Çocuklar ve Gençler için 10 İnternet Güvenliği İpuçları

Çocuk ve ebeveyn bilgisayar


İnternet, büyüleyici içerik ve sonsuz bilgi ile dolu inanılmaz bir kaynaktır. Ama hepimizin bildiği gibi, tehlikeli bir yer olabilir – özellikle çocuklar ve gençler için. Çocuklarınızın İnternet’ten güvenli bir şekilde keyif almasını sağlamak için kullanabileceğiniz bazı mükemmel ipuçları için okumaya devam edin.

Bir yetişkin olarak, büyük olasılıkla çevrimiçi gizliliğinizi ve kişisel bilgilerinizi nasıl koruyacağınızın yanı sıra web’de gezinirken kaçınmanız gereken gölgeli tuzaklar ve tuzakların çok farkındasınız. Ancak genellikle genç ergenlerin çoğu hayatlarını paylaşmaya ve arkadaşlarla bağlantı kurmaya odaklanır. Güvenlik genellikle son önceliğidir, ancak ilklerinden biri olmalıdır..

İşte çocuklarınızı web’de güvende tutmak için kullanabileceğiniz bazı basit İnternet güvenliği kuralları – bazıları yetişkinlerin de faydalı bulacağı!

1. Sosyal ağ platformlarında gizlilik ayarlarını kullanın.

Birçok sosyal ağ tamamen herkese açık ayarlara sahiptir – yani genç veya çocuklarınızın yayınladığı her şey diğer İnternet kullanıcıları tarafından görülebilir! Çocuklarınız sosyal medya kullanıcısıysa, onlarla oturmak ve tüm sosyal medya hesaplarının kişisel yayınlarına ve bilgilerine herhangi bir yırtıcı veya korsan tarafından erişilmesini önleyen gizlilik ayarlarını kullanmalarını sağlamak iyi bir fikirdir..

Eldeki araçlara örnek olarak Facebook ayarlarına bakalım.

Çocuğunuzun Facebook hesabını güvence altına almak istiyorsanız, Facebook’un faydalı gizlilik kılavuzunu inceleme. Bunun hızlı bir şekilde taranması, Facebook’un tercihlerinin nasıl çalıştığına, dış dünyanın görebildiği şeylere, yayınların ve bilgilerin nasıl silineceğine vb..

Sonra, çocuğunuzun Facebook hesabındaki gizlilik ayarlarına gidin her şeyin doğru şekilde ayarlandığından emin olmak için – yani çocuğunuzun risk altında olmadığından emin olun çünkü bilmediğiniz bazı anahtarlar yanlış şekilde değiştirilir.

(Genellikle Ayarlar’a giderek diğer sosyal medya hesaplarını güvenceye almak için aşağıdakilere benzer adımlar atabileceğinizi unutmayın.)

Ayarlar’a giderek Facebook’ta gizlilik tercihlerinizi kontrol edebilirsiniz. Bu bağlantıyı tıklayarak veya sayfanızın üst kısmındaki mavi çubuğun sağ tarafındaki aşağı oka basarak ve ardından açılır menüden “Ayarlar” ı tıklayarak oraya gidin.

Orada bulunduğunuzda, sol taraftaki farklı kategoriler altında birkaç ayarda gezinebileceksiniz. Burada “Düzenle” tuşuna basarak veya her satırda ekranın sağ tarafındaki mavi kalem simgesini tıklayarak düzenlemeler yapabilirsiniz..

Facebook gizlilik ayarları

Okumaya devam edin, size hangi ayarların çocuklarınıza Facebook’ta tercih edilen maksimum gizlilik düzeyini sağlayacağını göstereceğiz.

