Tarama Geçmişi ISS’nizden Nasıl Gizlenir?

Tarama Geçmişini ISP SaferVPN'den Gizle


İnternet Servis Sağlayıcılarının her çevrimiçi hamlenizi izlemesini ve kişisel verilerinizi satmasını nasıl önleyeceğinizi tam olarak öğrenmek için okumaya devam edin!

Şu anda İnternet’te FCC’nin gizlilik kurallarının yakın zamanda kaldırılmasıyla ilgili pek çok merak var. Bu, ISS’lerin artık kişisel bilgilerinizi toplamak ve satmak için tam izne sahip oldukları ve çevrimiçi aktivitelerinizle ilgili hemen hemen her şeyin izniniz olmadan doğrudan olmasının doğrudan bir sonucudur..

Artık ISS’ler web geçmişinizi ve kişisel bilgilerinizi satabildiğine göre, çevrimiçi etkinliklerinizi nasıl gizleyeceğinizi öğrenmek isteyebilirsiniz.

Bilmeniz gereken her şeyi bir araya getirdik ISS izlemeyi engelleme ve tarama geçmişini bir ISS’den gizleme!

FCC’nin İnternet Gizlilik Kuralı Hakkında

Ekim 2016’da, Federal İletişim Komisyonu (FCC) akıllı internet tarafsızlık düzenlemelerini yürürlüğe koydu ve Amerikan İnternet sağlayıcılarının kişisel bilgilerinize erişmesini, depolamasını ve satmasını kısıtlayacak geniş bant gizlilik kuralını geçti.

Maalesef Kongre, bu kural hızlı bir şekilde yürürlükten kaldırıldığı için bizi sattı ve İnternet Servis Sağlayıcıları (İSS’ler) verilerinizi ve kişisel bilgilerinizi en yüksek teklifi veren kişiye serbestçe satabildi.

Artık ISS’niz izninizi kibarca sormak zorunda kalmadan trafik bilgilerinizi satabilir.

İSS Nedir ve Ne Tür Veri Toplayabilirler??

İnternet Servis Sağlayıcıları (İSS), İnternet’e erişim sağlayan ve her hareketinizi çevrimiçi takip ederek kişisel bilgileriniz üzerinde sınırsız veri madenciliği gücü elinde tutan şirketlerdir. Ziyaret ettiğiniz her web sitesini, hangi saatlerde aktif olduğunuzu ve hangi yerden ve hatta hangi cihazı kullandığınızı bilirler. Sık ziyaret ettiğiniz birkaç web sitesinden fazlasını görürler, ancak şifrelenmemiş İnternet trafiğinin% 100’ünü görebilirler.

Kongre daha önce belirlenmiş gizlilik kurallarımızı kaldırdıktan sonra, İSS’lerin şu anda tüm bu bilgileri reklamverenlere satma ve depolama konusunda sınırsız potansiyeli var:

 • Tarama geçmişinize göre hedefli reklamlar ekleyin.
 • İsim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, ödeme verileri, güvenlik kodları ve hizmet geçmişi gibi kişisel ayrıntıları potansiyel olarak dağıtın.
 • Şifrelenmiş bilgi paketlerini silmek ve tehlikeye atmak için “Açık Güvenilir Proxy’ler” kullanın.
 • Casus yazılımları cihazlarınıza önceden yükleyin.
 • Tespit edilemeyen izleme çerezleri enjekte etme.

Bunun biraz invaziv olduğunu düşünüyorsanız, kabul ediyoruz!

Sadece bu bilgileri dağıtma yetenekleri değil, İSS’lerin artık müşterilere tam olarak neyi topladıklarını veya nasıl kullanıyorlar ya da paylaşıyorlar. Bu bilgiler müşterilerinin rızası olmadan serbestçe satılabilir.

Endişe verici bir şekilde, müşteri bilgilerini yetkisiz erişime karşı korumak için “makul” adımlar atmaları bile gerekmez, yani birisi veritabanlarını hacklediğinde ISS’niz sorumlu tutulamaz..

“Bu kurallar olmadan, İSS’ler çevrimiçi yaptığınız hemen hemen her şeyi izleyebilecek, toplayacak ve depolayacak ve bu bilgileri reklamverenlere ve veri madenciliği şirketlerine satabilecek ve çevrimiçi etkinliğinizin neredeyse tam bir profilini oluşturmak için kullanabilecekler” dedi. Gelecek İçin Mücadele.

ISS’nizi Seçebilir misiniz?

Her ISS kendi ahlaki oklarına göre çalışır, yani yerel ISS’niz bu invaziv önlemlerin her birini kullanmaya karar verir ve müşterilerinin kişisel bilgilerini kullanırsa, tamamen onlara bağlıdır..

Gizliliğinizi kendi ellerine alacak ve kişisel bilgilerinize saygı duyacak bir İSS bulmaya çalışmanızı öneririz. İşte bunların bir listesi.

Ne yazık ki, favori ISS’nizi seçmek o kadar basit olmayabilir, çünkü birçok kişinin konumlarına bağlı olarak seçeneği yoktur.

Eğer durum buysa, endişelenmeyin. Tarama geçmişini bir İSS’den nasıl gizleyeceğinizi ve İSS izlemeyi nasıl engelleyeceğinizi öğrenebilmeniz için bilmeniz gereken her şeye sahibiz.

Tarama Geçmişi bir İSS’den Gizleme

Tarama geçmişini bir İSS’den gizlemek için kullanabileceğiniz en iyi 3 seçeneği bir araya getirdik.

