Şifreleme nedir? Ve Gizliliğiniz İçin Neden Bu Kadar Önemli?

Şifreleme nedir? Ve Gizliliğiniz İçin Neden Bu Kadar Önemli? SaferVPN Blogu


Şifreleme sadece teknik bir terim değildir, gizliliğiniz üzerinde gerçek bir etkisi vardır. Bu blog gönderisinde şifreleme ve neden önemli olduğu hakkında her şeyi anlatacağız. 

Whatsapp, hizmetlerinin sunduğu her türlü iletişim biçimine uçtan uca şifreleme uygulama planlarını açıkladığında milyonlarca kişinin dikkatini çekti.

Peki yaygara ne hakkında? Şifreleme nedir? Ve günlük netizen için neden bu kadar önemli??

Şifreleme nedir?

Özetle, şifreleme mesajları ve / veya bilgiyi kodlama işlemidir. Teknoloji dünyasında, veri güvenliğini sağlamanın en etkili yolu olarak kabul edilir.

Şifreleme aslında çok basit bir kavramdır. Bir cümleyi çözmek için “kodu kırmak” gerektiren bir çocuk olarak çözdüğünüz herhangi bir bulmacayı tekrar düşünüyorsanız, şifreleme ile ilgili kişisel bir deneyiminiz oldu.

Cümleyi kırmak için kullandığınız kod, şifreleme anahtarı olarak da bilinen “şifre” dir. İletiyi alan kişinin iletiyi deşifre etmesi için bir şifreleme anahtarı gerekir. 

Bunu kırabilir misin ?? Bunu ilk çözen ve mesajımızı gönderen Facebook’umuzun şifresini çözen ilk mesaj boş bir ay SaferVPN! İşte burada:

SWKCTDZORDZQWKM WK STDSBQKC ZAX SWIX! KWU JWO SDK XKGWJ D LTXX HWKZA WL MDLXTPNK!

Yardıma ihtiyacım var? Tweeti at!

# Ücretsiz bir ay kazanmak için kodu kırmama yardım et! SWKCTDZORDZQWKM WK STDSBQKC ZAX SWIX! KWU JWO SDK XKGWJ D LTXX HWKZA WL MDLXTPNK! Tweet için tıklayın

Şifreleme Nasıl Çalışır?

Çevrimiçi dünyada, şifreleme, verilerin karışık, anlamsız bir forma dönüştürülmesidir, böylece yalnızca amaçlandığı kişiler tarafından okunabilir – özünde şifreyi çözmek için ‘şifreleme anahtarı’ olan kişiler.

İki ana şifreleme türü vardır: Simetrik Anahtar Şifrelemesi ve Ortak Anahtar Şifrelemesi. İkisi arasındaki farklar nelerdir?

Microsoft’un TechNet kütüphanelerinde açıkladığı gibi, Simetrik Anahtar Şifreleme bilgileri şifrelemek ve şifresini çözmek için aynı anahtarı kullanır. Simetrik anahtar gizli anahtar olarak da bilinir. Bunun nedeni, bilgileri gönderen ve alan arasında paylaşılan bir sır olmasıdır. Aksi takdirde, iki taraf arasında paylaşılan bilgilerin gizliliği tehlikeye girer.

Ortak Anahtar Şifrelemesi, asimetrik anahtar algoritmaları olarak da bilinir, bilgileri şifrelemek ve şifresini çözmek için farklı anahtarlar kullanan bir tür şifrelemedir. Ortak anahtar şifrelemesi, hem özel anahtarın (yalnızca sahibi tarafından bilinir) hem de ortak anahtarın (ağdaki diğer varlıklar tarafından bilinen ve bilinen bir anahtar) kullanımını içerir. Özünde, bu, ortak bir anahtarla şifrelenen bilgilerin yalnızca ilgili özel anahtarlarla şifresinin çözülebileceği anlamına gelir.

Farklı şifreleme seviyeleri de vardır. En yüksek seviyeler arasında 128 bit ve 256 bit vardır. Bit sayısı, anahtarın boyutunun boyutunu gösterir. Daha uzun bir parola gibi, daha büyük bir anahtarın daha fazla olası kombinasyonu vardır ve elbette, daha fazla olası kombinasyon, kodun kırılması daha zordur. Örneğin, 128 bit şifreleme bir trilyon kat daha güçlü 40 bit şifreleme. Hem 128 bit hem de 256 bit, tercih edilen askeri ve banka sınıfı şifreleme düzeyleridir.

Şifreleme İhtiyacı Nedir??