 • Altında Gizlilik  Faaliyetiniz, etkinliğinizi kimlerin görebileceğini değiştirebilirsiniz.
  • “Gelecekteki yayınlarınızı kimler görebilir?” Sorusu için ayarı
  • “Tüm yayınlarınızı ve etiketlendiğiniz şeyleri inceleyin” in yanında, yayınladığınız, beğendiğiniz, yorum yaptığınız vb. Her şeyi görmek ve ayarlamalar yapmak veya gördüğünüz her şeyi silmek için Etkinlik Günlüğünü İnceleme’yi tıklayabilirsiniz..
  • “Zaman Çizelgenizdeki Eski Yayınların Kitlesini Sınırla” nın yanında, Geçmiş Yayınları Sınırla düğmesini tıklayabilir ve geri giden tüm yayınlarınıza yeni ayarlar uygulayabilirsiniz.
 • Altında Gizlilik İnsanlar Sizi Nasıl Buluyor ve İletişim Kuruyor, çocuklar ve gençler için aşağıdaki ayarları öneririz:
  • “Size kimler arkadaşlık isteği gönderebilir?” Arkadaşların arkadaşlarını seç.
  • “Arkadaş listenizi kimler görebilir?” Sadece Ben’i seç.
  • “Verdiğiniz e-posta adresini kullanarak sizi kim arayabilir?” seçmek
  • “Girdiğiniz telefon numarasını kullanarak sizi kim arayabilir?” seçmek
  • “Facebook dışındaki arama motorlarının profilinize bağlanmasını ister misiniz?” kutunun işaretini kaldırın.
 • Altında Zaman tüneli ve etiketleme Zaman çizelgesi, çocuklar ve gençler için aşağıdaki ayarları öneririz:
  • “Zaman çizelgenize kimler ileti gönderebilir?” seçin (Yalnızca Ben’i seçebilirsiniz, ancak bu tür bir Facebook’un amaçlarından birini yener.)
  • “Zaman çizelgenize başkalarının neler yayınladığını kim görebilir?” seçin (Yine, Yalnızca Ben’i seçebilirsiniz, ancak bu Facebook’un işlevselliğini biraz fazla sınırlayabilir. Ebeveyn olarak sizin kararınız budur.)
  • “Hikayelerde yayın paylaşmaya izin verilsin mi?” Devre Dışı öğesini seçin.
  • “Belirli kelimeleri içeren yorumları zaman çizelgenizden gizle” altına, başkalarının zaman çizelgenizdeki yorumlarında görünmesini istemediğiniz kelimeleri ekleyin. Gizlemek istediğiniz kelimelerin tümünü içeren bir .csv dosyası bile ekleyebilirsiniz.
 • Altında Zaman tüneli ve etiketleme Etiketleme, çocuklar ve gençler için aşağıdaki ayarları öneririz:
  • “Etiketlendiğiniz yayınları zaman çizelgenizde kimler görebilir?” Arkadaşlar veya Yalnızca Ben’i seç.
  • “Bir yayında etiketlendiğinizde, yayını göremiyorlarsa yayının kitlesine kimi eklemek istersiniz?” Sadece Ben’i seç.
 • Altında Zaman tüneli ve etiketleme gözden geçirmek, çocuklar ve gençler için aşağıdaki ayarları öneririz.
  • “Yayın zaman çizelgenizde görünmeden önce etiketlendiğiniz yayınları inceleyin?” seçmek
  • “Etiketleri incele, kullanıcılar etiketler Facebook’ta görünmeden önce yayınlarınıza eklenir mi?” seçmek

Cihazınızdaki Facebook uygulamasındaki ayarlara erişerek Facebook’un konumunuzu izlemesini de devre dışı bırakabilirsiniz.

Facebook Gizlilik Kontrolü

Son olarak, Facebook ayrıca bu ve diğer önemli konular için hızlı bir gizlilik kontrolü yapmanıza izin verir. Sadece “?” çubuğunun sağ tarafındaki kullanıcı arayüzünün üst kısmındaki balon ve Facebook sizi tercih ettiğiniz gizlilik ayarlarında yönlendirir:

 • Yayınlarınızı kimler görüntüleyebilir?
 • Hangi kişisel bilgiler kamu tarafından görüntülenebilir
 • Kullandığınız uygulamaları kimler görebilir?

