türlerinden korunmak için yapabileceğiniz iki önemli şey vardır. 

 • İlk, cihazınızı kullanmadığınızda kablosuz ağınızı kapatın. Aptalca gelebilir, ancak kilit ekranınız açık olsa bile cihazınız yine de bağlantıları arar. Kendin görmek ister misin? SaferVPN, telefonunuz cebinizde olmasa bile telefonunuz güvenli olmayan bir Wi-Fi etkin noktasına bağlandığında size anında bildirim gönderir!
 • İkinci olarak, sanal özel ağ (VPN). Bir VPN, cihazınızın bir Ananas’a bağlanmasını engellemese de, verilerinizi şifreleyerek bağlantınızı güvence altına alır; yani, Ananas korsanları veya genel ağdaki web trafiğinize bakan herkes yalnızca anlamsızlık görür. Bu sunucular ayrıca IP adresinizi değiştirerek konumunuzu gizler ve web etkinliğinizi hükümetlerden, İSS’lerden ve göz atmaya çalışan bilgisayar korsanlarından veya gözetmenlerden anonimleştirir.

Güvenle Taramayı Başlat!

Cihazlarınızı hemen korumaya başlamak istiyorsanız, son derece güvenli VPN uygulamalarımızdan herhangi birini indirin ve bugün banka düzeyinde şifreleme ve anonim bir IP adresiyle göz atmaya başlayın..

Umarız bu blog çevrimiçi ortamda güvende olmanıza yardımcı olur. Geri bildirim, öneri veya özellik isteğiniz mi var? Bizimle iletişime geçmekten ve sosyal medyada bize katılmaktan çekinmeyin! Sizden duymak isteriz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map