Şifrelemenin ne olduğu konusunda yanmakta olan soruyu yanıtladığımıza göre, bunun gerekliliği ve neden bu kadar önemli olduğu hakkında konuşmanın zamanı geldi. Bilgi şifrelemesinin kodlanması, kişisel verilerinizi ve hassas bilgilerinizi çevrimiçi, özellikle de finansal bilgilerinizi korumanın önemli bir yoludur. Bankanızın web sitesine her gittiğinizde fark edeceğiniz gibi, web adresinin başlangıcında yeşil renkli küçük bir HTTPS vardır. Bu, web sitesinin çevrimiçi olarak güvenli, şifreli tarama ve veri alışverişi sunduğu anlamına gelir.

İnternet Birliği’nin Enc Şifreleme Nedir? ’İ ve gizliliği nasıl sağladığını açıklayan harika bir videosu var:

Şimdiye kadar, birçok platformun ve web sitesinin günümüzde şifrelendiğini varsayabilirsiniz – ama şaşırtıcı değil. Aslında, Şeffaflık Raporunda Google, trafiğinin% 25’inin şifreli değil ve dünyanın en büyük web sitelerinin bazılarının şifreleme ekleyemediğini.

Google, tüm Web trafiğinin yüzde 25’ini temsil eden Google dışı ilk 100 siteyi analiz etti ve eBay, BBC, Alibaba, CNN, Craigslist, New York Times ve Yelp gibi 60’tan fazla sitenin kullanıcıları standart olarak HTTPS’ye bağlı kalmak!

Gmail, Search and Drive, “teknik ve politik zorluklar” nedeniyle tamamen güvenli HTTPS üzerinden minnetle teslim edilirken, Reklam, Haber, Finans ve Haritalar ürünleri henüz yüzde 100’e ulaşmadı. Haritalar söz konusu olduğunda HTTPS güvenliği eksikliği özellikle hassastır, çünkü bir kişinin konum verilerinin gerçekten web üzerinden aktarılabileceği anlamına gelir.

Bunun ışığında, bir tüketici olarak şifrelemeyi ve çevrimiçi güvenliğinizi kendi ellerinize almak çok önemlidir ve neyse ki çok kolay bir yol vardır..

Mükemmel Şifreleme Çözümü

Hareket halindeyken bile tüm çevrimiçi tarama etkinliklerinizde şifreleme sunan kolay ve çok basit bir çözüm var. Bu çözüm bir VPN.

Sanal Özel Ağ teknolojisi birkaç şaşırtıcı avantaj sunar ve bunlardan biri güvenli, şifrelenmiş bir tünel üzerinden web’e göz atma yeteneğidir.

Çalışma şekli: 

Güvenli bağlantı: Bir VPN’ye bağlandığınızda, başka bir uzak ağa özel, güvenli bir bağlantı kurarsınız. Başlangıçta çalışanların ofis ağlarına uzaktan güvenli bir şekilde erişmesinin bir yolu olarak kullanılan VPN teknolojisi, aynı avantajları herhangi bir cihazdaki herkes için kolayca kullanılabilir hale getirir.

Şifreli Tünel: Bu şifreli tünel, verilerinizin üçüncü taraflar tarafından ele geçirilemeyeceği ve göz attığınız WiFi ağı veya sitesi güvenli olmasa bile verilerinizin hala tamamen güvenli ve sağlam olduğu anlamına gelir.

VPN teknolojisinin bir diğer avantajı da artık çeşitli cihazlara kolayca erişilebilmesi ve uygulamalarda kullanılabilmesidir – bu nedenle ne zaman kullanabileceğiniz konusunda bir sınırlama yoktur.

Örneğin SaferVPN, Windows, Mac, iOS, Android ve Chrome tarayıcı için kullanımı kolay, tek tıklamalı uygulamalar sunar ve müşterilerimizin verilerini korumak için banka düzeyinde 256 bit şifreleme kullanır ve tam güvenlik sağlar.

Şifreleme nedir? Tüm Cihazlarda VPN Koruması SaferVPN

Şifreleme teknolojisinden yararlanmak ve herhangi bir cihaz, site veya konumdaki gizliliğinizi korumak istiyorsanız, Bedava 24 saatlik deneme sürümü veya hizmetimize kaydolun ( 30 Gün Garanti Para İade Garantisi, yani kaybedecek bir şey yok!)

Şifreleme ile ilgili tüm sorularınızı cevaplayacağını umuyoruz. Başka sorunuz mu var? 7/24 hizmetinizde olan [email protected] adresinden destek ekibimizle bağlantı kurun.

Mutlu Güvenli Tarama!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map