Çocuğunuzun hesabının yaşına uygun olduğundan emin olmak için zaman zaman bu ayarları gözden geçirin. Hızlı bir kontrol yapmak asla kötü bir fikir değildir!

2. Telefon numaranız, adresiniz veya konumunuz gibi kişisel bilgilerinizi asla göndermeyin veya göndermeyin.

Maksimum düzeyde teknoloji gizlilik ayarlarına sahip olsanız bile, çocuklarınızın asla kişisel ve özel bilgi göndermemesini bilmeleri çok önemlidir. Çocuğunuzun sosyal medya hesaplarını en yüksek gizlilik izinlerinin arkasına kilitlemiş olabilirsiniz, ancak bu, birisinin yayınlarının ekran görüntüsünü almasını ve istenmeyen veya herkese açık bir kitleyle paylaşmasını engellemeyebilir.

Bu gönderiler çocuğunuzun güvenli olduğunu düşündüğü kişisel bilgiler içeriyorsa, çocuğunuzu veya ailenizi tehlikeye atabilir.

Bu, özellikle görsel içeriklerin ne kadar eğlenceli ve viral olduğu için gençler ve onlar arasında çok popüler olan Snapchat veya Instagram gibi popüler mobil uygulamalarda önemlidir. Bir genç bu popüler uygulamalarda kişisel ve özel ayrıntılar yayınladığında, bu platformların açıklığı ve virallığı, söz konusu bilgilerin kolayca yanlış ellere düşebileceği anlamına gelir. Sonuç olarak, gençlerin gönderildikten sonra kişisel bilgilerin anında kamuya açık hale gelebileceğini hatırlamaları çok önemlidir.

Örneğin Snapchat’i ele alalım. Kullanıcıların birbirlerine fotoğraf ve video mesajları göndermesine izin veren bir uygulamadır. Görüntü ve videoların teorik olarak saniyeler içinde kaybolması gerekiyor, bu nedenle bazı gençler ve aralar paylaştıkları şeyin gizliliği konusunda yanlış bir güvenlik hissi hissedebilirler.

Çocuğunuza, basit bir ekran görüntüsü yakalamanın, özel kalmasını isteseler bile gönderdiklerini sonsuza dek ölümsüzleştirebileceğini hatırlatmak önemlidir. Dahası, Snapchat geçmişte hacker olaylarını adil bir şekilde paylaştı – 100.000 çalıntı kullanıcı resmi ve 4.6 milyon sızan kullanıcı adı ve numarası elde etti.

Çocuğunuzun fotoğraflarında veya videolarında özel ayrıntıları paylaşmadığından emin olmak Instagram için de önemlidir. Dahası, Instagram ile, gizlilik ayarlarının yalnızca görüntüleri görmeye bildikleri arkadaşlara izin verecek şekilde ayarlandığından ve coğrafi konum özelliklerinin kapalı olduğundan emin olmak için yukarıdaki İpucu 1’i uygulayarak çocuklarınızın çevrimiçi gizliliğini ve güvenliğini koruyabilirsiniz..

İkili Dövme YouTube kanalı, Instagram’da da dahil olmak üzere çocuklar ve gençler için uygulama güvenliği hakkında mükemmel videolara sahiptir:

Aynı şekilde, çevrimiçi yayınlamayı planladığı videoları veya resimleri paylaşmadan önce çocuğunuzu sizinle kontrol etmeye teşvik etmelisiniz. Görsel içeriği paylaştıklarında, bu resimler ve videolar artık yalnızca kendilerine ait değil; İnternet ekosisteminin bir parçası ve tam kontrolleri dışında.

