Mükemmel İletme Gizliliği: Daha Güvenli Şifreleme Anahtarlarını Kullanma

mükemmel ileri gizlilik şifreleme anahtarları


Gizliliğinize önem veriyoruz. İşte bu yüzden Perfect Forward Secrecy’yi şifreleme anahtarlarını döndürmek ve çevrimiçi güvenliğinizi ve anonimliğinizi daha da güçlendirmek için yeni bir standart olarak ekledik.

Tarama verilerinizi gizli tutmak söz konusu olduğunda şifreleme protokolleri gereklidir. Bu protokoller, kişisel bilgilerinizi alıp okunamayan anlamsızca karıştırmaktan sorumludur ve yalnızca hedeflenen alıcının kodunu çözebilmesini sağlar..

Şifreleme anahtarları bu tür iletişimi mümkün kılan şeydir, bu nedenle bu anahtarların dış kaynaklardan güvenli, benzersiz ve şifresinin çözülebilmesini sağlamak önemlidir..

SaferVPN’de, bizler kullanıcılarımızın şifreleme anahtarlarını her 60 dakikada bir döndürmek, Kullanıcılarımızın hiç olmadığı kadar güvenli ve güvenli hissetmeleri için ekstra bir önleyici güvenlik katmanı ekleyerek.

Bir teknisyen değilseniz ve tüm bunların ne anlama geldiğinden emin değilseniz endişelenmeyin! Blogumuzdaki tüm ayrıntıları aşağıda verdik! Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Şifreleme Anahtarları nedir?

Temel olarak, şifreleme anahtarları gerçek bir anahtar gibidir – ancak bir kapıyı korumak ve kilidini açmak yerine, iletilen verilerinizi içeren şifreli bir kanala erişimi kısıtlar ve bunlara izin verir. Bu, e-postalarınızı, şifrelerinizi, bankacılık bilgilerinizi, ziyaret ettiğiniz web sitelerini, indirilenleri vb. İçerir..

Bu bilgilerle İSS’ler tarama alışkanlıklarınızı izleyebilir ve izleyebilir ve bu bilgileri reklamverenlere satabilir. Hükümetler bu bilgileri, kısıtlı web sitelerini ziyaret ettikleri ve yasa dışı içerik indirdikleri için kullanıcıları cezalandırmak için kullanabilirler. Liste, insanların bu bilgilerle yapabilecekleri için devam ediyor, bu yüzden bu verileri şifrelemenin ve dış taraflarca okunamayan ve şifresinin çözülmesinin son derece önemlidir..

Şifreleme anahtarları şu şekilde çalışır:

Artık şifreleme anahtarlarının neden önemli olduğunu ve şifreleme anahtarlarının ne yaptığını bildiğimize göre, Perfect Forward Gizliliğinin ne olduğu ve gizliliğinizde nasıl bir rol oynadığından bahsedelim.

Mükemmel İleri Gizlilik Nedir?

Mükemmel İletme Gizliliği (PFS) veya yalnızca “İletme Gizliliği”, şifrelemenin çalışma biçimine yerleştirilmiş bir güvenlik özelliğidir. Aynı şifreleme anahtarını tekrar tekrar kullanan zayıf şifreleme protokollerinin aksine, PFS her oturumun başında yeni, tamamen benzersiz bir şifreleme anahtarı oluşturur. Bu oturum anahtarı rastgele oluşturulmalıdır ve önceki oturumlardan türetilmediğinden, kullanıcının tarama geçmişini gizli tutar.

“Ama bu çok fazla oturum anahtarı!” Diye düşünüyor olabilirsiniz.
Aslında evet. Ancak 3,4 x 1038 olası benzersiz 128 bit AES şifreleme anahtarı vardır. Bu 340.282.366.920.938.000.000.000.000.000.000.000.000.000! Bir kullanıcının aynı oturum anahtarını iki kez alması son derece olanaksızdır.

Birisi oturum anahtarımı ele geçirirse ne olur??

Herhangi bir nedenle birileri oturumunuzun anahtarını çalabilir veya tahmin edebilseydi, diğer oturumlarınızın hiçbirinin tarihini deşifre edemezdi. Bu, bir şifreleme anahtarının güvenliği ihlal edilmiş olsa bile kullanıcıların gizliliğini garanti eder.  

Perfect Forward Gizlilik olmadan kötü amaçlı yazılım veya bilgisayar korsanlığı gibi herhangi bir anlık sistem ihlali ortaya çıkabilir herşey bu şifreleme anahtarını kullanarak kullanıcı tarafından aktarılan kişisel veriler. Bu hem geçmişten hem de gelecekten her şeyi içerir.

Gizliliğinizi ciddiye aldığını iddia eden herhangi bir VPN, gizlilik teknolojisinde bu sahip olması gereken özelliği uygulamalıdır. İnternet oturumunuzu güvenli ve güvenli tutmak için VPN oturumunuzun tamamen anonim kalmasını sağlar.

SaferVPN, şifreleme anahtarlarını 60 dakikada döndürmek için Mükemmel İletme Gizliliğini kullanır.

Mükemmel İletme Gizliliği Nasıl Çalışır?

Mükemmel ileri gizlilik, bir VPN bağlantısının iki aşamasına dayanır: “el sıkışma” ve “tünelleme aşaması”.