Her Yerde HTTPS Kullanın:

Arama çubuğunuzda, bazı siteler HTTP, diğerleri ise HTTPS içerir. Ziyaret ettiğiniz her web sitesine kilitli bir asma kilit simgesi ve HTTPS’nin solunda “Güvenli” kelimesi eşlik etmelidir. Electronic Frontier Foundation, bilgilerinizi şifreleyen ve ISS izlemeyi engelleyen bir tarayıcı uzantısı olan HTTPS Everywhere sunar.

HTTP sitelerine bağlandığında, HTTPS Everywhere siteyi verilerinizi şifrelemeye zorlar, web sitesi HTTPS’yi destekliyorsa.

Bu, bilgilerinizin içeriğini korumasına rağmen, İSS’niz ziyaret ettiğiniz her siteyi yine de görebilir. Örneğin, ISS’niz Facebook’u ziyaret ettiğinizi görebilir, ancak siz oradayken feed’inizi göremez.

Aklında tut: Tarayıcınızın özel veya gizli modu, İSS’lerin İnternet etkinliğinizi izlemesini engellemiyor.

Tor kullanın:

Tüm göz atma bilgilerini gizli tutmak ve ISS izlemeyi engellemek istiyorsanız, Tor mutlak güvenli bir yöntemdir. Tor Tarayıcı trafiğinizi şifreler ve ISS’lerin ve diğer herkesin, bir dizi sanal tünelde trafiğinizi hunlayarak çevrimiçi etkinliklerinizi izlemesini etkili bir şekilde önler.

Bir VPN ile karşılaştırıldığında dezavantajlar:

Tarayıcı, kullanıcıların karanlık web’de bile durmalarına izin veren tam bir anonimlik sunar, ancak birçok kullanıcı Tor’u aşağıdaki nedenlerden dolayı bir VPN’den biraz karmaşık ve daha az kullanışlı bulur:

 • Bir VPN iletilen tüm trafiği şifrelerken Tor yalnızca Tor tarayıcı üzerinden gönderdiğiniz bilgileri korur. Başka hiçbir cihaz veya uygulama anonimleştirilmeyecek.
 • Tor, Web’deki çoğu sitenin kullandığı Cloud Flare’nin güvenlik yazılımını çalıştıran sitelerle uyumlu değildir. 
 • Neredeyse her yeni alana girdiğinizde, insan olduğunuzu kanıtlamak için bir güvenlik captcha’sı yazmanız gerekir;.
 • NSA gibi devlet kurumları, niyetleriniz dürüst olsa bile Tor’u kullanan herkesten son derece şüphelidir.
 • Tor trafiğinizin rotasına bağlı olarak İnternet hızınızda bir düşüş görebilirsiniz..

Ücretli Sanal Özel Ağ Kullanın:

Sanal Özel Ağ (VPN), IP adreslerini sanal olarak değiştirmenize ve bilgilerinizi şifrelenmiş bir tünel üzerinden göndermenize izin vererek anonim olarak göz atmanıza ve çevrimiçi etkinliklerinizi maskelemenize olanak tanır.

Ücretsiz VPN’ler olmasına rağmen, gizliliğinize dikkat etmek veya kişisel bilgilerinizi korumak için asla ücretsiz bir hizmete (veya gerçekçi olmayan bir şekilde ucuza) güvenmemelisiniz. Bu ‘gerçek olamayacak kadar iyi’ hizmetler genellikle.  

İyi bir VPN, trafiğinizi veya IP adresinizi kaydetmeyeceğine, güçlü, güncel şifreleme, Internet kill anahtarı, otomatik wifi güvenliği gibi ekstra öğeler sunmaya ve dünya genelindeki İnternet güvenliği ve özgürlükleri için isteyerek dilekçe sunmaya söz verecektir.. 

Karanlık web ile neden bir ortam kullandığınızı merak etmeye başlayabilecek yetkililer veya İSS’ler için kendilerini şüpheli bir hedef haline getirme riski taşıyan Tor kullanıcılarının aksine, VPN tüm İnternet trafiğini şifreler ve farklı sunucular üzerinden yönlendirir . Ayrıca, ISS’niz tarayıcı trafiğinizi, İnternet üzerinden iletilen içerikleri göremez veya hedeflenen reklamları enjekte ederek tarama geçmişini bir ISS’den gizlemenize olanak tanır. 

Durumunuzu kontrol edin:

Tercih ettiğiniz anonimlik yöntemini seçtikten sonra, bilgilerinizin gerçekten güvenli olduğundan emin olmak için bir dakikanızı ayırmalısınız. Bunu kullanarak yapabilirsiniz  IPLeak.net ve DNS Sızıntı Testi bilgilerinizin iletilip iletilmediğini kontrol etmek için.

Çevrimiçi Gizliliğinizi Korumak için Yapabilecekleriniz

ISS’lerin kişisel bilgilerinizin “makul” korunmasından sorumlu tutulmaması gerçeği, verilerinizin şifrelenmesinin her zamankinden daha önemli olduğunu söylemek doğrudur.

Dijital gizlilik mücadelesinde nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenmek için Elektronik Sınır Vakfı’na göz atın ve seçilen yetkililere FCC kuralları ve Kongre’nin bunları yürürlükten kaldırma çabaları hakkında ne düşündüğünüzü söyleyin.  

Çevrimiçi gizliliğinizi hemen korumaya başlamak istiyorsanız, son derece güvenli VPN uygulamalarımızdan herhangi birini indirin ve bugün banka düzeyinde şifreleme ve anonim bir IP adresiyle göz atmaya başlayın..

Bu blogun çevrimiçi hak ettiğiniz gizliliğin tamamını elde etmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Geri bildirim, öneri veya özellik isteğiniz mi var? Bizimle iletişime geçmekten ve sosyal medyada bize katılmaktan çekinmeyin! Sizden duymak isteriz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map