3. Ekran adınıza kişisel bilgiler eklemeyin.

Web sitelerinde bir ekran adı veya takma ad seçerken, çocuğunuzun soyadını veya doğum tarihini içermemesini hatırlatmak çok önemlidir. Bunu yapmanın zararsız olduğunu düşünebilirler, ancak tanımadıkları veya artık etkileşimde bulunmak istemeyen kişilerin kimliklerini ve özel bilgilerini keşfetmelerine izin verebilir.

Çocuğunuzu, kullanıcı adlarına kadar çevrimiçi ayarlarda tam gizliliği korumaya teşvik edin!

4. Parolalarınızı asla paylaşmayın.

Çocuğunuz veya çocuğunuz hesap şifrelerini yakın arkadaşlarınızla paylaşmak isteyebilir. Bunu yapmak büyük bir anlaşma gibi görünmeyebilir, ancak hesaplarını – ve üzerlerindeki tüm kişisel bilgileri – riske atar. Ve çocuğunuz farklı platformlarda aynı veya benzer bir şifreyi kullanırsa, başlangıçta düşünemeyecekleri bir sürü hesabı tehlikeye atabilir – ancak yine de felakete neden olabilir.

Parolaları eline geçtikten sonra, gizli tutmak imkansızdır – bilgi kişiden kişiye yayılabilir ve hain birinin eline geçebilir. Herkesin istediği son şey, çocuğunuzun kişisel profillerine erişmesi için tam bir yabancının veya en kötü durum senaryosunun, çocuğunuzun parolayı değiştirdiğinde hesaplarına (ve üzerlerindeki her şeye) erişimini tamamen kaybetmesidir..

Ayrıca, bu not boyunca, çocuğunuza herkese açık bir bilgisayar kullanırken eriştiği hesaplardan çıkış yapmasını hatırlatın. Unutması kolaydır, ancak bir arkadaşınızla şifre paylaşmaktan daha tehlikeli olabilir.

5. Asla İnternet’te ilk tanıştığınız kişilerle tanışmayı veya bilgi vermeyi kabul etmeyin.

Çocuğunuzun, yalnızca çevrimiçi dünya üzerinden tanıdıkları biriyle iletişim kurarken çocuklara yönelik birçok sahte hesabın yanı sıra ilişkili tehlikelerin olduğunu anlaması önemlidir. Bu riskler “catphishing” den (insanlar insanları kişisel bilgileri serbestçe vermek için sahte hesaplar oluşturduğunda), yabancılarla toplantılar kurmayla ilişkili gerçek fiziksel tehlikelere kadar değişir..

Aslında, 2015 yılında, Yüzde 11.2 Facebook hesaplarından, yüzde 10 Instagram hesapları ve Yüzde 8.5 Twitter hesaplarının bir kısmı sahtedir – sahte profillerle mücadele çabalarına rağmen.

Çocuğunuzla açık bir diyaloğu teşvik edin ve çevrimiçi olarak tanıştıkları biriyle ilk kez bir toplantı veya bilgi talebi aldıklarında size söylemelerini isteyin. Diğer taraftaki kişi göründüğü gibi olmayabilir!

6. Asla kaba veya ortalama mesajlar veya e-postalar göndermeyin veya yanıt vermeyin.

Gergin (veya herhangi bir koşulda) biriyle mesajlaşırken çocuğunuzu her zaman daha üst sıralara çıkarmaya teşvik edin. Kaba veya uygunsuz bir iletişim alırlarsa, sadece görmezden gelmek için onlara söyleyin. Çocuklarınıza, metin ve e-posta yoluyla geri gönderdikleri iletilerin diğer tarafta asla silinemeyeceğini ve kolayca herkesle paylaşılabileceğini hatırlatın.

Yaralı mesajlar devam ederse, siz ve çocuğunuz derhal onları silmeli ve daha fazla iletişimi önlemek için bireyi rahatsız etmesini engellemelisiniz.