El Sıkışma

Oturumun başında, kimlik doğrulamalı istemciyle VPN sunucusu bağlantısı, ardından şifreleme anahtarı Diffie-Hellman anahtar değişimi yoluyla değiştirildi – 1976’da icat edildi ve 2015’te bilgisayar için Turing ödülünü yeni kazanan yaratıcıları için adlandırıldı.

Bu anahtar daha sonra VPN oturumunuz sırasında iletilen tüm verilerinizi şifrelemek için kullanılır.

Tünel

El sıkışmasından sonra, tünel aşaması şifrelenmiş verilerinizi şifrelenmiş tünel üzerinden gizli ve güvenli tutar.

Tüm bunların nasıl çalıştığını tam olarak öğrenmek için bu videoyu izleyin:

Neden Mükemmel İletme Gizliliği kullanılır??

Buradaki avantaj oldukça basit. PFS olmadan, VPN’nize her bağlandığınızda oturumunuz aynı şifreleme anahtarıyla ilişkilendirilir. Bu, VPN’niz aracılığıyla aktardığınız her veri parçasının sırrının yalnızca tek bir anahtara bağlı olacağı anlamına gelir. Birisi oturum anahtarınızı çalacak veya tahmin edecek olsaydı, sadece gelecekteki oturumlarınız için bilgi sahibi olmazlardı, aynı zamanda her oturumda VPN üzerinden iletilen tüm bilgilere erişirlerdi, hiç.

Mükemmel İletme Gizliliği kullanmak ve her bağlantı için yeni bir oturum anahtarı oluşturmak, birinin oturum anahtarınıza erişme şansı olsa bile, bu anahtarın yalnızca bir kez kullanılacağı için yalnızca tek bir oturuma erişebilecekleri anlamına gelir..

Anahtarları ne kadar çok döndürürseniz, bağlantınız o kadar güvenli olur, böylece VPN’niz aracılığıyla ekstra bir güvenlik katmanı oluşturur.

Mükemmel İleri Gizlilikten Önce

Perfect Forward Gizlilik olmadan, bir saldırgan şifreleme trafiğini istediği kadar kaydedip saklayabilir, sadece şifreleme anahtarına erişmek için bekleyebilir. Elde edildikten sonra, kayıttaki tüm tarihi verilerin şifresini çözebilirler. NSA’nın şifreli trafiği süresiz olarak sakladığını zaten bildiğimizde oldukça korkutucu.

VPN bağlantılarının yanı sıra, trafiğinizi şifrelemeyen web siteleri için de geçerlidir (“https” şifreli bir bağlantıyı gösteren kilit anahtarıyla). Hiç mükemmel bir ileri gizlilik uygulamayan web sitesinden şifreleme anahtarlarını NSA gibi ajanslara teslim etmesi istenebilir ve onlara bu web sitesi üzerinden sınırsız geçmiş ve gelecekteki iletişim sağlar. Korkunç!

Mükemmel İletme Gizliliği ile, NSA’nın her oturum için benzersiz özel anahtarı deşifre etmesi ve her seferinde bir şifresini çözmesi gerekecektir (son derece zor bir görev).

İnternetin daha sıkı, daha baskıcı gözetimi olan otoriter ülkelerde, mükemmel ileri gizlilik ihtiyacı daha da fazladır. Electronic Frontier Foundation’dan bir aktivist olan Parker Higgins, “Hem ulusal bir internet servis sağlayıcısına hem de baskıcı bir rejime sahip ülkeler için bu tür bir müdahalenin olması mümkün değildir,” diyor.  – Kablolu

Ne yazık ki, her web sitesi PFS kullanmamaktadır. Ancak, bir web sitesinin kişisel tarama oturumlarınızı nasıl ele almaya karar verdiğinden bağımsız olarak, VPN kullanma olanağınız vardır. Trafiğinizin tamamı güvenli, şifreli bir VPN tünelinden geçtiğinde, web sitesi bile hangi trafiğin size ait olduğunu söyleyemez, bilgilerinizi güvende tutar.  

Neden SaferVPN’in Mükemmel İletme Gizliliğini kullanmalısınız?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, benzersiz şifreleme anahtarlarımızı her 60 dakikada bir döndürüyoruz! Bu, uzun VPN oturumlarında bile güvenliğinizi sağlar.

Günlük Kaydı Gizliliğimiz, Otomatik Wi-Fi Güvenliğimiz ve diğer ek VPN özelliklerimizle birleştirin ve kişisel bilgilerinizi gizli tutmak için SaferVPN’i kullanarak tamamen güvenli ve güvende hissedebilirsiniz.

Bu makaleyi beğeneceğinizi umuyoruz. Henüz SaferVPN’iniz yoksa, bugün bir abonelik alın ( 30-gün para iade garantisi, kaybedecek bir şeyiniz yok!) veya SaferVPN’i deneyin bedava böylece çevrimiçi huzurun tadını çıkarabilirsiniz.

Geri bildirim, öneri veya özellik isteğiniz mi var? Bizimle temas kurmaktan, yorumlarda soru sormaktan ve sosyal medyada bize katılmaktan çekinmeyin! Sizden duymak isteriz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map