Sosyal Medya Hesabınız Saldırıya Uğradığında Ne Yapmalı

hacker çıkartması ve seyahat çıkartmaları ile dizüstü bilgisayar


Hesabınızın kontrolünü kaybettiyseniz, daha fazla kendinizi yormayın! Hesabınıza tekrar erişim kazanmak ve ileride başka bir sosyal medya saldırılarının tekrarlanmasını önlemek için atmanız gereken her adımı ayrıntılarıyla görmek için buradayız. Yalnızca verilerinizin güvenli olduğundan emin olabilirsiniz!

Küçük ölçekli bir sosyal medya kesmek utanç verici sosyal medya yayınlarını içerebilirken, büyük ölçekli saldırılarda da zararlı veri kaybına ve hatta kimlik hırsızlığına yol açabilecek büyük bir artış olmuştur.!

Sosyal medya hesabınız saldırıya uğradıysa, şifrenizi değiştirmeniz sizi kurtarmaz. Bilgisayar korsanının hesabınızı art arda saldırılara hazırlamadığından emin olmak için atmanız gereken diğer adımları biliyor musunuz? İşte bilgisayar korsanlarını süresiz olarak dışarıda tutmak için bilmeniz gereken her şey!

Sosyal Medya Hack’in Riskleri Nelerdir?

Arkadaşlarınızdan birkaç taslak mesaj gönderdiğinizi söyleyen bazı mesajlar aldığınızı varsayalım. Muhtemelen inanmak istediğimiz şey bu olsa da, bilgisayarınızın sadece fritz’de olmaması muhtemeldir. Bir sosyal medya saldırısının kurbanı olduğunuzda, bu kişinin hesabınıza tam erişime sahip olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.. 

Yalnızca bir site saldırıya uğrasa bile, diğer hesaplarınız da saldırıya uğrayabilir.

Bilgisayar korsanları yalnızca kullanıcı adınıza ve şifrenize erişemez. Aynı şifreyi başka sitelerde kullanırsanız, muhtemelen diğer hesaplarınızın her birine erişebileceklerdir. Örneğin, Facebook Instagram’ınıza bağlıysa, bu kolayca hesaplanan iki hesaptır! Benzer şekilde, Twitter’ınız Instagram’ınıza bağlıysa, voilà! Tam hesap erişimi.

Bu hesaplardan hangi bilgileri edinebileceklerini düşünelim. Muhtemelen, doğum tarihiniz Facebook’ta, kişisel e-postalarınız bu sayfalara kilitlenmiş, telefon numaranız muhtemelen bilgisayar korsanları tarafından görülebilir, kişilerinizdeki herkese mesaj gönderebilir, vb. sadece utanç verici, ancak kişileriniz aslında onlara para gönderiyor bile …

Risk altındaki şifrelerinizden daha fazlası.

Bu eğilimin nasıl birikmeye devam ettiğini hayal etmek zor değil, bir saldırganın kişisel bilgilerinizi kullanarak kimlik hırsızlığı bile yapmasına izin veriyor. Tüm bunlar sadece çevrimiçi itibarınızı değil (özellikle bir iş iseniz!).

Hesabımın Saldırıya Uğradığını Nasıl Anlarım?

Herkes e-posta veya sosyal medya sitesinden hesabının güvenliğinin ihlal edildiğini belirten doğrudan bir mesaj alamaz. Bu nedenle, özellikle saldırgan yalnızca küçük değişiklikler yaparsa veya periyodik mesajlar gönderirse, hesabınızdaki herhangi bir şeyin yanlış olduğunu hemen bilemeyebilirsiniz. Bir sosyal medya saldırısının kurbanı olduğunuzu gösteren bazı yaygın işaretler şunlardır:

 • Hesabınızda kendiniz yayınlamadığınız HERHANGİ bir güncelleme varsa
 • Birisi size hesabınızdan göndermediğiniz iletileri aldığını bildirirse (zaman zaman gönderilen iletilerinizi kontrol edin)
 • Hesabınızla ilişkili yeni oyunlar veya uygulamalar (bunlar satın alma işlemlerini içerebilir)
 • Hesabınızda değişiklik yaptığınızı bildiren bir bildirim alırsanız
 • Hesabınızdaki arkadaşlık, takip etme / takibi bırakma, engelleme vb. Gibi diğer tüm işlemler.

Hesabım Nasıl Saldırıldı??

Gelecekte daha fazla saldırı olmasını önlemek için bir sosyal medya hackinin tam olarak nasıl gerçekleştiğini anlamak önemlidir. Bilgisayar korsanlarının hesabınıza erişmesinin en yaygın yolları şunlardır:

 • Cihazınızdaki kötü amaçlı yazılımlar
 • Sitenin kendisi saldırıya uğradı
 • Güvenlik yazılımınız güncel değil
 • Bir e-postada, doğrudan iletide veya bir web sayfasında zararlı bir bağlantıyı tıkladınız
 • Zayıf veya yaygın olarak kullanılan şifreler
 • İhlal edilmeye yetkili olduğunuz bir üçüncü taraf uygulaması

Bir şirkete girmenin ne kadar kolay olduğunu kontrol edin.