Siber zorbalık günümüz dünyasında büyük bir endişe kaynağıdır. Son verilere göre, ergenlerin yarısından fazlası çevrimiçi zorbalık yapıyor. Hala 10 gençten sadece 1’i bir ebeveyne Eğer bir siber zorbalık kurbanı olduysa – çocuğunuzla erkenden açık bir diyalog kurduğunuzdan emin olun ve çevrimiçi aktiviteleri hakkında onlarla konuşmaya her zaman hazır ve açık olun. Sadece internete bakmalarını istemiyorum!

7. Bilinmeyen yazılım veya uygulamaları asla indirmeyin veya yüklemeyin.

Çocuklarınıza, cihazlarına (veya cihazlarınıza) neleri indirmeleri veya neleri indirmemesi gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunmak önemlidir. (Biz yetişkinler bile genellikle sahte yazılım ve spam ile çoğaltılır, bu yüzden çocuklar için nasıl olması gerektiğini hayal edin!)

En iyi uygulama yalnızca güvenilir kaynaklardan dosya indirmektir. Şüphe duyduğunuzda, bir indirme sitesinin güvenilir olup olmadığına karar vermek için Web of Trust veya Norton Safe Web gibi bir site danışmanı yükleyin.

Ek bir önlem olarak, bilmediğiniz dosyaları indirmeden önce çocuklarınızı her zaman size danışmaya teşvik edin.

8. Çevrimiçi satın alırken son derece dikkatli olun.

İnternet, onlarca ve gençler için bir alışveriş dünyası açar, ancak aynı zamanda çok dikkatli ve güvenli harcama gerektirir.

İstatistiksel Beyin Kredi Kartı Sahtekarlık İstatistiklerine göre, kredi kartı sahtekarlığının kurbanı olan Amerikalıların yüzde 10’u, sahtekarlığın ilk noktası e-postaydı ve yüzde 12’si için bir web sitesiydi – Yani kredi kartı dolandırıcılığının yüzde 60’ı çevrimiçi olarak başlıyor.

Çevrimiçi ortamda herhangi bir satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce, çocuğunuzu her zaman size danışmaya teşvik edin. Ayrıca, bir siteden satın alırken, sitenin güvenilir, güvenilir bir satıcıdan olduğundan ve şifreleme kullandığından emin olun. Şifreleme önemlidir, çünkü verileri yalnızca diğer ucunda özel bir “kod çözme anahtarı” kullanılarak deşifre edilebilen okunamayan bir formata dönüştürür – bu da istenmeyen üçüncü tarafları dışarıda tutmaya yardımcı olur.

Bir sitenin şifrelenip şifrelenmediğini nasıl anlarsınız? URL “HTTPS” ile başlıyorsa site şifrelenir ve çevrimiçi satın alma işlemleri için güvenli olabilir. HTTP’nin sonunda S yoksa, ailenizin hassas verilerini üçüncü taraf erişimine karşı savunmasız bırakarak sitenin şifrelenmemiş olabileceği anlamına gelir..

Elbette, paylaşılan bir etkin noktadaysanız, sitenin şifrelenmiş olup olmadığına bakılmaksızın, ağdaki başka biri ne yaptığınızı araştırmaya devam edebilir. Bu koşullar altında, bir VPN ile bağlanmak, ekstra bir güvenlik katmanı eklemek ve çevrimiçi kimlik hırsızlığını önlemek için güvenli, banka düzeyinde şifrelenmiş bir İnternet bağlantısı sağlar..

9. “Güvenli Arama” ayarları ve koruyucu filtrelerle güvenle arama yapın.

Arama motorları çocuğunuz için inanılmaz bir bilgi dünyası açabilir, ancak onları PG’den daha az içeriğe de maruz bırakabilir.