Video: Bu Hacker Arasında Bir Şirkete Girin

Hesabınız Saldırıya Uğradığında Ne Yapmalı

Bir sosyal medya hack’i keşfederseniz, hemen atmanız gereken birkaç adım vardır:

 • Bilgisayarınızı Kötü Amaçlı Yazılımlara Karşı Denetleyin: Çoğu bilgisayar korsanı kötü amaçlı yazılım kullanarak parola toplar. Zararlı dosyaları ve programları kaldırmak için bilgisayarınızda tam bir virüs taraması çalıştırın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve güvenli olması için taramayı bir kez daha çalıştırın. Sisteminizi temizlemeden şifrelerinizi değiştirmek, bilgisayar korsanlarını hesaplarınızdan kilitlemeyebilir.
 • Parolanızı Sıfırlayın: Güvenliği ihlal edilmiş şifreyi başka bir sitede kullanıyorsanız, orada da değiştirin. Ayrıca şifrenizi daha önce olduğundan daha güçlü hale getirmelisiniz. Bu 10 karakter uzunluğunda olmalı ve büyük harfler, küçük harfler, sayılar ve simgeler kullanmalıdır.
 • 2 Adımlı Doğrulamayı (2SV) etkinleştir: 2 Adımlı Doğrulama, hesabınıza fazladan bir güvenlik katmanı ekler. Hesap ayarlarınız değiştiğinde telefonunuza özel bir kod gönderilmesini zorunlu kılarak, birisinin hesabınıza girmeye çalışıp çalışmadığını her zaman bildiğinizden emin olabilirsiniz.
 • Üçüncü Taraf Uygulamaların İzinlerini İptal Et: Yetkili üçüncü taraf uygulamalarınızı gözden geçirin ve ihtiyacınız olmayanları kaldırın. Birçoğumuz, ne kadar bilgiye erişmesine izin verdiğinizi fark etmeden dikkatsizce “yetkilendir” i tıklıyoruz. Bu uygulama ihlal edilirse, bir hedefsiniz.
 • Sisteminizin Güncel olup olmadığını Kontrol Edin: Aslında, bilgisayarınızı yeni saldırılara karşı en kısa sürede koruma elde etmek için otomatik olarak otomatik olarak güncellenecek şekilde ayarlayın.
 • Arkadaşlarınıza ve Ailenize Bildirin: Çoğu insan, mucize bir kilo kaybı tedavisi almanız için davetiye göndermenin muhtemelen olmadığını anlasa da, notu aldıklarını iki kez kontrol etmeye değer. Arkadaşlarınıza ve ailenize saldırıya uğradığınızı bildirin, özellikle de para talepleri gelmesi durumunda. Bu, bilgisayar korsanının kötü amaçlı yazılım veya kötü amaçlı bağlantıların bir sonucu olması durumunda özellikle doğrudur.
 • E-posta Ayarlarınızı Kontrol Edin: Bilgisayar korsanları e-postalarınızın bir kopyasını iletmek için ayarlarınızı değiştirebileceğinden posta ayarlarınızı kontrol edin. Ayrıca gizli kod veya iz bırakmadıklarından emin olmak için imzanızı da gözden geçirmelisiniz. Ayrıca, e-postanızı bir spam makinesine dönüştürmeyi amaçlayan etkin bir otomatik yanıtlayıcıyı kontrol etmeyi unutmayın.
 • Spam veya Dolandırıcılığı Bildirin: Sitenin saldırının yayılmasını durdurabilmesi için ihlali bildirdiğinizden emin olun.
 • İletişim desteği: Hesabınıza erişemiyorsanız, kontrolü yeniden kazanmak için desteğe başvurmanız gerekir.

Kimlik Avı, Dolandırıcılık ve Bellek

Hesabınız saldırıya uğradıysa, büyük olasılıkla spam kimlik avı ve dolandırıcılıktan kaynaklanıyordu. Bu kötü niyetli bağlantıların genellikle nasıl göründüğü ve gelecekte bunlardan nasıl kaçınılacağı konusunda hafızanızı yenilemek için biraz zaman ayırmaya değer.

Gerçek olamayacak kadar iyi görünen çevrimiçi her şeyin muhtemelen doğru olduğunu söylemek doğru olur. Her ne kadar size milyonlarca dolar borç vermek isteyen uzun süredir kaybolmuş uzak aile üyelerinizin olması iyi olsa da, yapmanız gereken tek şey onlara hesap bilgilerinizi göndermek. güzel sadece finansal bilgilerinize erişmeye çalışıyorlar. Oh ve daha da önemlisi, güvenli ağlar kullanın ve bir VPN kullanarak kendinizi koruyun.

SaferVPN ile Özel Olarak Göz Atın

SaferVPN ile verileriniz her zaman banka düzeyinde 256 AES şifrelemesi kullanılarak şifrelenir. Kişisel verilerinizin asla çevrimiçi ortamda gösterilmemesini sağlayarak sosyal medya saldırılarını önlemeye yardımcı olun.

Henüz SaferVPN’iniz yoksa, bugün bir abonelik alın ( 30-gün para iade garantisi, kaybedecek bir şeyiniz yok!) veya SaferVPN’i deneyin bedava böylece çevrimiçi huzurun tadını çıkarabilirsiniz.

Geri bildirim, öneri veya özellik isteğiniz mi var? Bizimle temas kurmaktan, yorumlarda soru sormaktan ve sosyal medyada bize katılmaktan çekinmeyin! Sizden duymak isteriz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map