Bilgisayarınızı açık bir alanda tutmak, çocuklarınızın yatak odalarında bilgisayar veya dizüstü bilgisayarlara izin vermemek ve çocuklarınızın kullanmasına izin vermemek dahil olmak üzere, aile bilgisayarınızı web’de gezinirken çocuklarınız için güvenli tutmak için birçok harika uygulama vardır. gece yattıktan sonra İnternet.

Etrafta değilken izlemenin kesin bir yolu, tüm arama motorlarının “Güvenli Arama” için önceden ayarlandığından emin olmak ve güvenilir ebeveyn kontrol yazılımı kurmaktır.

Tarayıcılarınızda Güvenli Arama’yı açmanın yanı sıra, çocuklarınız için özel güvenli tarayıcılar da açabilirsiniz. Örneğin Safesearchkids.com, çocuklar için harika bir Google ve YouTube arama motoru sunuyor.

Çocuklarınızın şüpheli herhangi bir içeriğe maruz kalmadığından daha fazla emin olmak için, ebeveyn kontrol yazılımı uygunsuz web sitelerini filtrelemenize ve web sayfalarındaki uygunsuz banner reklamları engellemenize izin verebilir.

Digital Trends, çevrimiçi ebeveyn kontrolü önlemleri hakkında Windows ve Mac için yerleşik özelliklerin yanı sıra önerilen masaüstü programlarını, tarayıcıları ve uzantıları kapsayan mükemmel bir makale yayınladı.

Tüm önlemlere, önlemlere ve en iyi niyetlere rağmen, İnternet o kadar geniş bir kaynaktır ki çocuğunuzu tamamen korumak her zaman mümkün olmayabilir. Çocuğunuz veya ergeniniz herhangi bir tür uygunsuz içerikle karşılaşırsa, gelip sizi hemen rahat hissetmeleri gerektiğini bildiklerinden emin olun..

10. Paylaştığınız bilgilere ve genel Kablosuz ağ üzerinden eriştiğiniz bilgilere dikkat edin.

Herkese açık Wi-Fi etkin noktaları güvenli görünebilir, ancak siber suç saldırıları için genellikle sıfır olabilirler. Neden? Bu ağlar genellikle tamamen güvencesizdir, yani snoopers, bilmeden bile çevrimiçi aktivitenize kolayca bakabilir. Bu gözetmenler dışarıda partiler olabilir veya aynı ağda omzunuzun üzerinde oturabilir, web etkinliğinizi daha sonra sizi veya çocuklarınızı dolandırmak veya kesmek için kullanabilecekleri yararlı bilgiler için tarar.

Çocuğunuz halka açık Wi-Fi bulunan bir kafede arkadaşlarla seyahat ediyor ve hatta arkadaşlarla buluşuyorsa, onları bir VPN ile bu sıcak noktalara göz atmaya teşvik edin. Birini kullanmak, tüm trafiklerini güvenli, şifreli bir “tünel” bağlantısı üzerinden yönlendirecek ve kişisel bilgilerinin güvende tutulmasına yardımcı olacaktır..

SaferVPN’de İnternet güvenliği, gizlilik ve güvenliğin tüm aile için önemini anlıyoruz – bu yüzden birden fazla cihaz için indirimli bir plan sunuyoruz.

Ayrıca, ailenizin cep telefonlarında ve tabletlerinde güvenli, şifreli göz atmanın sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilmesi için iOS ve Android için yerel uygulamalar sunuyoruz.

VPN hizmetimizi denemediyseniz ve istiyorsanız, bugün ücretsiz denemenin tadını çıkarabilirsiniz.

Bu ipuçlarını, çocuklarınızın interneti sağlıklı, sorumlu ve güvenli bir şekilde kullanmaları için yönlendirmede yardımcı olacağını umuyoruz. Çocuğunuz veya çocuğunuz için en iyi çevrimiçi güvenliği nasıl sağlayacağınız konusunda sorularınız veya önerileriniz varsa, lütfen Facebook, Twitter veya Instagram’dan bizimle iletişime geçin.!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map